Michał Sobelman tłumaczył na polski m.in. sztuki Hanocha Levina, Savyon Liebrecht i Edny Mazyi oraz prozę Benjamina Tammuza i Judith Katzir.
Mój dziadek opowiadając o czasach sprzed przyjazdu na Mazury, zawsze mówił: "to było w Polsce". Mazury nigdy nie stały się dla niego Polską - opowiada Marzanna Bogumiła Kielar nominowana do Nagrody...
Warszawska Fundacja Powszechnego Czytania została nagrodzona przez Bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest za sukcesy w upowszechnianiu czytelnictwa.
Lubi się podkreślać, jak to postacie publiczne głoszące antysemityzm ratowały Żydów. Nie mówi się za to o morderczych skutkach antysemickiej histerii. "Polska sprawa Dreyfusa" podsuwa materiał do...
"Dane odosobowe" Elfriede Jelinek to wspomnienia z rodzinnej, żydowskiej przeszłości i relacja z postępowania przeciwko posądzanej o malwersacje finansowe pisarce.
To wizja przyszłości z obszernego opowiadania Jacka Dukaja: wyobraź sobie, że możesz wszystko, ale nic nie musisz. Trzeba by było sobie znaleźć jakąś nową lepszą smycz?
Piotr Paziński o Witoldzie Wojtkiewiczu, bohaterze swojej książki "Przebierańcy w nicości", która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2024: - Miał ciężką wadę serca i wiedział, że za długo...
"Artystyczne kręgi, miłosne trójkąty" Amy Licence to kapitalny Pudelek sprzed wieku, a zarazem opowieść o tym, jak Woolf i jej znajomi wymyślili queer.
To on jest autorem książki "Czas krwawego księżyca", którą ekranizował Martin Scorsese. Jego "Sprawa Wagera" jest jeszcze lepsza.
Nike pełna poezji. Już dawno w ostatnim etapie najważniejszej nagrody literackiej w Polsce poezja nie odgrywała tak ważnej roli. Zobacz, kto znalazł się w finale Nagrody Literackiej "Nike" 2024.
Nagrodzie Literackiej "Nike" od początku towarzyszy Nike Czytelników. Czytelnicy wybierają spośród siedmiu nominowanych do nagrody książek swojego faworyta. Chętni mogą napisać o wybranej książce...
Powieści Roberta Nowakowskiego "Kalikst. Fermentacja pragnień" o galicyjskim boomie naftowym przydałaby się solidna destylacja.
Nie chciał, by świat poznał go tylko z książki Philipa Rotha, który zrobił z niego karykaturę. A jego przeżycia są tak nieprawdopodobne, że warte niejednej książki.
W piątek, 6 września, poznamy nazwiska siedmiorga finalistek i finalistów Nagrody Literackiej Nike 2024.
Wybitna znawczyni i popularyzatorka polskiego kina w Rosji, przyjaciółka Polski i Polaków, zmarła w wieku 91 lat. Odeszła w Paryżu, dokąd wyjechała po napaści Rosji na Ukrainę.
W czasach stalinowskich oskarżył Polskę o antysemityzm, jakiego nie było nawet przed wojną, a socjalizm o przyjęcie na swój ołtarz hekatomby polskich Żydów i rosyjskich chłopów.
Frank-Walter Steinmeier porozmawia z autorem "Morfiny" w berlińskim pałacu Bellevue w piątek 6 września. I będzie to rozmowa indywidualna.
Szukacie ochłodzenia po letnich upałach. Znajdziecie je w tych kryminałach.
Jesienny numer "Książek. Magazynu do Czytania" już w sprzedaży, a w nim m.in. tropimy Boya; sprawdzamy czy wzrost PKB to rzeczywiście konieczność; opowiadamy, jak koty uwiodły człowieka; rozmawiamy...
Urban walił równo, w starych towarzyszy i obecnych luminarzy, ze świętymi krowami włącznie, ale potrafił też dobrze napisać o tych, z którymi mu było nie po drodze, o ile cenił ich osiągnięcia.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.