Zakazać prac domowych było łatwo. Teraz przed ministrą edukacji stoi prawdziwe wyzwanie: zbudować szkołę XXI w. i wyrwać ministrowi finansów pieniądze, by ją sfinansować.
Sektor publiczny powinien być wzorem dla całego rynku pracy. Dlatego płaca minimalna powinna tu być co najmniej o 20 proc. wyższa od ustawowego minimum.
Gdyby głosy pięknoduchów protestujących przeciw "jeździe po bandzie" potraktować poważnie, odbudowa demokracji w Polsce nigdy by się nie skończyła, zupełnie jak wysiłki nieszczęsnego Syzyfa.
W czasie wyborów samorządowych warto głosować na tych, a przede wszystkim na te, które pomogą nam zorganizować nasze małe ojczyzny.
Maksymalizm oczekiwań i roszczeń to skutek ośmiu lat upokorzeń pod rządami PiS. Dziś wszyscy naraz chcemy wszystkiego, co nam zostało odebrane.
Rządowy plan B, przyjęty po wecie prezydenta, ma słabe strony. Warto go zmodyfikować.
W przewidywalnej przyszłości Kaczyński straci jakąś część wyborców i "szabel" w Sejmie, ale będzie się starał zachować kontrolę nad PiS. Taka formacja przetrwalnikowa jest mu potrzebna, by dotrwać do lepszych dla niego czasów.
Potencjał USA może być niewystarczający dla powstrzymania państw autorytarnych, a jednocześnie rewizjonistycznych, chcących zburzyć światowy ład.
No i mamy jajko niespodziankę: agenci ABW w związku z aferą Funduszu Sprawiedliwości przeszukali domy Zbigniewa Ziobry oraz jego zastępców Michała Wosia i Marcina Romanowskiego.
Nie każdy artykuł o groźbie wojny z Rosją to sianie paniki dla lepszej klikalności. Bierzmy przykład z krajów skandynawskich, gdzie rozmowy o przygotowaniu się do wojny są przyjmowane bez emocji.
Katastrofa ośmiu lat pisowskich rządów była być może ostatnim ostrzeżeniem, jakie polska wolność i demokracja otrzymały od historii. Nie zmarnujmy zwycięstwa odniesionego w wyborach 2023 r.
Z mediów wieje wojenną grozą; czasem wiadomości są wyciskane na siłę z drugorzędnych faktów, byle tylko przykuć uwagę czytelnika i robić wszystko, by się bał.
Elektorat Koalicji 15 Października oczekuje od liderów swoich partii nie tylko realizacji obietnic wyborczych, lecz także otwartej dwukierunkowej komunikacji.
Tym razem wyjątkowo zgadzam się z lewicą: propozycje w sprawie składki zdrowotnej oraz wakacji od ZUS komplikują prawo, zwiększają biurokrację, są niesprawiedliwe i zapraszają do jeszcze większego obchodzenia przepisów w zakresie umów B2B.
W pandemii populistów książka Sadurskiego może być szczepionką. Ona uzbraja naszą demokratyczną czujność i pomaga w rozpoznaniu zagrożeń, również tych przyszłych.
Donald Tusk nie zrealizował znacznej większości obiecanych we wrześniu 2023 roku "stu konkretów" i wiedział, że ich nie zrealizuje, gdy je obiecywał.
Daniel Obajtek jest nadzieją Polski - tak zachwalał swojego ulubieńca prezes Kaczyński. To człowiek o niezwykłych talentach, dynamice, podejmujący zawsze słuszne decyzje. Ma coś takiego, co daje Pan Bóg, a co trudno zdefiniować.
Owszem, zgniły wyż jest lepszy od niżowej ulewy. Ale z faktu, że ten rząd jest o niebo lepszy niż PiS z Konfederacją, nie wynika, że wszystko, co robi, jest fajne.
Wbrew temu, co twierdzi prezydent Duda, zmiany w obsadzie ambasad, jakie chce przeprowadzić Sikorski, nie są "sprzeczne z interesem Polski". Przeciwnie - są niezbędne.
W gospodarce Stany Zjednoczone mają nad Unią Europejską przewagę. Jeśli chcemy to zmienić, potrzebujemy więcej integracji, a mniej regulacji hamującej przedsiębiorczość i skłonność do ryzyka.
Władimir Putin i Donald Trump stali się wspólnie akuszerami militarnego wymiaru integracji europejskiej.
Abp Tadeusz Wojda ma konserwatywne poglądy, ale chętnie zaprasza do współpracy świeckich, a podczas przygotowań do synodu w swojej diecezji wątek potrzeb duchowych środowiska LGBT uwzględnił nawet w końcowym dokumencie.
Hołownia temat aborcji przeniósł z Sejmu do kampanii wyborczej. To może mieć wpływ na wyniki.
Kit jest niedoróbką normalnej myśli, gadaniem głupot do kamerki (lub kamery) czy "ściganiem Natalii Janoszek". Przypomina bubel; jest wciskany bez żadnej troski o świat, o fakty, o hierarchie wartości czy o prawdę.
Prokurator Wrzosek obrywa, bo napisała publicznie to, co sama myśli i co myśli wielu Polaków o chorobie Zbigniewa Ziobry. Czy urzędująca prokurator powinna oznajmiać to wszem i wobec? Kiedyś powiedziałbym, że nie, ale dziś już nie mam z tym problemu.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.