Kim Dżong Un polecił instalować betonowe bariery i ogrodzenia pod napięciem wzdłuż całej granicy z Chinami. Wielomiesięczna blokada kraju w obawie przed wpuszczeniem koronawirusa spowodowała wzrost nędzy i niezadowolenia społecznego.
Rebelianci oblegają miasto Palma, gdzie przebywa wielu zagranicznych kontrahentów, zatrudnionych przez francuską firmę energetyczną Total przy projekcie wydobycia gazu ziemnego. Nie da się stamtąd uciec.
Ponad 110 osób, w tym dzieci, zginęło w sobotę w Birmie (Mjanmie), kiedy wojsko otworzyło ogień do antyrządowych demonstrantów. Za rozlew krwi potępili juntę sekretarz stanu USA i ministrowie obrony kilkunastu państw.
Nowy wariant koronawirusa może odpowiadać za gwałtowny wzrost zakażeń i zgonów w Indiach. Chcąc przyspieszyć szczepienia u siebie, rząd indyjski wstrzymał eksport szczepionek AstraZeneca co najmniej do końca kwietnia.
Unia Europejska i Stany Zjednoczone nałożyły w poniedziałek sankcje na przywódców birmańskiej junty. Ale generałowie są przyzwyczajeni do rządzenia w międzynarodowej izolacji.
Wyniki wtorkowego głosowania w Izraelu dadzą wstępną odpowiedź na nurtujące wielu polityków pytanie: czy pokonanie pandemii daje gwarancję zwycięstwa wyborczego?
Co łączy skłócone ze sobą państwa na Bliskim Wschodzie i w okolicach? Zapał do współpracy z Chinami. Trwa "wymiana" Ujgurów na szczepionki i juany.
Samia Suluhu Hassan została w piątek jedyną w Afryce szefową rządu. Na stanowisku prezydenta Tanzanii zastąpiła zmarłego w niejasnych okolicznościach Johna Magufuliego, bogobojnego przeciwnika szczepionek i antykoncepcji.
21-letni Robert Aaron Long został w środę oskarżony o zastrzelenie ośmiu osób w trzech salonach masażu w Atlancie. Społeczność amerykańskich Azjatów widzi w tym ataku kolejny przejaw białego suprematyzmu.
Na premiera zaprzysiężono w poniedziałek Abdula Hamida Dbeibaha. To zamożny biznesmen z Misraty, spokrewniony z czołowym oligarchą z czasów pułkownika Kaddafiego, bliski Turcji.
Siły bezpieczeństwa zabiły co najmniej 22 protestujących przeciwko zamachowi stanu na przemysłowych przedmieściach Rangunu. Wcześniej ktoś podpalił tam kilka chińskich fabryk.
Cztery osoby zostały stracone pod zarzutem dystrybucji nielegalnych materiałów wideo - dowiedział się portal Daily NK. Donieśli na nich współpracownicy.
Podsycana przez wrogów zewnętrznych "feminizacja" chińskich chłopców zagraża przetrwaniu i rozwojowi kraju. Rząd podjął odpowiednie kroki.
Firmy sprzedające stare statki w celu złomowania w Bangladeszu, Indiach lub Pakistanie mogą zostać pozwane za śmierć lub obrażenia pracowników dokonujących rozbiórki - orzekł sąd apelacyjny Anglii i Walii.
Thomas Bach, przewodniczący MKOl, ogłosił to w czwartek. Pochwalił chińską ofertę "w prawdziwym olimpijskim duchu solidarności", która powinna pomóc pozyskać poparcie dla olimpiady ze strony sceptycznie nastawionej opinii publicznej w Japonii.
Dekadę temu kilkunastometrowe fale tsunami wywołane trzęsieniem ziemi wdarły się do elektrowni atomowej w Fukushimie i doprowadziły do stopienia uranowych rdzeni. Dziś władze próbują zamienić symbol tragedii w symbol nadziei.
Niewidziany publicznie od 12 dni John Magufuli przebywa w stanie krytycznym w kenijskim szpitalu - powiedział BBC lider tanzańskiej opozycji Tundu Lissu. Według jego źródeł prezydent ma koronawirusa, doszło do zatrzymania akcji serca.
Rząd liczy, że ta inicjatywa przyniesie 58 mln dol. dochodu dla przemysłu turystycznego, mocno poturbowanego przez COVID-19.
USA i ONZ wezwały do wycofania wojsk erytrejskich z Etiopii. To one, według świadków, popełniają większość zbrodni na wojnie etiopskiego rządu ze zbuntowanym regionem Tigraj.
Ari Ben-Menashe opowiada, że armia dokonała zamachu stanu, by uchronić kraj przed Chinami. I że to nie generałowie, lecz noblistka Aung San Suu Kyi dyrygowała czystkami etnicznymi Rohindżów. Tymczasem liczba ofiar śmiertelnych w Birmie przekroczyła...
