Usuwanie sowieckich symboli budzi ostry sprzeciw Rosji, jeżeli odbywa się w Europie. W Azji Środkowej Moskwa zbywa to milczeniem.
Białoruskie władze zapowiadają, że zastosują się do rekomendacji OBWE w sprawie organizacji wyborów. Nowe prawo ma wejść w życie przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.
Amnesty International dowodzi, że rosyjskie służby pomogły odesłać do Uzbekistanu setki uchodźców politycznych, zdając sobie sprawę, że będą tam torturowani.
- Jesteśmy sojusznikiem Rosji, ale nie lokajem - odpowiedział prezydent rosyjskim mediom zarzucającym mu zdradę i flirt z Zachodem.
Po zajęciu Krymu i wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy Białoruś jest jedynym państwem w regionie zmniejszającym wydatki na obronę.
W ostatnich miesiącach gwałtownie rośnie liczba Tadżyków ubiegających się o azyl w Polsce. Jest ich już więcej niż Ukraińców.
Ministerstwo sportu Białorusi zakończyło współpracę z Witalim Hurkou, wielokrotnym mistrzem świata wschodnich sztuk walki muay thai. - Uznano, że jestem opozycjonistą - tłumaczy zawodnik.
Kastuś Żukouski, niezależny białoruski dziennikarz ukarany grzywną za ?nielegalną produkcją materiałów dziennikarskich?, w proteście zaszył sobie usta.
Szczyt Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej przeniesiono z Erywania do Moskwy, bo premierzy państw sojuszniczych obawiali się, że przyjazd do stolicy Armenii zostanie zinterpretowany jako gest poparcia dla niej w konflikcie z Azerbejdżanem o Górski...
- Nie oddzielamy Białorusi od siebie - powiedział w Mińsku Dmitrij Kisielow, czołowa postać moskiewskiej propagandy.
Białoruskie władze starają się nastraszyć obywateli uczestniczących w konflikcie zbrojnym na Ukrainie, by zniechęcić ich do powrotu do kraju.
Armenia nie kryje rozczarowania sojusznikami, którzy nie okazali jej nawet moralnego wsparcia w konflikcie z Azerbejdżanem o Górski Karabach.
Armenia nie kryje rozczarowania sojusznikami, którzy nie okazali jej nawet moralnego wsparcia w konflikcie z Azerbejdżanem o Górski Karabach. Organizowany przez Rosję sojusz wojskowy ODKB jest fikcją.
Od czterech dni w Górskim Karabachu nie cichną strzały. USA, Rosja i UE wzywają Armenię i Azerbejdżan do dialogu, jednak konflikt coraz bardziej wymyka się spod kontroli.
Premier Giorgi Kwirikaszwili chce zmian w konstytucji określających małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Zdaniem opozycji to próba odwrócenia uwagi od kryzysu i odbudowania spadających notowań.
Tylko 27,3 proc. obywateli byłoby gotowych oddać dziś głos na Aleksandra Łukaszenkę - wynika z najnowszego sondażu niezależnego ośrodka badawczego NISEPI.
Mołdawscy zwolennicy unii z Rumunią rozpoczęli marsz ku zjednoczeniu obydwu państw. - To dla nas najkrótsza droga do UE - powiedziała ?Wyborczej? Anna Gutu, liderka partii Prawica.
Białoruś jest gotowa do współpracy z Polską, ale nie zamierza rezygnować z bliskich relacji z Moskwą. Taki komunikat usłyszał od prezydenta Aleksandra Łukaszenki przebywający w Mińsku szef polskiej dyplomacji.
Ruch wizowy, kwestie bezpieczeństwa oraz problemy polskiej mniejszości dominowały wśród poruszanych tematów. Polski minister rozpoczął dwudniową wizytę za Bugiem.
Były prezydent Rumunii Traian Basescu wystąpił o mołdawskie obywatelstwo. Już jako prezydent w Bukareszcie dążył do zjednoczenia z Mołdawią. Czy teraz chce o to zabiegać jako polityk mołdawski?
