Oto najważniejsze, najciekawsze, wzbudzające największe dyskusje, naukowe i medyczne teksty roku "Gazety Wyborczej".
W zalewie dezinformacji szerzonych przez ruchy antyszczepionkowe, lekarze i naukowcy starają się przekonać jak największą liczbę ludzi, że szczepienia na COVID-19 to dziś dla nas "być albo nie być".
Jak wygląda leczenie zaćmy, a także operacje okulistyczne w czasie pandemii? Czy takie zabiegi są bezpieczne? Wyjaśnia prof. Ewa Mrukwa-Kominek.
No i stało się. Wirus SARS-CoV-2 zmutował. Czy przechytrzy szczepionkę, na którą tak czekaliśmy?
COVID-19 stał się wielkim wyzwaniem również dla polskiej transplantologii. Z jakimi problemami muszą się mierzyć lekarze, pielęgniarki i koordynatorzy? Jakie zabezpieczenia wprowadzono?
Czy szczepionki przeciwko COVID-19 są bezpieczne? Czy ozdrowieńcy mają się szczepić? Czy przed szczepieniami będą testy? Kto poniesie odpowiedzialność za ewentualne skutki uboczne? Na te pytania odpowiada ekspert z Europejskiego Centrum ds....
Preparaty z liści miłorzębu (gingko bilobae folium) poprawiają pamięć i koncentrację. Jako że miłorząb wpływa na krzepliwość krwi, nie powinno się przyjmować go razem z kwasem acetylosalicylowym, czyli popularną aspiryną
Stymulator serca to wielka puszka przyczepiona do klatki piersiowej, której nie da się ukryć pod ubraniem. Czy to prawda, czy mit?
Multimedialna publikacja z poradami żywieniowymi dla osób z hashimoto dr Hanny Stolińskiej
Opiekunowie chorych onkologicznie często zapominają o swoich potrzebach. Jak być dobrym wsparciem, nie tracąc siebie?
Jak to możliwe, że szczepionki stworzono tak szybko? A skoro udało się zrobić skuteczne preparaty w niecały rok od początku pandemii, to coś tu musi być nie tak. Te wątpliwości trapią zapewne wielu z nas. Rozumiem je. Jednak jest kilka kwestii,...
Czy współczesna żywność jest bezpieczna? Nowe zagrożenia w produkcji żywności były przedmiotem badań przedstawionych na Narodowym Kongresie Żywieniowym.
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jednak obecne wstępne badania sugerują, że szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 dają lepszą odporność niż naturalne zakażenie.
Należy pamiętać, że stosowanie preparatów na wzmocnienie włosów i paznokci mających w składzie biotynę może wpływać na wyniki badań diagnostycznych.
Olejek intymny marki Your Kaya łagodzi podrażnienia, nawilża, odżywia i uelastycznia skórę okolic intymnych.
Globalne badania opublikowane w czasopiśmie "Obesity" potwierdziły, że pandemia koronawirusa i wynikający z niej lockdown zmieniły zachowania zdrowotne ludzi na całym świecie. Szczególnie wpłynęły na osoby otyłe.
Krztusiec nie patrzy na wiek. Każdego roku w Polsce oficjalnie choruje na niego 2 tys. osób. I jest to liczba na pewno wyraźnie zaniżona.
Sen to nowy wyznacznik jakości zdrowia - zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Co zrobić by lepiej spać?
Praca zdalna, brak kontaktu z ludźmi, zamknięcie się w domu zaburzyły nam wzorce snu. Czy można nauczyć się spać lepiej?
Z obserwacji naukowców wynika, że nie. Potwierdzają to już włoskie i amerykańskie badania
Najczęściej występująca przyczyna nadczynności tarczycy to choroba Gravesa-Basedowa. Rejestracja osoby z aktywną postacią tej choroby jako dawcy szpiku jest niemożliwa. Dlaczego?
Aplikacja "Co z tym seksem?" pozwala pogłębić wiedzę na temat seksualności
Dziś Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji Czerwone kokardki "Razem przeciw HIV" rozświetliły ulice polskich miast.
Operacje onkologiczne u osób zakażonych koronawirusem wiążą się z większym ryzykiem powikłań. Nawet jeśli to zakażenie bezobjawowe. Dlatego lepiej, jeśli to możliwe, zabieg przełożyć.
Mgła mózgowa, nerwobóle, przewlekłe zmęczenie. Teraz dochodzą kolejne konsekwencje przechorowania COVID-19.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.