Święto Kevina Costnera nie zamieniło się w Cannes w święto kina. Wyreżyserowany przez niego western "Horizon: American Saga" wystawił na próbę najwierniejszych fanów aktora.
Jaki obraz polskiej rzeczywistości wyłania się z powstałych w PRL-u filmów oświatowych?
"The Apprentice" Aliego Abbasiego o Donaldzie Trumpie nie jest prostą satyrą. Wreszcie film w canneńskim konkursie budzi kontrowersje i dyskusje. A przede wszystkim rozlicza spuściznę, z jaką po XX...
Przedstawiciele sztabu wyborczego Donalda Trumpa grożą pozwem twórcom filmu "The Apprentice". Irański reżyser się nie boi.
Jan A.P. Kaczmarek był uznanym kompozytorem i twórcą festiwalu Transatlantyk. Stworzył muzykę do ponad 70 filmów i spektakli teatralnych. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.
Trudno wskazać, kto w "Nieobliczalnej" jest tą tytułową, bo kandydatek jest kilka. I jeden bardzo mocny kandydat na nieobliczalnego.
Ten film ogląda się w ciszy. Od pierwszej sceny, piętnastominutowej rejestracji żołnierskiego pogrzebu. Na trumnach stoją zdjęcia poległych chłopaków. Może to były ich fotografie maturalne?
Nie jest wcale łatwo o dobry horror, a przecież każdy od czasu do czasu potrzebuje się przestraszyć. Na szczęście (?) z pomocą (???) przychodzą "Barbarzyńcy".
Canneńska premiera "Dziewczyny z igłą" może być początkiem wielkiej międzynarodowej kariery Magnusa von Horna.
"Megalopolis" jest kolejnym dowodem na bezkompromisowość Francisa Forda Coppoli. Jednak wbrew zamierzeniom mistrza, manifest wolności twórczej nie będzie jego opus magnum.
Mamy dużo filmów o punku, o hip-hopie. Próbując zdobyć pieniądze na film o techno, wielokrotnie słyszeliśmy: po co? - mówią Łukasz Ronduda i Dawid Nickel, twórcy dokumentu "Rave".
Ten film po mistrzowsku wykorzystuje wszystkie elementy sztuki filmowej, by opowiedzieć o ludzkiej potrzebie nadziei, pokoju i rodziny - uzasadniło swój wybór jury.
Potwór nie musi przybierać ucieleśnionej formy. Hirokazu Koreeda w filmie "Monster" opowiada o wstydzie, opresji społecznej czy strachu o najbliższych.
Buldożery zrównują z ziemią domy. Mieszkańcy zabierają swój dobytek i przenoszą się do jaskiń. Nocą mężczyźni odbudowują zniszczone posesje. Po jakimś czasie izraelska armia wraca, aby zburzyć nowo...
Kryminalnie niedocenione arcydzieło, "Skazani na Shawshank", obchodzi w tym roku 30. rocznicę premiery.
Nie dla takich filmów przyjeżdża się do Cannes. Jednak odkładając snobizmy na bok, tutejsi widzowie rozpłynęli się na "Furiosie: Sadze Mad Max" George'a Millera.
Udawał płatnego zabójcę, żeby posyłać do więzienia ludzi, którzy chcieli się kogoś pozbyć. Teraz powstał o nim film.
Magnus von Horn zaprezentował "Dziewczynę z igłą" w konkursie głównym w Cannes. Film kostiumowy, w którym odbijają się problemy współczesnego świata.
Lazurowe Wybrzeże uwierzyło łzom. Swojego wzruszenia nie kryły tu laureatka honorowej Złotej Palmy Meryl Streep, wręczająca aktorce wyróżnienie Juliette Binoche czy godnie przyjęta przez...
Seans "Drugiego aktu" - błyskotliwej i mądrej komedii Quentina Dupieux - zainaugurował tegoroczny festiwal w Cannes. Jednak niepokoje współczesnego świata wyprzedziły sztukę.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.