Gwinea potwierdziła w niedzielę siedem zachorowań, w tym trzy zgony, i ogłosiła "sytuację epidemiczną". Wirus gorączki krwotocznej zaatakował też w Demokratycznej Republice Konga
"The Observer" pisze o "szokującej dyskryminacji" niepełnosprawnych intelektualnie przez brytyjski rząd i służbę zdrowia podczas pandemii.
Edukacja patriotyczna obejmuje coraz młodsze roczniki chińskich uczniów i z impetem wkracza na terytoria niepokorne. Uczniom należy wpoić, że gdy chodzi o bezpieczeństwo narodowe, "nie ma miejsca na debatę czy kompromis".
Pretekstem do ostatniej rozprawy z mediami - tymi, które wciąż nie popierają rządu - stały się masowe protesty rolników. Ośmiu dziennikarzy oskarżono o działalność wywrotową za opisanie śmierci demonstranta z rąk policji.
Kim Dżong Un nakazał rozprawić się z problemem ucieczek z kraju. Pomaga w tym pandemia i zamurowane granice. Liczba obywateli Północy docierających do Korei Południowej nigdy nie była tak niska.
Wyszkolonym w amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) hakerom Emiratczycy kazali śledzić korespondencję urzędników rządowych, biura ONZ i kadrę kierowniczą FIFA. Niektórzy Amerykanie rzucili robotę, gdy zobaczyli na ekranie listy...
Piątkowa decyzja sędziów MTK, iż zakres ich jurysdykcji obejmuje Zachodni Brzeg, Strefę Gazy i wschodnią Jerozolimę, otwiera drogę do dochodzeń w sprawie zarzutów o zbrodnie wojenne popełnione przez Izrael - i Hamas.
Wyłączenie internetu nie powstrzymało protestujących. W największym mieście, Rangunie, zebrały się podczas weekendu dziesiątki tysięcy demonstrujących przeciwko wojskowemu zamachowi stanu.
Obalając demokratycznie wybrane władze, birmańscy generałowie powracają do klubu lojalnych klientów Pekinu. Nie jest tylko jasne, czy Chińczycy prosili o ten prezent i jaki zrobią z niego użytek.
Sąd w Antwerpii skazał Assadollaha Asadiego - i trójkę innych Irańczyków - za usiłowanie zabójstwa i terroryzm. Celem ataku w czerwcu 2018 r. miał być 25-tysięczny wiec opozycji irańskiej z udziałem polityków amerykańskich.
Obrona argumentowała, że Dominic Ongwen sam został uprowadzony jako dziecko i należy go traktować jak ofiarę. Haski trybunał uznał jednak go w czwartek za winnego 61 z 70 zarzucanych mu czynów.
- Po północy przychodzili do cel, wybierali kobiety i prowadzili je do "czarnego pokoju" bez kamer - opowiada Tursunay Ziawudun, która po zwolnieniu z obozu uciekła do USA. Napastnicy gryźli ciała kobiet i razili je prądem.
60-milionowy kraj rządzony przez katolickiego dewota pozostaje niezłomny w pandemii. Napomnienia Światowej Organizacji Zdrowia, by Tanzania publikowała dane o zachorowaniach i zakupiła szczepionki, pozostają bez echa.
Aung San Suu Kyi przez ostatnie lata nie miała dobrej prasy. Najczęściej mówiło się o jej obojętności wobec ludobójstwa Rohingya. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla zdążyła się więc odbrązowić. Ale wielu rodaków wciąż ją hołubi
"Gdybyśmy próbowali rozproszyć tłum, doszłoby do rozlewu krwi" - tłumaczyli policjanci. Ultraortodoksyjni Żydzi, stanowiący ok. 12 proc. populacji Izraela, odpowiadają za 28 proc. zakażeń koronawirusem.
W dniu inauguracji nowego parlamentu władzę przejął szef armii Min Aung Hlaing. W telewizji ogłoszono, że stan wyjątkowy będzie trwał przez rok.
Proponuję ćwiczenie z wyobraźni dedykowane zarówno tym, którzy protestują przeciwko covidowym restrykcjom, jak i tym, którzy wyczekują końca pandemii jak zbawienia.
Co się dzieje z apokaliptycznymi sektami, gdy zapowiadany Dzień Sądu nie nadchodzi? Przykłady z historii mogą pomóc przewidzieć dalsze losy zapatrzonych w Trumpa ultrasów teorii spiskowych.
USA zadeklarowały, że chcą Ahmeda Omara Saeeda Sheikha przejąć i osądzić za terroryzm. Ale wątpliwości, czy to on w 2001 r. zabił Daniela Pearla, są poważne.
Zarządzający kasynami Rodney Baker wraz z żoną poleciał prywatnym samolotem na daleką północ, gdzie szczepiono na COVID-19 najbiedniejszą i najbardziej zaniedbaną społeczność Kanady. Para skłamała, że pracuje w pobliskim motelu.
