Wraz z nadejściem wiosny wzrasta liczba zapchanych nosów i drapiących gardeł. W wielu przypadkach nie ma to nic wspólnego z COVID-19.
Podwyższony poziom lęku, depresja czy stres w czasie ciąży wpływają na rozwój mózgu dzieci. Negatywne zmiany zaobserwowano również u półtorarocznych maluchów.
Zarówno zbyt krótki sen, jaki i zbyt długi wiążą się z gorszą sprawnością umysłową i zdrowiem psychicznym. Siedem godzin to idealna ilość snu dla osób w średnim wieku i starszych - wynika z nowych badań.
Refluks żołądkowo-przełykowy to nie tylko większe ryzyko nowotworów czy przełyku Barretta, to także prawdziwy horror dla naszych zębów!
Rozpoznaną boreliozę leczy się antybiotykiem. Jednak powtarzanie kuracji, gdy nie przynosi ona poprawy, nie ma żadnego uzasadnienia.
Konsekwencje ataku kleszcza czasem bywają dramatyczne. Kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) można uniknąć dzieki szczepieniu.
Wiem wszystko o ryzyku związanym z prowadzeniem samochodu po pijanemu. Ale czy prowadzenie pojazdu pod wpływem marihuany jest równie niebezpieczne?
Niektóre z najczęstszych dolegliwości stóp pojawiają się dlatego, że podczas pandemii były one poddawane większemu obciążeniu. Być może ktoś zdecydował się na chodzenie zamiast korzystania z transportu publicznego lub chodził boso po domu?
Optymalne BMI, czyli wskaźnik masy ciała, zostało opracowane na podstawie badań populacji ogólnej, w której osoby starsze stanowiły nieduży odsetek.
Zachorowało już co najmniej 169 dzieci w 12 krajach. Jedno dziecko zmarło, a 17 wymagało przeszczepu wątroby. Każde dziecko z objawami żółtaczki powinno być szybko zbadane przez lekarza - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.
W Polsce rak piersi jest jedną z głównych przyczyn zgonów kobiet wywołanych przez choroby nowotworowe. Na horyzoncie pojawiają się jednak coraz skuteczniejsze terapie również dla pacjentek z agresywnym przebiegiem choroby oraz z przerzutami.
Zgromadzony majątek bardziej wpływa na długość życia niż wykształcenie, praca czy dzieciństwo. Najbardziej skraca życie palenie - wynika z nowego badania.
Astronauci przed wyprawą w kosmos muszą mieć zęby w idealnym stanie. Dlaczego to ważne także, jeśli lecimy samolotem?
Jest coraz więcej osób z zaburzeniami rytmu serca, u których schorzenie to wymaga wszczepienia urządzeń regulujących pracę serca, takich jak kardiowertery-defibrylatory czy stymulatory.
Większość ludzi słysząc termin opieka paliatywna, wydaje się zaniepokojona lub zdezorientowana. Przedstawiając się chorym i ich rodzinom jako lekarz medycyny paliatywnej, często słyszę: "Czy to znaczy, że umieram?" lub "Nie jestem gotowy na...
Nawet wymagająca pobytu w szpitalu choroba psychiczna nie musi wiązać się z izolacją, odcięciem od społeczeństwa i codzienności. Polska psychiatria może się wiele nauczyć od rozwiązań, jakie wprowadzili Szwedzi.
Dla każdego, kto interesuje się związkiem między ćwiczeniami a dłuższym życiem, jednym z najbardziej palących pytań jest to, ile naprawdę ich potrzebujemy, aby zachować zdrowie. Czy 30 minut dziennie rzeczywiście wystarczy?
Hemofilia jest rzadką chorobą genetyczną, polegającą na zaburzeniach krzepnięcia krwi i objawiającą się bolesnymi wylewami do stawów, mięśni lub narządów wewnętrznych. W Polsce jest jedną z najczęściej wykrywanych skaz krwotocznych. Choruje na nią...
Niektóre dane wskazują, że demencja częściej dotyka kobiety. Ryzyko rozwoju otępienia rośnie wraz z wiekiem, można by więc sądzić, że kobiety chorują częściej, ponieważ dłużej żyją. Nie ma jednak co do tego pewności.
Niektórzy do usuniecia kleszcza używaja masła. Dlaczego to zły pomysł?
Krztusiec jest tak wycieńczający, że nie pozwala normalnie funkcjonować i spać. Ta choroba jest coraz częstsza w naszej populacji.
Jajka bardzo dobrze znoszą mrożenie, tylko trzeba wiedzieć, jak to zrobić.
"Wszystko zaczęło się od tego, że w 2016 r. zostałem zaproszony do udziału w programie rozrywkowym i nagle na scenie coś wyszło gdzieś z trzewi, przez gardło i do mózgu. Nagle miałem paraliż całej lewej strony twarzy" - powiedział Królikowski w...
Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Nieprawdą jest jednak, że skraca życie, choć znacznie obniża jego komfort.
Ugotowaną jemy w sałatce jarzynowej, a surową powinien lubić nie tylko wielkanocny zając. Marchewka to jedno z najzdrowszych warzyw.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.