Rozpoczęła się długo oczekiwana ofensywa na Mosul, iracką stolicę ?kalifatu?. Trzeba się gotować na setki tysięcy nowych uchodźców.
Stan anarchii w Somalii paradoksalnie pomógł w rozprawie z tamtejszymi rozbójnikami morskimi. W Nigerii - aktualnym centrum światowego piractwa - może być trudniej.
Amerykanie odpowiedzieli ogniem na ataki rebeliantów Huti na ich okręty wojenne. Zapewniają, że nie oznacza to trwałego włączenia się w jemeńską wojnę.
Nieudany zamach stanu sprawił, że po kraju po raz kolejny rozlała się fala teorii spiskowych.
Dziesiątki tysięcy Kenijczyków bito, głodzono, kastrowano, gwałcono, rażono prądem, wieszano, palono żywcem, strzelano do nich jak do zajęcy. Takimi metodami władze brytyjskie próbowały zdusić bunt "dzikusów" Mau Mau. Zaczęło się to w 1952 r.,...
Pod naporem tłumu uzbrojonego w kwiaty, krzyże i uśmiechy żołnierze opuścili broń, a dyktator oddał władzę. Filipińczycy mówią do dziś, że trzydzieści lat temu w Manili wydarzył się cud.
Nieudany zamach stanu w Turcji można porównać do katastrofy smoleńskiej, która wyniosła PiS do władzy. Dalsza budowa reżimu Erdogana będzie się opierała na micie puczu
Tragedia Aleppo nie ma końca. ONZ mówi o zbrodniach wojennych.
Przez pół życia budował potęgę Izraela, drugą połowę - z mniejszym sukcesem - poświęcił na budowanie pokoju. W środę w Tel Awiwie poinformowano o śmierci Szymona Peresa, wybitnego męża stanu, jednego z ostatnich założycieli państwa Izrael,...
Syryjskie i rosyjskie lotnictwo atakuje Aleppo bombami zapalającymi i rakietami do burzenia budynków. Zachód oskarża Moskwę o zbrodnie wojenne.
Liderzy światowi powinni przeformułować pisane po II wojnie traktaty i przebudować instytucje zajmujące się uchodźcami - tak jak po kryzysie finansowym w 1971 r. zmieniono międzynarodowy system monetarny.
Atak reżimu na konwój z pomocą oraz omyłkowe zbombardowanie przez Amerykanów syryjskich żołnierzy praktycznie zakończyły zawieszenie broni w Syrii.
24-letni David Sneddon w 2004 r. mógł być uprowadzony z Chin, by uczyć angielskiego dzieci Kim Dżong Ila. Byłby on pierwszym porwanym do Korei Amerykaninem; dotąd wiadomo jedynie o aresztowaniach obywateli USA, głównie misjonarzy.
24-letni David Sneddon w 2004 r. mógł być uprowadzony z Chin, żeby uczyć angielskiego dzieci północnokoreańskiego dyktatora Kim Dżong Ila. Byłby on pierwszym porwanym do Korei Amerykaninem; dotąd wiadomo jedynie o aresztowaniach obywateli USA,...
Bombardowania i palenie toksycznych śmieci w amerykańskich bazach wojskowych wywołują wady wrodzone u irackich dzieci.
Rozpoczął się okres próbny uzgodnionego między USA i Rosją zawieszenia broni w Syrii.
Przeprowadzona w piątek próba jądrowa Korei Północnej była najpotężniejszą z pięciu dotychczasowych. Kim Dżong Un, mając poparcie Chin, nie przejmuje się sankcjami.
- Erdogan zabrał nam domy, wyczyścił konta. O pieniądze nie dbamy, tylko niech wypuści nasze rodziny.
Prezydent Erdogan chce wyzwalać Rakkę, stolicę Państwa Islamskiego, i syryjskie miasta zajęte wcześniej przez Kurdów. Turecka ekspansja budzi niepokój Rosji i USA.
ONZ-owskie agencje płacą miliony syryjskiemu rządowi i firmom związanym z prezydentem Asadem. Tłumaczą, że w przeciwnym razie jego reżim nie pozwoliłby nieść pomocy ofiarom wojny.
