Tym razem odwiedzamy 'od kuchni' Małą Polanę Smaków w Warszawie, restauracje nominowaną do tytułu Knajpy Roku 2015 w plebiscycie gazety 'Co Jest Grane'. Tutejsza kuchnia znana jest z wykorzystania sezonowych składników i umiejętnego czerpania z tradycji polskiej kuchni. Dla nas szef kuchni Andrzej Polan przygotowuje dzikiego, polskiego pstrąga z palonym ziemniakiem z chrzanem i ciepłą sałatką z jarmużu, rydzów i polskiej dojrzewającej kiełbasy. Zdradza pomysł na bezproblemowe smażenie ryby oraz nadanie zwykłym ziemniakom wyjątkowego aromatu.


Dziki pstrąg z palonym ziemniakiem i ciepłą sałatką z jarmużu i rydzów

Składniki (dla 2 osób)
1 duży ziemniak
4 łyżki ostrego chrzanu
2 łyżki kwaśnej śmietany
2 filety z dzikiego pstrąga
100 g liści świeżego jarmużu
100 g rydzów
1 czerwona cebula
100 g surowej, dojrzewającej kiełbasy
olej słonecznikowy lub rzepakowy
5-6 łyżki masła
1 szara reneta lub inne jabłko o winno-kwaskowym smaku


Cebulę pokrój w w piórka. Kiełbasę pokrój w 3 mm plasterki. Z liści jarmużu usuń twarde nerwy i porwij je na kawałeczki. Grzyby pokrój w plastry. Ziemniaka ugotuj w mundurku w osolonej wodzie, przekrój na pół, posmaruj obie połówki chrzanem wymieszanym ze śmietaną, wstaw do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i zapiekaj przez ok. 10 minut, aż się zrumieni. W międzyczasie na patelni rozgrzej olej (tłuszcz powinien zakryć dno). Dodaj pokrojoną cebulę, zeszklij. Dodaj kiełbasę i podsmażać, aż się zrumieni. Dodaj jarmuż , wymieszaj, dodaj rydze i podsmażaj, aż grzyby się zrumienią. Zestaw z ognia. Na patelni podgrzej masło. Rybę natrzyj sola i pieprzem, ponacinaj od strony skóry tak, by nie naruszyć delikatnego mięsa. Na warstwie masła ułóż kawałek pergaminu, a na nim rybę. Smaż, zaczynając od strony skóry, aż ryba się zrumieni z obu stron. Na talerzu ułóż zrumienionego ziemniaka, na wierzchu nasyp sałatkę z jarmużu. Obok ułóż rybę oraz puree z uprażonej na maśle szarej renety (obrane, pokrojone jabłko duś na maśle, aż zamieni się w puree).
Więcej
  Komentarze
  Pani Małgosiu, proszę nie machać sztućcami mówiąc do tego z pełnymi ustami. To naprawdę jest nie eleganckie. Dziękuję za fajny przepis :-)
  @wnuczko Czasem przy dobrym jedzeniu trudno powstrzymać emocje. Ale postaram się o dyskretniejsze ich wyrażanie oraz pohamowanie się w zakresie sztućcowych akrobacji..
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  dlaczego "Knajpa roku"? Czy już nie ma restauracji?
  @clea_montis "knajpa pot. «podrzędna restauracja» • knajpiany, knajpowy • knajpka" Widocznie to jakaś speluna według autora tekstu. :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  `