Fot. Shutterstock
Słonie zatrute plastikiem
W łajnie słoni wędrują m.in. nasiona roślin i jest to proces naturalny. Jak wskazują jednak naukowcy na łamach "Journal for Nature Conservation" styl życia słoni może nieść ze sobą problem skażenia środowiska drobinami plastiku. Martwi zwłaszcza potencjalne skażenie terenów cennych przyrodniczo, w tym w rezerwatów czy parków narodowych, w których żyją te wielkie ssaki.
Jak do tego dochodzi?
Słonie podkradają się na wysypiska śmieci na granicy miast i terenów leśnych i tam wyjadają resztki wywiezione z ludzkich stołów. Niestety, jak wskazują badacze zagadnienia, przy okazji konsumują także części opakowań, naczyń, sztućców czy foliowych torebek, a potem wydalają kawałki plastiku w lasach w głębi Indii.
Zagrożone jest także oczywiście zdrowie samych słoni, przez których przewody pokarmowe przechodzą plastik i zawarte w nim substancje chemiczne.
Liderką badań nad wspomnianym wyżej zagadnieniem jest dr Gitanjali Katlam, która pierwszy raz zauważyła słonie podkradające się do wysypisk śmieci na kamerach przemysłowych, gdy badała to, jakie zwierzęta odwiedzają tego typu obiekty w północnych Indiach. Potem dr Katlam i jej koledzy z zespołu zbierali łajno słoni w stanie Uttarakhand. W łajnie znaleźli właśnie kawałki plastiku. Ale badacze znajdowali także kawałki szkła czy elementy z gumy i tkanin.
Naukowcy apelują, by rząd Indii lepiej zabezpieczył składowiska odpadów, zwłaszcza te w małych miejscowościach w pobliżu lasów, a lokalne społeczności proszą, aby zadbały o oddzielnie resztek pokarmu od plastiku przed wyrzuceniem do kosza na śmieci.
Wszystkie komentarze
A Obatel sunie zimą swoim kabrioletem wprost do kasy unijnej...