Śledczy potwierdzili nam, że rozpoczęli śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez nadleśniczego, który sprzedał swojemu pracownikowi mieszkanie należące do Lasów Państwowych z 95-procentową bonifikatą.
Prawnik reprezentujący spacerowiczów mówi o kolejnej "wygranej z myśliwymi". Prokuratura wytłumaczyła nam, dlaczego wycofała się z apelacji na ostatniej prostej.
W dyrekcji generalnej Lasów Państwowych doszło w ostatnich dniach do przetasowania w obowiązkach. Doszedł nowy pion, utworzono stanowisko dla trzeciego wicedyrektora.
O tym, że nad "uspołecznieniem" lasów ważnych dla mieszkańców miast i osiedli pracują Lasy Państwowe, informowaliśmy w "Wyborczej" jako pierwsi. Wreszcie zobaczyliśmy wytyczne, jakie mają obowiązywać w tych lasach.
Zużyty olej, paliwo syntetyczne, a także wodór i elektryczność powinny stopniowo stawać się normą jako paliwo lotnicze, pomagając UE w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku - postanowili europosłowie. Lotniska i linie lotnicze będą...
Ostatnie dwa lata były dla armatorów gigantów gorsze niż poprzednie. Do mórz i oceanów wpadło znacznie więcej kontenerów z towarami niż w latach poprzednich.
Wiceminister Edward Siarka jesienią w Częstochowie chwalił się, że zgodę na dołączenie pracownika Lasów Państwowych do przedstawicielstwa Polski przy UE wydali premier Morawiecki i prezes Kaczyński. Udało mu się doprowadzić tę sprawę do końca...
Sąd Najwyższy zadał poważny cios działaniom na rzecz klimatu prowadzonym przez administrację Joego Bidena. Przy regulowaniu emisji gazów cieplarnianych z krajowych elektrowni związane ręce będzie miała Agencja Ochrony Środowiska.
W ostatnich dniach żar leje się z nieba nad całą Europą. Na dalekiej, arktycznej północy Norwegii i Finlandii termometry pokazują ponad 30 stopni Celsjusza.
Władze Paryża pokazały, jak będzie wyglądało otoczenie katedry Notre Dame. Plan zakłada zwiększenie powierzchni zieleni o 36 proc. i ma stać się bardziej komfortowym dla turystów w czasie upałów.
- Jak już wcześniej napisałem w "Wyborczej", aby zrobić pierwszy krok do ocalenia lasów Pogórza Przemyskiego, trzeba je poznać i pokochać. Mapa projektowanego Turnickiego Parku Narodowego jest świetnym początkiem - poleca Adam Wajrak. Tutaj można ją...
Mieczysław Malinowski, były komendant straży leśnej w Augustowie, ma otrzymać prawie 25 tys. zł odszkodowania od Lasów Państwowych. Do pracy jednak nie wróci. Malinowski walczy też o pięknie położony dom, który zajmuje z rodziną, a który należy do...
W Polsce niedźwiedzie brunatne są pod ścisłą ochroną, dlatego myśliwi jeżdżą strzelać do tych wspaniałych zwierząt w Rosji. Ale "krwawe pamiątki" z tego kraju sprowadzają także Niemcy, choć mniej niż Polacy.
Na mocy porozumienia pomiędzy rządem federalnym a rdzennymi mieszkańcami stanu Utah będą oni współzarządzać pomnikiem przyrody, o który od kilku lat trwa zażarty spór polityczny w USA.
Rząd Kanady opublikował przepisy zakazujące stosowania szkodliwych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Zakaz produkcji i importu większości z tych przedmiotów wejdzie w życie w grudniu.
Nie tylko leśni aktywiści i przyrodnicy, ale nawet leśnicy z Lasów Państwowych są zdziwieni, że zapowiadając "Wielki test o lesie", TVP wyemitowała spot, w którym prowadzący tną kłodę wyglądem przypominającą podkład kolejowy. Część się śmieje, ale...
Cel kampanii: zebranie funduszy na rozpoczęcie wartej 80 mln dol. pierwszej części operacji awaryjnego przepompowania ropy z FSO "Safer" na statek tymczasowy.
Czytelnicy i czytelniczki "Wyborczej", którzy wybrali się na spacer po niewidzialnym Turnickim Parku Narodowym, mieli sporo atrakcji. Tropy drapieżników, okazałe drzewa, pozostałości dawnej wsi, którą teraz zawładnęła przyroda.
Turnicki Park Narodowy powinien powstać już lata temu. To jedno z najciekawszych i najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Polsce. Co się stało, że ten hotspot bioróżnorodności wciąż nie ma takiej ochrony na jaką zasługuje? Oglądaj naszą debatę z...
O tym, że w Lasach Państwowych zarabia się dobre pieniądze, wiadomo nie od dziś. Są jednak tacy, którzy mundur leśnika i pensję blisko 20 tys. zł zamienili w ostatnim czasie na jeszcze lepsze zarobki. - W sprawozdaniach LP chodzi o to, żeby zysk...