Przerażeni narkomani i podejrzani o handel narkotykami sami zgłaszają się na policję bądź na odwyk, nie chcąc zginąć. Rosnąca góra trupów to rezultat polityki nowego prezydenta Filipin.
Wojska tureckie próbują wypchnąć siły syryjskich Kurdów za Eufrat. Strategia reżimu Baszara al-Asada głodzenia i bombardowania miast przynosi owoce.
Tureckie czołgi przekroczyły granicę z Syrią. Wizyta wiceprezydenta USA i wspólna operacja przeciwko dżihadystom łagodzą napięcie między Waszyngtonem a Ankarą. Kluczowe jest to, czy Amerykanie wydadzą osobę oskarżaną o zorganizowanie puczu.
Już ponad 20 kurortów na Lazurowym Wybrzeżu i poza nim zakazało kobietom plażowania w burkini - zakrywającym ciało kostiumie kąpielowym zaprojektowanym dla muzułmanek, które nie chcą albo nie mogą paradować w bikini.
Prezydent Erdogan jest coraz bardziej rozżalony na Zachód, który nie chce wydać jego wrogów. Zacieśnia przyjaźń z Putinem, co może mieć poważne konsekwencje dla wojny w Syrii.
Rosyjskie samoloty bombardują Syrię z terytorium Iranu. Jednak więcej w tej współpracy motywów geopolitycznych niż stricte wojskowych.
Nawet kilka tysięcy dzieci mogło zostać odebranych rodzinom migrującym do Izraela w pierwszych latach jego istnienia. Rządowa komisja ma zbadać, czy państwo maczało w tym palce.
Syryjczycy z miasta Manbidż cieszą się z wyzwolenia spod jarzma samozwańczego kalifatu. Dżihadyści ponoszą porażki także w Iraku i Libii.
O liście prokuratury w Stambule do władz USA poinformowała telewizja Cnn Turk. Gülen jest w nim opisany jako organizator nieudanego wojskowego puczu z 15 lipca, ktory miał obalić prezydenta Tayyipa Recepa Erdogana
Po 27 latach od śmierci ciało Ferdinanda Marcosa zostanie przeniesione z mauzoleum na cmentarz bohaterów. Wielu Filipińczyków jest zdania, że decyzja podjęta przez nowego prezydenta uwłacza pamięci ofiar dyktatora.
Karmiona przymusowo przez 16 lat działaczka praw człowieka z indyjskiego stanu Manipur zrezygnowała z protestu głodowego. Zajmie się polityką.
Wspierani przez Zachód rebelianci ręka w rękę z dżihadystami z sukcesem walczą o kontrolę nad największym miastem Syrii. Niektórzy wieszczą ich szybkie zwycięstwo, ale zarówno bitwa o Aleppo, jak i cała wojna mogą potrwać jeszcze długo.
W poniedziałek cesarz Akihito po raz drugi w czasie 28-letnich rządów wystąpił z mową do narodu. Japoński władca nie użył słowa "abdykacja", ale komentatorzy są zgodni, że była to zapowiedź ustąpienia ze stanowiska.
82-letni cesarz Akihito chciałby ustąpić ze stanowiska z powodu pogarszającego się stanu zdrowia. Czy Japończycy mu pozwolą?
Gaśnie nadzieja na państwo kurdyjskie.
Większość udanych przewrotów nie przyniosła poprawy jakości życia. Nie oznacza to jednak, że wszystkie pucze są z gruntu złe.
Próba wojskowego zamachu stanu w Turcji wyglądała jak podróż w czasie do poprzedniego stulecia. W XX wieku był to dość powszechny sposób zmiany władzy, w czym ochoczo maczały palce mocarstwa z USA na czele.
Pojawia się więcej szczegółów wydarzeń, które w nocy z piątku na sobotę wstrząsnęły Turcją. Wynika z nich, że próba zamachu była lepiej przygotowana, niż pierwotnie oceniano, i miała pewne szanse powodzenia.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.