Zdaniem ekspertów talibowie to "największy kartel narkotykowy świata". Niedawne przejęcie kontroli nad kilkoma przejściami granicznymi ułatwi im sprowadzanie składników do produkcji i rozprowadzanie towaru po świecie.
Testy prenatalne chińskiej firmy BGI zbierają dane genetyczne kobiet w 50 krajach, w tym w Polsce. Amerykanie obawiają się, że duża baza DNA może być wykorzystywana przez chińską armię i posłużyć do budowy przewagi strategicznej Pekinu.
Kiedyś młodzi Chińczycy demonstrowali na placu Tiananmen, pragnąc zreformować system. Dziś demonstracyjnie kładą się do łóżek.
Wskutek zamknięcia granic, sankcji i słabych zbiorów Korei Północnej brakuje około miliona ton zbóż. Rząd uruchomił dystrybucję z magazynów wojskowych, użala się nad wychudzonym przywódcą Kim Dżong Unem i... promuje płatną aplikację do gotowania.
Czy rosnąca polaryzacja polityczna znajdzie wyraz w zmianie wyborów konsumenckich? Hongkong wytycza kierunek, ale zjawisko dotyczy także USA czy Polski.
Negocjacje mające prowadzić do podziału władzy między rządem kabulskim i talibami były tylko grą pozorów mającą Amerykanom umożliwić wyjście z Afganistanu, a rebeliantom jego zajęcie - co właśnie się dzieje. Jak będzie wyglądała najbliższa...
84-letni, chory na Parkinsona jezuita Stan Swamy był przetrzymywany na mocy drakońskiego prawa antyterrorystycznego i sfabrykowanych dowodów. By zmusić więzienie do podawania mu wody w kubku ze słomką (zwykłego nie mógł utrzymać w rękach), adwokaci...
Co o Chinach mówią slogany przygotowane na setną rocznicę powstania partii komunistycznej? Hasła mogą wskazywać, co partię niepokoi.
Żołnierze Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF) zajęli w poniedziałek Mekelie - dokładnie po siedmiu miesiącach od utraty miasta. Mieszkańcy witali ich radośnie, fajerwerkami i flagami. Urzędnicy rządowi uciekli.
Na granicy ze strefą rządzoną przez Hamas Izrael rozmieszcza 1,5-tonowe bezzałogowe pojazdy naziemne Jaguar. Spust naciska zdalny operator, ale maszyna może też podejmować decyzje sama.
Potwierdzono 143 doniesienia o "niezidentyfikowanych zjawiskach powietrznych" w ciągu ostatnich 17 lat, których nie udało się wyjaśnić. Dowodów na istnienie bądź nieistnienie kosmitów nie znaleziono. Kongresmeni z obu partii chcą dalszych badań.
Aż sześć potęg chce kształtować przyszłość Afganistanu po odejściu Amerykanów. Tylko Chiny mają zarówno środki, jak i wolę polityczną, by odegrać poważniejszą rolę.
"Którą ideologiczną kategorię terrorystów reprezentują anarchiści, socjaliści i neonaziści?". Prawidłowa odpowiedź: "terroryści polityczni".
Etiopskie siły powietrzne zaatakowały we wtorek miasto Togoga, 25 km od stolicy regionu, Mekelle. Według lekarza cytowanego w BBC, co najmniej 60 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych.
Od zamachu stanu ponad 300 bomb eksplodowało w komisariatach policji, bankach i urzędach państwowych. We wtorek po raz pierwszy doszło do wymiany ognia w dużym mieście.
Po raz pierwszy operacje chirurgiczne osób transpłciowych będą finansowane z budżetu przeznaczonego na opiekę zdrowotną byłych żołnierzy. Wcześniej ubezpieczenie pokrywało tylko terapię hormonalną i konsultacje psychologiczne.
Dzięki manipulacjom przedwyborczym nowym prezydentem już w pierwszej turze został ultrakonserwatywny sędzia Ebrahim Raisi. Nadzieje na liberalizację obyczajową i polityczną w Iranie prysły, ale jest szansa na nowe porozumienie nuklearne.
Zaniepokojone rosnącą niechęcią Chińczyków do zawierania małżeństw władze wzięły się do ostrego regulowania ślubnych obyczajów i utrudniania rozwodów.
W styczniu, jeszcze przed inauguracją Bidena, Biały Dom naciskał na prokuratora generalnego, by sprawdzić teorię spiskową, jakoby wyniki listopadowych wyborów zostały wysłane do Włoch i po zmianie na korzyść Bidena odesłane do USA. Stał za tym m.in....
To ma być nie tylko koniec rządów umiarkowanego prezydenta Hassana Rouhaniego, ale też symboliczny koniec tolerancji dla frakcji reformatorów we władzach Iranu. Pomógł w tym Donald Trump.