Nowe instalacje do importu skroplonego gazu ziemnego planuje się m.in. w Niemczech, Włoszech, Grecji i Holandii. Mogą one zwiększyć dostawy o jedną czwartą w porównaniu z czasami przed rosyjską inwazją na Ukrainę.
Policja z Dorset uziemiła radiowóz, bo gniazdowała na nim mewa. Dobra wiadomość z Australii: Queensland przeznaczy 24 mln dolarów na ratowanie koali. Zła wiadomość: orka cierpiąca na chorobę grzybiczą zmarła w Sekwanie. Przedstawiamy kilka historii...
Zbieranie chrustu ma być odpowiedzią na rosnące ceny energii i opału. Aktywiści antysmogowi i przyrodnicy pomysł rządu nazywają absurdalnym. - Drewno ścięte dziś w lasach nie nadaje się do spalenia, bo zawiera dużo wilgoci. Jeśli wrzucimy je do...
"Gazeta Wyborcza", Greenpeace oraz podkarpacka grupa Kwitnąca Otulina zapraszają na czerwcowy weekend w projektowanym Turnickim Parku Narodowym. Można zapisać się na specjalny spacer z Adamem Wajrakiem.
- Rezygnacja pełnomocnika premiera ds. programu "Czyste powietrze" to kapitulacja w walce ze smogiem, ale także w walce o niższe rachunki za energię dla Polaków - komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
Sąd Najwyższy odrzucił skargę republikańskich stanów, które zaskarżyły sposób, w jaki Biały Dom naliczał tzw. koszty społeczne emisji dwutlenku węgla.
Kiedy "Wyborcza" kończyła pracę nad śledztwem, które ujawniło konflikt rozsadzający WWF Polska, prezes organizacji zwołał spotkanie awaryjne z pracownikami. Zapowiedział, że fundacja skontaktuje się z darczyńcami, by ich uprzedzić o artykule, i...
Narodowa Agencja Badania Oceanu i Atmosfery (NOAA), ciesząca się wysokim zaufaniem amerykańska agencja rządowa, szacuje z prawdopodobieństwem 65 proc., że w 2022 aktywność huraganów będzie ponadprzeciętna. I jak wylicza, będzie to siódmy z rzędu...
Prawniczy think tank, który ma także prężny oddział w Polsce, ogłosił, że wraz z organizacjami Fossielvrij Netherlands i Reclame Fossielvrij podejmie kroki prawne przeciwko holenderskiej linii lotniczej. ClientEarth uważa, że kampania marketingowa...
24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Wybraliśmy w redakcji kilka, na które warto zwrócić uwagę.
W 2021 r. jeden na dziesięć sprzedanych na świecie samochodów był elektrykiem. Ale wyzwań przed rynkiem e-samochodów jest sporo.
Tylko wstępne zniszczenia w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, którą okupowały wojska rosyjskie, rząd ukraiński szacuje na 2,5 mld hrywien. - Do tej pory udokumentowaliśmy 245 przypadków ekobójstwa w Ukrainie, wliczając w to Morze Czarne - wyliczał...
Brytyjskie służby meteorologiczne (Met Office) podały bardzo niepokojącą informację: zmiany klimatu sprawiają, że prawdopodobieństwo wystąpienia rekordowych fal upałów w północno-zachodnich Indiach i Pakistanie wzrasta 100-krotnie.
Globalne ocieplenie sprawiło, że ulewne deszcze, które w kwietniu wywołały niszczycielskie powodzie w RPA, były dwa razy bardziej prawdopodobne niż gdyby emisja gazów cieplarnianych nie spowodowała ocieplenia planety - stwierdzili naukowcy.
Administracja prezydenta Bidena odwołała sprzedaż licencji na odwierty w Zatoce Meksykańskiej i w rejonie Zatoki Cooka na Alasce, co wywołało wściekłe reakcje Republikanów, którzy obwiniają politykę energetyczną prezydenta USA za wysokie ceny...
Prawie cztery miliony mieszkańców metropolii Los Angeles będzie musiało zastosować się do nowych ograniczeń wodnych od czerwca. Miasto zapowiada patrole, które będą kontrolować, czy wszyscy przestrzegają zasad i czy ktoś nie marnuje wody.
Dwa domy zmyły fale Atlantyku w odstępie kilkunastu godzin. Od początku roku ocean na wysepkach u wybrzeży Karoliny Północnej zabrał już trzy domostwa.
Stan Nowy Meksyk boryka się z najpoważniejszymi pożarami w swojej historii. Ogień strawił tysiące hektarów. Lokalne społeczności są ewakuowane.
Nasi informatorzy wskazują na materiały promocyjne w "Apostole Miłosierdzia Bożego", za które zapłaciły Lasy Państwowe, a także na koncert Ferajny Hoovera. Zespół ten w Warszawie gra w kawiarni, której mecenasem są Lasy Państwowe, a niebawem zaczną...
Władze Wietrznego Miasta zaproponowały, że będą promować kranówkę w specjalnych puszkach, które zaprojektowali artyści. Pomysł na "Chicagwa Water" spotkał się z falą krytyki.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.