Co robią poeci, żeby uciec od rutynowych zdań? W listopadzie Znak wydaja korespondencję dwojga noblistów, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.
Przewodniczący jury Nike: wśród emocji, jakie budzą doniesienia na temat jednej z jurorek, jest nadzieja na rozmowę o standardach pracy w instytucjach kultury. Ale oceniamy książki, nie ludzi.
W piwnicach berlińskiej kliniki Charité odnaleziono zmumifikowane kobiece ciało. Bez głowy, dłoni i stóp, leżało w zamkniętej od dziesięcioleci skrzyni. Nie było przy nim żadnej kartki. Patolodzy...
Samotna nastolatka szukająca w sieci wsparcia, może trafić na instagramowe profile promujące ciałopozytywność, siostrzeństwo, walczące ze stereotypami. Nastolatek dowie się, że jeśli ma poniżej 180...
Lublin w finale pokonał Kołobrzeg, Bielsko-Białą i metropolię katowicką. - Europejskie Stolice Kultury symbolizują nasz wspólny trud w budowanie demokracji i różnorodności - mówiła Katarzyna Smyk,...
Nobel dla pisarki z Rosji czy dla "największego żyjącego anglojęzycznego pisarza, o którym większość ludzi nigdy nie słyszała"? Już niedługo poznamy laureata bądź laureatkę literackiego Nobla.
Mija 30 lat od śmierci Zbigniewa Nienackiego. Jak się czyta po latach opus magnum tego autora, czyli "Pana Samochodzika"? Zajrzeliśmy do książek o przebojowym muzealniku-detektywie na etacie...
Składanie słów w taki sposób, aby one same mogły być z siebie zadowolone, bywa satysfakcjonujące - mówi Andrzej Sosnowski, finalista Nagrody Literackiej Nike.
Homoseksualizm wśród księży traktowano jak mniejsze zło. Już gorzej, gdyby z kobietą... Kiedy znajomy poszedł się "wyspowiadać" z owego strasznego grzechu usłyszał od księdza: "Nie zawracaj mi...
Jakub Ćwiek poinformował o nowym wydaniu książki "Topiel". W ciągu pierwszej doby od rozpoczęcia sprzedaży udało się zebrać 86 tys. zł.
Kobieca fizyczność, cielesność nigdy nie stanowiły dla mnie tabu. Wynika to z prostej przyczyny: urodziłam się jako jedna z bliźniaczek - mówi Małgorzata Lebda, finalistka Nagrody Nike 2024.
Przygoda goni tu przygodę, ale najciekawsza w "Bibliomulicy z Kordoby" jest możliwość zajrzenia do mało znanego i szalenie interesującego okresu europejskiej historii.
David Grann ma skłonność do popadania w obsesję na punkcie faktów. Pewnie dlatego jego reportaże historyczne to arcydzieła.
"Silla" Karoliny Lewestam została wyróżniona Nagrodą Literacka Podróż Hestii 2024.
Ma na koncie Nagrodę Literacką Gdynia, nominacje do Paszportu "Polityki", Nagrody Literackiej m. st. Warszawa i Angelusa. A teraz otrzymał "Gombrowicza".
Wielkie umysły myślą podobnie. Nie mogłem odłożyć tej powieści.
Jeśli korci was, by zacząć obmacywać sobie okolice śródpiersia, wstrzymajcie się. U większości dorosłych nie bardzo jest czego szukać.
Tego, co napisałem, nie da się zatupać - mówi Cezary Łazarewicz, finalista Nagrody Literackiej Nike za książkę "Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa".
Michał Sobelman tłumaczył na polski m.in. sztuki Hanocha Levina, Savyon Liebrecht i Edny Mazyi oraz prozę Benjamina Tammuza i Judith Katzir.
Mój dziadek opowiadając o czasach sprzed przyjazdu na Mazury, zawsze mówił: "to było w Polsce". Mazury nigdy nie stały się dla niego Polską - opowiada Marzanna Bogumiła Kielar nominowana do Nagrody...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.