Autostrada A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią ma zostać poszerzona o jeden pas w każdym z kierunków. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza przy tej okazji wprowadzić odnawialne źródła energii. Wśród pomysłów sa m.in. tunele...
Kalifornijska renomowana uczelnia dzięki hojnej dotacji otworzy pierwszy od 70 lat nowy wydział. Ma się zajmować zmianą klimatu.
Susza trawi zachodnie regiony Stanów Zjednoczonych, poziomy wody w jeziorach są najniższe w historii. W jednym ze zbiorników policja znalazła zwłoki w beczce. Śledczy uważają, że ofiara zginęła w wyniku postrzału i spodziewają się, że takich...
Dyskusja na temat tego, czy furgonetki USPS powinny być na prąd, czy na benzynę, rozgrzewa zmotoryzowaną część opinii publicznej w USA. Czyli większość Amerykanów.
Oglądając nowy dokument przyrodniczy Netflixa, trudno nie odnieść wrażenia, że Barack Obama konsekwentnie buduje wizerunek obrońcy dzikiej przyrody. W czasie prezydentury zadbał o to, by mieć do tego mandat na emeryturze.
Temperatury w indyjskich aglomeracjach przebiły 45 stopni Celsjusza. W pakistańskim Dadu temometry pokazały jeszcze wyższą temperaturę.
Starostwo powiatowe w Wałczu najpierw unieważniło przetarg na remont drogi, by potem w drugim podejściu wybrać ofertę o około 330 tys. wyższą niż ta z pierwszego. Jednym z koronnych argumentów jest to, że "remont" to nie to samo, co "przebudowa". W...
Po narodzinach szóstki maluchów, które należą do gatunku uznanego w latach 80. za wymarły na wolności, obrońcy zwierząt w Karolinie Północnej wyją z zachwytu.
Save Old Growth to młoda organizacja ekologiczna, która stawia przede wszystkim na akcje bezpośrednie. Zdjęcia z jej blokad mostów i autostrad, w tym kilkupasmowej Trans Canada Highway, obiegły świat. Do jednego z liderów ruchu zadzwoniła minister...
Organizacja zrzeszająca krakowskich deweloperów szacuje, że koszt posadzenia lasu kieszonkowego metodą Miyawaki w dzielnicy Podgórze wyniesie około 70 tys. zł.
Jeden z najważniejszych ptasich rezerwatów na Śląsku stał się w ostatnich dniach słynny dzięki publikacjom w mediach społecznościowych i relacjom w telewizji.
Z jednej strony Duńczycy zapowiedzieli olbrzymie inwestycje w farmy wiatrowe na morzu i lądzie, z drugiej czasowo zwiększą produkcję gazu, by zaspokoić potrzeby m.in. Polski. A jeszcze niedawno Dania z Kostaryką ogłaszały sojusz państw odchodzących...
Quebec stał się właśnie pierwszą kanadyjską prowincją i regionem w Ameryce Północnej, który nie tylko zakazał poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego, lecz także zamknie wszystkie istniejące odwierty w ciągu trzech lat.
W jednym z miasteczek poziom wody podniósł się tak wysoko, że z lokalnej farmy uciekły krokodyle. W Republice Południowej Afryki katastrofalne powodzie na wschodnim wybrzeżu kraju zabiły już 306 osób.
Firma Pacific Gas & Electric zapłaci ponad 55 mln dol., by uniknąć postępowania karnego w sprawie dwóch megapożarów w Kalifornii, które zostały wywołane przez przestarzałe linie przesyłowe. Firma nie uniknie natomiast pięcioletniego niezależnego...
Odchodzący prezydent Mun Jae-in planował zredukować liczbę czynnych reaktorów jądrowych w Korei Południowej z 24 do 17 do 2034 r. Plany te zamierzają zrewidować prezydent elekt Yoon Suk-yeol i jego współpracownicy.
Sprawa trafiła do Prokuratury Generalnej i Ministerstwa Klimatu. Pracownik Lasów Państwowych ma oddać pieniądze, bo wyszło na jaw, że nie przysługiwała mu 95-proc. bonifikata przy wykupie służbowego mieszkania. Ten sam prawnik wystawił dwie zupełnie...
Kariera Michała Gzowskiego w Solidarnej Polsce, partii Zbigniewa Ziobro, a także w Lasach Państwowych nabrała rozpędu.
W Wielkiej Brytanii trwa debata o przyszłości energetycznej. Rząd Borisa Johnsona chce zbudować nawet osiem nowych reaktorów atomowych. Plan ten odbiega jednak znacznie od preferencji społecznych - zwraca uwagę brytyjski dziennik.
Na razie instalacje fotowoltaiczne zbudowano na pięciu szkołach. W najbliższych planach są kolejne cztery, a potem jeszcze żłobki i DPS-y. Gmina sprawdziła możliwości łącznie 300 budynków.