Izraelska firma opracowała technologię kamuflażu, która sprawia, że żołnierze na polu bitwy są praktycznie niewykrywalni. Inni naukowcy pracują nad maskowaniem niedoskonałości ciał cywilów.
Bahrajn zaszczepił już prawie połowę swojej populacji, w większości szczepionką Sinopharm. Ale sytuacja się tylko pogorszyła. Aby okiełznać wznoszącą się falę zachorowań, rząd wprowadził lockdown.
Po 12 latach w Izraelu udało się powołać rząd bez udziału Likudu. Benjamin Netanjahu stracił stanowisko szefa rządu, ale zapowiada, że radość jego oponentów będzie krótka.
Pierwsze reakcje opozycji na wyniki exit poll z Rzeszowa były entuzjastyczne. Politycy prawicy raczej milczeli.
Jednym głosem przewagi ośmiopartyjna koalicja "anty-Netanjahu" uzyskała w niedzielę wotum zaufania w Knesecie. Na czele rządu stanie prawicowy nacjonalista Naftali Bennett.
- W momencie, kiedy sędziowie będą gotowi do orzekania, wyznaczona zostanie rozprawa lub termin posiedzenia niejawnego - powiedziała w niedzielę Polskiemu Radiu prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Krótka historia "najgłupszego błędu w historii".
Nie żyje demoniczny przywódca Boko Haram, islamistycznej grupy zbrojnej wsławionej niegdyś porwaniem dwustu uczennic. Jego kryjówkę wytropiło lokalne Państwo Islamskie. Gdy Abubakar Szekau zdał sobie sprawę, że jest osaczony, zdetonował kamizelkę...
Matki najpierw wlewały truciznę dzieciom do gardeł, a potem same wypijały śmiertelny koktajl. Apokaliptyczny kaznodzieja obiecywał lepszy świat, a skończyło się największym wymuszonym samobójstwem w historii.
Wizyta w obozie uchodźców Mbera pozwala uwierzyć, że Malijczycy, od lat nękani konfliktami, wysiedlani i zabijani, wciąż potrafią żyć w zgodzie. Tylko ich mauretańscy gospodarze czują się coraz gorzej.
Zbliżające się stulecie Chińskiej Partii Komunistycznej jest dla Pekinu okazją do bezkrytycznego opiewania jej osiągnięć. Zastanówmy się, gdzie byłyby dziś Chiny, gdyby wojnę domową wygrali nacjonaliści.
Walka z domniemaną nieprawomyślnością zatacza tak szerokie kręgi, że Chińczycy publicznie boją się nawet wymawiać nazwisko swojego przywódcy.
Sedat Peker uświadamia Turków, że ich polityczni przedstawiciele są od dawna zblatowani z przestępczym podziemiem - i że prezydent Recep Tayyip Erdogan, mimo buńczucznej retoryki, tego nie zmienił. To spory kłopot dla coraz mniej popularnego rządu.
W etiopskiej prowincji Tigraj od ponad pół roku trwa wojna, która wygnała z domów co trzeciego z sześciu milionów mieszkańców. Nikt nie wie, ile tysięcy cywilów lub bojowników zostało zabitych. Dopiero niedawno przedstawiciele ONZ zostali wpuszczeni...
Hamas ma w arsenale nie tylko rakiety. Jego bezzałogowe maszyny latające i pływające, załadowane materiałami wybuchowymi, mogą dokonywać ataków w stylu kamikadze.
Emiraccy komandosi porwali ją ze statku podczas próby ucieczki, od miesięcy nie było o niej wieści. Wstawione w ostatnich dniach na Instagram jej zdjęcia z dubajskich restauracji pokazują, że żyje - choć wciąż nie wiadomo, czy odzyska wolność.
"Ludzie zaszczepieni szczepionkami mRNA zamieniają swoje ciała w fabryki broni biologicznej" - alarmują antyszczepionkowi influencerzy. Dobra wieść: niektórzy doradzają noszenie maseczek, żeby bronić się przed "rozsiewaniem białka" przez...
To już pewne: za kilka lat populacja Chin zacznie się kurczyć. A ponieważ Chiny nigdy nie zaakceptują znacznej liczby imigrantów, "Ameryka wykorzysta swoją przewagę i za 20 lat odzyska globalne przywództwo"?
Francja jako pierwsze państwo świata jest o krok od wpisania "ekobójstwa" do kodeksu karnego. Kampania na rzecz dopisania niszczenia ekosystemów do czterech masowych zbrodni, za jakie może karać trybunał w Hadze, nabiera tempa.
Izrael bombarduje Strefę Gazy, Hamas rakietami ostrzeliwuje izraelskie terytorium. Dlaczego do tego doszło i komu jest to na rękę. Tłumaczymy konflikt na Bliskim Wschodzie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.