W Chinach i RPA przechwycono tysiące dawek soli fizjologicznej w opakowaniach sugerujących, że są to szczepionki na COVID-19 wiodących producentów - poinformował w środę Interpol. I ostrzegł, że to tylko wierzchołek góry lodowej.
Nie ulega wątpliwości, że Chiny traktują Ujgurów ze straszliwym okrucieństwem, ale czy można to już nazwać ludobójstwem? I jakie znaczenie ma użycie tego terminu?
Śledztwo obejmie wydarzenia na Zachodnim Brzegu, we Wschodniej Jerozolimie i Strefie Gazy, począwszy od czerwca 2014 r. Oskarżeni o zbrodnie wojenne mogą zostać zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy.
Miniony rok był piętnastym z rzędu "globalnej recesji demokracji" - konstatuje organizacja Freedom House. Polska kolejny raz obsunęła się w rankingu, ale wciąż zaliczana jest do grupy krajów "wolnych".
Ahmed Abdullah al-Harbi poszedł do saudyjskiej ambasady w Ottawie. Zniknął, a po miesiącu objawił się w Arabii jako zwolennik monarchii. Jego koledzy są w strachu, bo Harbi znał ich nazwiska.
Niedziela była najkrwawszym dniem od rozpoczęcia protestów w Mjanmie. Biuro praw człowieka ONZ podało, że zginęło co najmniej 18 osób.
Japończyk Jay "Hiroaki" Aeba przez wiele lat należał do sekty, której faszystowski guru podawał się za Wenusjanina, twierdził, że rozmawia z bóstwem opiekuńczym Trumpa, i handlował "duchową szczepionką" na koronawirusa.
Zaraz po swoim piątkowym wystąpieniu Kyaw Moe Tun został odwołany przez władze wojskowe za postępowanie niezgodnie z instrukcjami. Następne dwa dni w Birmie były najbardziej krwawe od początku protestów.
Pierwsza uderza cyberarmia. Paraliżuje tajwański system finansowy i kluczową infrastrukturę, oślepia amerykańskie satelity.
To pierwsza taka decyzja ze strony kraju europejskiego. Wcześniej podobną deklarację przyjęli posłowie kanadyjscy.
Program, który miał zapewnić dostęp do szczepionek na COVID-19 najbiedniejszym krajom świata, boryka się z dużymi problemami z dostawami. Lukę częściowo wypełniają państwa, które na szczepionkach budują swoje globalne wpływy.
Według specjalnej sprawozdawczyni ONZ Agnes Callamard zestrzelenie ukraińskiego boeinga 737 w styczniu 2020 r. było przestępstwem zasługującym na "akt oskarżenia" wobec władz cywilnych i wojskowych Iranu.
Sąd w Koblencji skazał Eyada al-Ghariba na cztery i pół roku więzienia za współudział w zbrodniach przeciwko ludzkości. To pierwszy wyrok w sprawie okrucieństw popełnionych przez reżim prezydenta Syrii Baszara al-Asada.
Pomimo otwartych gróźb junty, z dnia na dzień nasilają się masowe protesty przeciwko wojskowemu zamachowi stanu sprzed trzech tygodni. Opozycyjni manifestanci mają swoją pierwszą męczennicę.
Mimo oficjalnych zaprzeczeń w izraelskich mediach huczy od plotek, że zawarte z pomocą Rosji porozumienie o wymianie więźniów między Izraelem a Syrią zawierało sekretny zapis o wsparciu Syrii szczepionkami Sputnik V.
Szczepionek wciąż za mało. Rosyjskiego Sputnika-V rząd PiS zapewne nie kupi z powodów politycznych. Ale co stoi na przeszkodzie, żeby nabyć szczepionki z Chin?
Choć Indie zaszczepiły na COVID-19 tylko drobny ułamek swojej populacji, wyeksportowały już 16 mln szczepionek, z czego znaczną część za darmo. Tłem tej szczodrości jest rywalizacja z Chinami.
Istnienie najdroższego - w przeliczeniu na głowę osadzonego - więzienia świata od dawna nie ma sensu. Co wcale nie znaczy, że można je zlikwidować.
- Jestem zakładniczką w willi przekształconej w więzienie. Policjanci grożą mi, że spędzę tam resztę życia i już nigdy nie zobaczę słońca - mówi księżniczka Latifa, córka emira Dubaju, schwytana podczas próby ucieczki trzy lata temu. Jej potajemne...
Współpraca z nastoletnią Szwedką grozi zarzutami o działalność wywrotową i spisek antypaństwowy. Na demonstracjach płoną jej zdjęcia. Czym Thunberg naraziła się nacjonalistycznej prawicy rządzącej Indiami?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.