Rodzina prezydenta Białorusi odnosi sukcesy na każdym polu. Szykowany na jego następcę syn, 11-letni Kola, właśnie zatriumfował w turnieju hokejowym.
Sprawcy szantażują ofiary kolejnymi materiałami, domagając się ich dymisji i wycofania z życia publicznego do 31 marca.
- Będą kolejne sprawy i kolejne areszty - zapowiada telewizja Białaruś 1, ekscytując się upadkiem oligarchy nr 1 Jurija Czyża, aresztowanego niedawno pod zarzutem nadużyć finansowych. Nawet szef KGB, czyli resortu, który dokonuje aresztowań, nie...
Juryj Czyż, białoruski oligarcha nr 1, został wtrącony do więzienia KGB, za ?uchylanie się od podatków?. Wiadomość poruszyła kraj - Czyż od lat był blisko związany z prezydentem Łukaszenką, towarzyszył mu w zagranicznych delegacjach, grał w hokeja,...
Białoruski rząd wypracował projekt stopniowego podwyższania wieku emerytalnego. Aleksander Łukaszenka przekonuje, że "mężczyzna w wieku 60 lat jest jak koń, można go do pługu zaprzęgać i nim orać".
Były prezydent Rumunii Traian B sescu po raz kolejny proponuje połączenie obu krajów.
Nauczanie w języku kazaskim, rosyjskim i angielskim ma pogłębić integrację ze światową gospodarką, ale też nie dopuścić do wybuchu konfliktów na tle etnicznym.
Nauczanie w języku kazaskim, rosyjskim i angielskim ma pogłębić integrację ze światową gospodarką oraz nie dopuścić do wybuchu konfliktów na tle etnicznym.
Kadencja głowy państwa Nicolae Timoftiego upływa 22 marca, ale nowe wybory odbędą się dopiero jesienią. To efekt wyroku sądu konstytucyjnego przywracającego wybory bezpośrednie.
Białoruś nie wpuszcza Ukraińców z nowymi dowodami osobistymi.
Emomali Rachmon rządzi już 22 lata, może zajmować prezydencki fotel przez dowolną liczbę kadencji. Jego nauki zgłębiają studenci, powstają parki i miejscowości jego imienia. - Rosnący kult jednostki to przejaw utraty pewności siebie i próba...
Białorusini sa oburzeni brutalnością milicji, a szef MSW odpowiada: "Przeciwko MSW toczy się wojna informacyjna". Rządowe media nawołują do zaostrzenia kar za "szkalowanie" milicji w internecie.
Nursułtan Nazarbajew ustanowił nowe święto upamiętniające serdeczność Kazachów okazaną ofiarom stalinowskich represji. Jednak dla ludzi nie do końca jest jasne kto, komu i za co powinien być wdzięczny.
Ceny w dół, urzędnicy za kraty - prezydent Białorusi znów wyszedł na obrońcę ludu.
- Jest mistrzem podobnych zagrywek. Jednak wątpię, by tym razem ktoś się na to nabrał - mówi ?Wyborczej? białoruski politolog Aleksander Kłaskouski.
Wasil Parfiankou walczący swego czasu w szeregach Ochotniczego Batalionu OUN na wschodzie Ukrainy został zatrzymany w Kijowie. Brał udział w zamieszkach, które wybuchły w drugą rocznicę tragicznych wydarzeń na kijowskim Majdanie. Grozi mu kara do...
Upokarzanie kobiet przed kamerami to dla działającego w Rosji gangu Patriota obrona narodowego honoru. Upokorzone ofiary wstydzą się zwrócić o pomoc, a rosyjskie MSW nie chce się angażować w konflikty imigrantów.
Podwyżki opłat, restrykcyjne przepisy, pogłębiająca się recesja - Białoruś biednieje, ale potulnie kładzie uszy po sobie, bojąc się protestować.
Więzieni niesłusznie przez Amerykanów i Afgańczyków Tadżycy i Uzbecy wolą nadal przebywać za kratami, niż wrócić do ojczyzny, gdzie grożą im niemal średniowieczne tortury i prześladowania.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.