Przewodniczący jury Nike: wśród emocji, jakie budzą doniesienia na temat jednej z jurorek, jest nadzieja na rozmowę o standardach pracy w instytucjach kultury. Ale oceniamy książki, nie ludzi.

Publikujemy oświadczenie przewodniczącego kapituły Nagrody Literackiej „Nike", poety i prozaika Krzysztofa Siwczyka, dotyczące reakcji na opublikowane w tym tygodniu w „Wyborczej" materiały dotyczące jednej z jurorek nagrody, Marii Anny Potockiej.

W tekście Angeliki Pitoń >>Za drzwiami MOCAK-u: "Pachniesz ofiarą"<< pracownicy muzeum opowiadali o przemocowym stylu, w jakim Potocka zarządza tą instytucją. Dyrektorka MOCAK-u odpowiedziała w udzielonym dziennikarce wywiadzie: >>"Pachniesz ofiarą" jest obraźliwe? W najmniejszym stopniu<<.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Macie państwo w Fundacji problem, ale nie da się go rozwiązać retoryką. Literaturę tworzą ludzie i nie da się o niej rozmawiać bez myślenia o ludziach i ich postawach. Równocześnie Fundacja unikając zmierzenia się z tym problemem, stawia laureatów w nieręcznej sytuacji i osłabia prestiż nagrody. To niełatwa i kłopotliwa sytuacja, ale warto się nad nią pochylić i wyjść z zaczarowanego kręgu towarzyskich powiązań.
    @AleksandraWinkler
    W punkt
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @AleksandraWinkler
    Doskonałe ujęcie problemu "niedorozwiązania" wg oświadczeniodawcy.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Czyli rozumiem, że jak ktoś krzywdzi innych, ale zaczyna rozmawiać o literaturze, to wtedy ten ktoś jest ok?
    już oceniałe(a)ś
    68
    13
    Nowy światowy standard polski - nic się nie stało- jakby w kapitule zasiadał oskarżany o pedofilę też byś tak kolego "nie oceniał ludzi"? Co za pokrętne ględzenie. Przez tobie podobnych "nie oceniających" taka persona mogła funkcjonować i funkcjonuje nadal. Po prostu brak w tobie chłopie cywilnej odwagi, aby odejść z gremium, w którym zasiada ktoś taki, jak ta kobieta. Ona nawet w wywiadzie zachowywała się jak zwykłe chamisko, pozbawione kontaktu z normalnością. To tacy jak Wy nadaliście jej status nietykalnej królowy na włościach publicznych. To jest publiczne muzeum, za nasze pieniądze, więc dyrektor ma się zachowywać według określonych standardów. Inaczej należy go zwolnić i pociągnąć do odpowiedzialności. Michnik i Łuczywo mogą se zatrudniać kogo chcą, to ich firma i ich moralna odpowiedzialność. A ty stań na wysokości zadania, nie ukrywaj się za frazesami i nie siedź w gronie ludzi "parszywych", bo to prawdziwemu człowiekowi nie przystoi. Taka postawa zaprzecza twoim możliwościom oceniania czegokolwiek, bo to po prostu jest niewiarygodne. Jak ktoś pozbawiony godności i honoru, ktoś kto pastwi się nad słabszymi, co do którego pojawiają się bardzo poważne zarzuty, może nadal zasiadać ręka w rękę z tobą chłopie? Zrób coś, bo ta sytuacja świadczy bardzo źle o tym kim jesteś. Amen.
    @anetka
    A podobno „poeta pamięta”. Widocznie nie Siwczyk.
    „Który skrzywdziłeś człowieka prostego
    Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
    Gromadę błaznów koło siebie mając
    Na pomieszanie dobrego i złego”.
    już oceniałe(a)ś
    16
    5
    Nie można oddzielać człowieka od roli, jaką piastuje, jeśli dotyczy innych ludzi.
    Psychopatia przelewa się na wszystkie dziedziny życia i wszystkie, nawet książkowe, postaci, widzi swoją zaburzoną miarą.
    Ludzie kultury? Ludzie kontaktów i biedy, czekający na pieniążki od pani carycy, czy innej, jej podobnej.
    Taka ta Polska kultura.
    Patrząc na szambo, które wylewa się w tym obszarze, wydawać by się mogło, wyższych lotów, te wszystkie układy i ukladziki, ten brak godności i klasy, szczerości i prawdy, te afery - aktorzy szkół filmowych, teatrów, dyrektorzy placówek publicznych - nie ma Kultury, jest kolesiostwo. Jest resentyment chłopa. Jest 'pokażę ci, dopie... ci, teraz ja...'
    i tak od zawsze.
    Polska gębą ma sie dobrze.
    WSTYD!!!!
    już oceniałe(a)ś
    52
    6
    Pokrętne to tłumaczenie. Książki oceniacie. A o reputację nagrody Nike dbacie trzymając w kapitule takie moralnie dwuznaczne osobliwości? Nie zdziwię się, gdy któryś z nagrodzonych nie przyjmie nagrody albo ludzie zaczną rezygnować z udziału w tym wątpliwym show.
    już oceniałe(a)ś
    46
    5
    Juror jest jak sędzia, od którego oczekujemy, że będzie osobą nieposzlakowaną.
    @tojestmojenowekonto
    Ale to tylko teoria. Niestety!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Ups, czyli cel uświęca środki. Książka, święto książki uświęca upadłe autorytety? Może i tak bywa, ale czy (jednak!), nie powinno być tak, że juror w konkursie powinien być / mieć autorytet. Skoro p. Potocka nie jest autorytetem w kwestii, powiedzmy, moralnej, to w jakiej jest? Literatury? Święto książki? Dla mnie zepsute. W Waszych tekstach walczycie z czymś, co teraz sami wspieracie. Po prostu umywacie ręce?
    już oceniałe(a)ś
    29
    4
    Jak można uznawać za wiarogodne oceny literackie kogoś tak pokrzywionego?
    Stwierdzenie "Ci ostatni [ludzie] muszą poradzić sobie sami" jest nieco piłatowskie w wydźwięku. Czy dotyczy także ofiar?
    już oceniałe(a)ś
    24
    4