Jak już wcześniej napisałem w "Wyborczej", aby zrobić pierwszy krok do ocalenia lasów Pogórza Przemyskiego, trzeba je poznać i pokochać. Mapa projektowanego Turnickiego Parku Narodowego jest świetnym początkiem - poleca Adam Wajrak. Tutaj można ją sobie pobrać i wydrukować.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mapa i dołączone do niej infografiki, które Państwu polecamy w komplecie do pobrania, są efektem pracy naszego grafika Wawrzyńca Święcickiego.

Pracował na materiałach, które redakcji "Wyborczej" dostarczyła fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, jeden z naszych partnerów podczas czerwcowego weekendu, który w projektowanym Turnickim Parku Narodowym organizowaliśmy razem z Greenpeace i lokalnymi inicjatywami z Kwitnącej Otuliny.

W trakcie tamtego weekendu Adam Wajrak oprowadzał razem z Piotrem Klubem (FDP) po Szlaku Przyjaźni w TuPN. Nasi czytelnicy i czytelniczki uczestniczyli wówczas w happeningu - aktywiści z Kwitnącej Otuliny oznaczali szlak, zawieszając strzałki na drzewach.

W trakcie spaceru uczestnicy (około 80 osób): znaleźli m.in. tropy niedźwiedzia i wilka, podziwiali wiekowe drzewa i pozostałości wsi Borysławka, w której mieszkali niegdyś Polacy, Ukraińcy i Żydzi. Dziś wieś zagarnęła dzika przyroda, ale jej historia wciąż jest żywa w opowieściach lokalnych aktywistów dbających o kulturowe dziedzictwo Pogórza Przemyskiego.

Wieczorem tego samego dnia zorganizowaliśmy debatę na temat TuPN z ekspertami. Udziału w niej odmówili nam w ostatniej chwili przedstawiciele Lasów Państwowych. Czasu do debatowania nie znalazła także wiceminister Małgorzata Golińska, w rządzie odpowiedzialna za parki narodowe.

Debatę można obejrzeć poniżej:

Zespół Klimat i Środowisko zdecydował, że opublikuje mapę projektowanego społecznie Turnickiego Parku Narodowego, która była dodatkiem do papierowej gazety w weekend czerwcowy. Artykuł ten otwieramy spod paywalla, aby jak największa liczba osób mogła sobie pobrać mapę, którą naszym czytelnikom i czytelniczkom poleca Adam Wajrak.

- Jak już wcześniej napisałem w "Wyborczej", aby zrobić pierwszy krok do ocalenia lasów Pogórza Przemyskiego, trzeba je poznać i pokochać. Mapa projektowanego Turnickiego Parku Narodowego jest świetnym początkiem - mówi Wajrak.

Nasz zespół poleca także tekst Adama o lasach Pogórza Przemyskiego, który powstał z okazji naszej akcji. Można go przeczytać TUTAJ.

Mapę projektowanego Turnickiego Parku Narodowego MOŻNA POBRAĆ TUTAJ. Zakochajcie się w tym miejscu!

***

>> Globalne ocieplenie, wycinki lasów, smog, wymieranie gatunków, zanieczyszczenie plastikiem. Piszemy o tym, co ma znaczenie dla zmian klimatu i ochrony środowiska. Zapisz się na newsletter ekologiczny! <<

WYBORCZA.PL/KLIMAT
CZYTAJ WIĘCEJ NA: WYBORCZA.PL/KLIMAT
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Warto obejrzeć też mapę Turnicki Turystycznie z bogatym zestawem propozycji spacerów, miejsc noclegowych oraz różnych ciekawostek. dzikiekarpaty.org/mapa
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    Wszystkie lasy którym udało się przetrwać do 21 wieku w stanie pierwotnym lub zbliżonym do pierwotnego powinny być chronione. Na świecie a także w Polsce jest już dosyć plantacji leśnych, lasów gospodarczych aby mogły one zapewnić stały dopływ potrzebnego drewna. W skali Polski park turnicki to perła, część większego ekosystemy w którym schronienie znalazły największe drapieżniki europy - niedźwiedzie, wilki i rysie. To nie jest powszechne, raczej rzadkie o jakości środowiska świadczy właśnie fakt wysterowywania w nim wielkich drapieżników.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Polecam wysyłać w świat pocztówki z Turnickiego Parku Narodowego.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0