Największym źródłem emisji dwutlenku węgla w Europie są elektrownie węglowe, a wśród dziesięciu największych emitentów objętych unijnym systemem handlu prawami do emisji ETS były w 2021 roku polskie i niemieckie zakłady.
Amerykański serwis społecznościowy, na którym użytkownicy dzielą się przede wszystkim zdjęciami i gifami, zmienił politykę. Będzie usuwał treści, które błędnie przedstawiają dane naukowe, podważają konsensus o zmianach klimatu i zaprzeczają temu, że...
Andrzej Czech w Bieszczadach dokumentuje życie bobrów. Na zdjęciach z drona zobaczyć można pęcherzyki powietrza - smugi pod lodem - znaczące bobrowe trasy. 7 kwietnia to MIędzynarodowy Dzień Bobra.
Naukowcy oszacowali liczebność ptaków w chronionym rezerwacie w lesie tropikalnym. Wyniki ich badań okazały się alarmujące.
Anglicy przygotowują się na przyjęcie żubrów. Wybrali już strażników, którzy doglądać będą zwierząt. Mimo szału w polskich mediach przed dwoma laty to nie polskie żubry zostaną wypuszczone, by wzbogacić lokalny ekosystem.
Administracja Joego Bidena posłuży się ustawą, która sięga czasów wojny w Korei w latach 50. Plany zbiegają się w czasie z raportem medycznym, który wylicza, że wymiana amerykańskich samochodów na elektryczne ocalić może nawet 110 tys. ludzi rocznie.
- Może to być skuteczny sposób na radzenie sobie z zanieczyszczeniem powietrza, gleby i wody, które spowodowały niesprowokowane ataki wojenne Rosji - poinformował w czwartek komisarz europejski ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.
- Wojska rosyjskie prowadzą różne działania, także w Czerwonym Lesie, a ponieważ skażenie radioaktywne nie jest rozłożone równomiernie, lecz ma postać większych lub mniejszych smug zanieczyszczeń, istnieje duże ryzyko, że uwolnią oni radioaktywny...
Po awanturze, która obiła się o Biały Dom, US Postal Service zwiększy liczbę elektrycznych furgonetek w pierwszym zamówieniu. Elektrykiem będzie jednak tylko co piąty pojazd, a jak wynika z dokumentów, do których dotarli dziennikarze, takie...
W mocno upolitycznionym nadleśnictwie doszło niedawno do roszady. Dobrze na niej wyszły osoby związane z PiS i środowiskiem Radia Maryja.
"Szwecja potwierdziła dziś swoje krótkowzroczne, rasistowskie, kolonialne i wrogie naturze podejście. Szwecja udaje, że jest liderem w dziedzinie ochrony środowiska i praw człowieka, ale w domu łamie prawa rdzennych mieszkańców i kontynuuje wojnę z...
Ukraina i Estonia od dłuższego czasu próbowały kupić od izraelskiej firmy NSO narzędzie do inwigilacji m.in. telefonów komórkowych. Chodziło o okrytego w Polsce złą sławą Pegasusa.
Madeleine Albright żegnają nie tylko byli prezydenci USA, ale i polscy politycy. "Ostrzegała przed totalitaryzmami, bo wiedziała, czym grożą. Jej rodzina uciekała i przed nazizmem, i komunizmem. Polska straciła przyjaciółkę. Świat - wielką...
Dziennikarze śledczego portalu Mediazona podliczają, że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu nie pojawił się publicznie od 11 marca.
Oligarcha i doradca Kremla miał w ten sposób zaprotestować przeciwko inwazji rosyjskich wojsk.
Z ochrony środowiska i klimatu Kostaryka zrobiła w ostatnich latach swój znak firmowy. Kraj ten zatrzymał wycinkę lasów tropikalnych, w których żyją bardzo rzadkie kwezale (marzenie ornitologów z całego świata), produkuje ponad 98 proc. prądu z...
Dąb Dunin, strażnik Puszczy Białowieskiej, zdobył w konkursie ponad 179 tys. głosów. Kilka miesięcy temu dzięki czytelnikom i czytelniczkom "Wyborczej" udało się zapewnić mu opiekę ekspertów.
Powodem decyzji belgijskiego rządu, w którym za energetykę odpowiadają Zieloni, jest inwazja rosyjskiej armii w Ukrainie. Belgowie obawiają się o swoje bezpieczeństwo energetyczne. Niemiecka minister środowiska "ubolewa" po tej decyzji sąsiadów.
Jak wynika z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska w 2021 r. z Polski wyjechało ponad 6 mln metrów sześciennych drewna za granicę. Najwięksi odbiorcy: Niemcy i Chiny.
Wojna w Ukrainie spowodowała, że Belgia myśli o tym, aby przedłużyć działanie bloków atomowych. Pierwotnie miały zostać wyłączone już w 2025 r.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.