Jak napisać bestseller? Trzeba zaoferować intensywne emocje - tłumaczy Jeffery Deaver, autor hitowego "Kolekcjonera kości".
Są książki, po których niczego nie oczekuję. Nie skarżę się wtedy, bo wiedziały gały, co brały. Są jednak też takie, po których obiecuję sobie bardzo wiele. I - gdy rozczarowują - są to rozczarowania...
To ulubiona choroba filmowców i pisarzy. Pozwala zgrabnie wytłumaczyć najdziwniejsze zwroty akcji, budzi lęk i dobrze wygląda na ekranie. Tylko że rzeczywistość niekoniecznie wygląda tak malowniczo...
Znamy nominacje do Bookera, najważniejszej nagrody literackiej w anglojęzycznym świecie. Na "długiej liście" znalazło się 13 książek.
Od zabawy schematami w mistrzowskim wykonaniu Stephena Kinga po nieoczekiwane skutki zamiany na domy między Sztokholmem a Los Angeles.
- Czytelnicy współtworzą "Drzewo krwi" - mówi Kim de l'Horizon, osoba autorska najważniejszej niemieckojęzycznej książki XXI wieku.
Cztery śpiewające ptaki, trzy francuskie kwoki. Polska premiera opowiadania Lorrie Moore.
Podobała mi się na maksa. Odkąd pierwszy raz zobaczyłem, jak pochyla się i włancza wieżę, na lśniącym brzuszku nie mając ani grama zbędnego tłuszczu, i przez ramię rzuca do wszystkich: "To co?...
Po polsku ukazał się kanon Conana Barbarzyńcy. Badacze zastanawiają się, czy jego twórca Robert E. Howard był homoseksualny.
Jakub Żulczyk i wydawnictwo Świat Książki chwalą się wynikami sprzedaży. Ponad milion sprzedanych egzemplarzy to dla pisarza powód do dumy. Ale ten wynik nie powinien dziwić.
- Umierają, nie zdychają - mówi Dorota Sumińska, popularna lekarka weterynarii i autorka m.in. książki "Rok pod psem". Wtórują jej Adam Wajrak, Jacek Dehnel i tysiące komentatorów w sieci.
Świat sztuki bez Michała Anioła, Moneta, Van Gogha, Dalego. Niektórym trudno jest to sobie nawet wyobrazić. Jaki wobec tego świat zobaczymy z perspektywy artystek?
Strateg von Clausewitz mawiał, że wojna to polityka, tylko prowadzona innymi środkami. W takim razie sport to prowadzona innymi środkami wojna.
- W amerykańskiej prozie odrzuca mnie ukryte w niej pragnienie sukcesu - tłumaczy Nicole Krauss, amerykańska pisarka, która osiągnęła olśniewający sukces.
Gdzie te czasy, gdy w buncie przeciwko małoduszności środowiska można było z hukiem zrezygnować z prenumeraty "Wiadomości literackich".
Milicjanci i wojskowi wyciągali Żydów z kryjówek i wyprowadzali na zewnątrz, gdzie tłum bił ich, lżył i rzucał w nich kamieniami. Kilka osób zostało zastrzelonych, dźgniętych bagnetami lub...
Rzeczy już się nie naprawia, tylko wymienia na nowe. Jedna trzecia tego, co wyrzucamy, została wyprodukowana w tym samym roku.
Tu nie ma ściemy, nie ma wymyślonej historii - mówi Robert Zydel, dyrektor Fabryki Czekolady, nowego warszawskiego muzeum poświęconego historii Wedla.
- Jeżeli panu profesorowi feminatywy się nie podobają, to niech po prostu ich nie używa. Absolutnie nikt go do tego nie zmusza - ripostuje Maciej Makselon. Przyglądamy się ostatnim głośnym...
"Chyba lepszym zajęciem będzie napisanie testamentu, aniżeli układanie kazania na swój pogrzeb" - konstatuje ks. Boniecki i przyznaje, że nigdy nie udało mu się wyjść poza jedno zdanie, od którego...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.