Muzułmanin Munawar Faruqui został oddany w ręce stróżów prawa przez ultraprawicową bojówkę hinduistyczną i od 27 dni przebywa w areszcie. Komisarz policji przyznał, że popełnione przez niego przestępstwo było hipotetyczne.
USA wznowią kontakty z Palestyńczykami i przywrócą finansowanie agencji ONZ, która udziela im pomocy. Wietrząc możliwość wznowienia procesu pokojowego z Izraelem, prezydent Autonomii Mahmud Abbas obiecuje wybory.
70 tys. Izraelczyków przyjechało w grudniu do Dubaju, który jeszcze niedawno był dla nich całkowicie niedostępny. W centrum arabskiego miasta stanęły menory, w sklepach pojawi się wino z terytoriów okupowanych.
Żal mieszkańców Hongkongu i Tajwanu jest wręcz równy temu wyznawców teorii spiskowych w USA. Czy Joe Biden ich do siebie przekona?
Amazon Prime zgodził się ocenzurować serial "Tandav", który miał być indyjskim odpowiednikiem "House of Cards". To pierwszy, ale zapewne nie ostatni przypadek edytowania filmu na platformie streamingowej pod presją władz w Delhi.
Dotąd byli znani z ratowania spod gruzów ofiar nalotów. Teraz ratują przed koronawirusem Syryjczyków mieszkających na terenach poza kontrolą reżimu.
Pięć grup antyszczepionkowych, które dezinformowały o koronawirusie, otrzymało 850 tys. dol. pożyczek z federalnego programu wsparcia dla firm poszkodowanych przez COVID-19.
Awarie sieci energetycznych pogrążają irańskie miasta w ciemnościach. Rząd oferuje nagrody za informacje o miejscach wysoce energochłonnej "produkcji" kryptowalut.
Prawicowy odpowiednik Twittera przed tygodniem zniknął z internetu, gdy firma należąca do Amazona odmówiła mu hostingu. W poniedziałek wrócił - dzięki spółce, której innym klientem jest rosyjskie ministerstwo obrony.
Wyniki czwartkowych wyborów prezydenckich nie były zaskoczeniem: rządzący Ugandą od 34 lat Yoveri Museveni zdobył 59 proc. głosów. Jego rywal, piosenkarz Bobi Wine, oskarżył go o oszustwa.
Chiny chcą być postrzegane jako odpowiedzialne, zaawansowane technologicznie supermocarstwo, które pomoże światu.
Sędzia z Bordeaux uznał argument adwokatów uchodźcy z Bangladeszu, że duże zanieczyszczenie powietrza w jego kraju mogłoby znacząco pogorszyć jego stan zdrowia. To pierwszy przypadek, gdy sąd powołuje się na stan środowiska podczas rozprawy...
Decyzja Twittera i Facebooka budzi wiele kontrowersji. Politycy oraz komentatorzy przestrzegają przed arbitralnym ograniczaniem wolności słowa przez wielkie korporacje.
Twórca groźnej sekty Adnan Oktar podczas procesu chwalił się "nadzwyczajną potencją". Ale według prokuratury dopuszczał się po prostu przestępstw seksualnych.
- Import szczepionek na COVID-19 z USA i Wielkiej Brytanii jest zabroniony - powiedział ajatollah Ali Chamenei w piątkowym wystąpieniu telewizyjnym. - Są one całkowicie niegodne zaufania. Możliwe, że chcą nimi pozakażać inne kraje.
Chińscy komuniści zamierzają przechwycić nowe wcielenie Dalajlamy, tak jak zrobili to z drugim w hierarchii Panczenlamą. Oznajmili, że reinkarnacją będzie "Tybetańczyk urodzony na terytorium Chin".
W obliczu zmiany władzy w USA saudyjski książę Mohammed bin Salman zamknął front z Katarem. Na konflikcie nic nie ugrał.
W maju 1991 r. obalono dyktatora Mengystu Haile Mariama. Czterech wysokich urzędników jego reżimu weszło do ambasady Włoch w Addis Abebie i poprosiło o azyl. Choć go nie dostali, nigdy stamtąd nie wyszli.
Zdaniem sędzi Vanessy Baraitser warunki, w jakich założyciel demaskatorskiego portalu Wikileaks Julian Assange byłby przetrzymywany w Ameryce, oraz jego stan zdrowia nie gwarantują, że nie targnie się na swoje życie.
Lisa Montgomery ma być pierwszą od 76 lat kobietą zgładzoną wyrokiem sądu federalnego USA. Sędzia odroczył egzekucję na czas po odejściu Donalda Trumpa, co dawało morderczyni - zdaniem adwokatów psychicznie chorej - szansę przeżycia. Inni sędziowie...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.