Recep Tayyip Erdogan zażądał w sobotę od władz USA wydania 75-letniego kaznodziei tureckiego Fethullaha Gülena. To on miał stać za nieudolną próbą obalenia Erdogana. Ten odrzuca zarzuty. - Możliwe, że pucz został zainscenizowany, aby dać pretekst do...
Ten spór toczy się w Turcji od stulecia. Po jednej stronie spadkobiercy tradycji Kemala Paszy Atatürka, który po obaleniu sułtanatu zaszczepił w Turcji nowoczesny nacjonalizm. Po drugiej - reprezentanci tradycji islamskiej traktowanej przez tamtych...
Piątkowy zamach stanu w Turcji był żałosnym fiaskiem. Prezydent Erdogan nie tylko utrzymał władzę, ale także dostał argument za ostateczną rozprawą z oponentami.
Ostatnimi laty prezydent wszędzie widzi spiski - knują przeciw niemu Europejczycy, Amerykanie, Żydzi, imperialiści, międzynarodówka terrorystyczna, a przede wszystkim nienazwane wprost "ciemne siły".
Kim jest człowiek oskarżany przez prezydenta Turcji o przygotowanie nieudanej próby zamachu stanu?
Piątkowy zamach stanu w Turcji był kompletnym fiaskiem. Prezydent Erdogan nie tylko utrzymał władzę, ale też dostał argument do ostatecznej rozprawy z oponentami.
Turecki przywódca porównał kiedyś demokrację do pociągu, którym dojeżdża się na stację, a potem wysiada. Jednak pół narodu chce jechać dalej. Podział zaowocował puczem.
Żadna z dwóch czołowych grup globalnego dżihadu - Państwo Islamskie (PI) i Al-Kaida - nie przyjęła odpowiedzialności za atak w Nicei. Niemniej wszystko wskazuje na to, że sprawca, Francuz tunezyjskiego pochodzenia, działał, jeśli nie z rozkazu...
Izrael ściga Palestyńczyków publikujących w sieci wrogie wpisy. Politycy proponują grzywny dla Facebooka albo całkowite wyłączenie internetu w najbardziej zapalnych miejscach.
We Włoszech zatrzymano 38 osób zamieszanych w handel organami pobieranymi od migrantów.
Zamachowcy na lotnisku w Stambule najpewniej należeli do Państwa Islamskiego. Atak mógł być próbą pogłębienia chaosu w Turcji i zaognienia konfliktu z Kurdami.
W tym tygodniu UE głowi się, jak wypisać Wielką Brytanię, i otwiera kolejny rozdział negocjacji akcesyjnych z Ankarą. - Tylko Turcja może wyciągnąć Unię z chaosu, tchnąć życie w jej wartości i dać Europejczykom nadzieję - zadeklarował Yasin Aktay,...
Zabójstwo popularnego pieśniarza Amdżada Sabri to element wojny, jaką pakistańscy talibowie wydali wyznawcom sufizmu - islamu ludowego, radosnego, tolerancyjnego.
Chińskie władze nakazały wyburzenie 5 tys. kwater mnichów tybetańskich w niezależnym Instytucie Studiów Buddyjskich ?Larung Gar?. Tylko co czwarty będzie mógł zostać.
Siły irackie prawie wyparły bojowników samozwańczego Państwa Islamskiego z Faludży. Ceną jest katastrofa humanitarna.
Rozpoczęta pół wieku temu przez Mao Zedonga rewolucja kulturalna, czyli trwająca kilka lat czystka, która pochłonęła życie kilku milionów ludzi, być może by się nie zaczęła, gdyby Wielkiego Sternika nie poparł ambitny marszałek Lin Biao.
Odtajniono dokumenty CIA dotyczące torturowania, m.in. w Polsce, podejrzanych o przynależność do Al-Kaidy. Brutalne techniki dały niewiele.
To kolejne potwierdzenie nieskuteczności brutalnych technik przesłuchań.
Rząd w Nairobi nie chce już obozów, w których przez ćwierć wieku udzielał schronienia setkom tysięcy uciekinierów z sąsiednich krajów.
Wojska rządowe są o krok od wypchnięcia dżihadystów z ich bastionu w Syrcie. To duży i zaskakujący sukces w wojnie z Państwem Islamskim.
Albo przestaniecie nas karcić za zabijanie dzieci, albo wycofamy fundusze na uchodźców - takie ultimatum postawiła ONZ Arabia Saudyjska.
Wychodzą na jaw ryzykowne relacje premiera Izraela z jego sponsorami. Czy zapłaci za to utratą władzy?
Tylko dziesięć krajów na świecie jest wolnych od konfliktów. Wojny kosztują każdego mieszkańca Ziemi ponad 7 tys. zł rocznie.
Tylko 10 krajów na całym globie jest całkowicie wolnych od konfliktów. Wojny kosztują każdego mieszkańca ziemi przeciętnie ponad 7 tys. zł rocznie.
Władze w Damaszku mimo nacisków odmawiają wpuszczenia pomocy humanitarnej. Dlaczego ONZ nie zrzuca jej z powietrza?
W rozmowach potwierdza się to, co mówią twórcy systemu: Bamba Chakula przywraca uchodźcom godność, pozwalając decydować przynajmniej o tym, co zjedzą na obiad.
Mohammed Azam był taksówkarzem, od ośmiu lat woził pasażerów przekraczających obskurne przejście graniczne w Taftanie między Pakistanem i Iranem. 21 maja trafił mu się pasażer, który kazał się wieźć do Kwety, pakistańskiego miasta oddalonego o 600...
Siły irackie wkroczyły do Faludży, pierwszego dużego miasta zajętego przez samozwańcze Państwo Islamskie. Kurdowie wraz z Amerykanami szykują się do odbicia obu stolic kalifatu: Mosulu i Rakki.
Hissene Habre dostał w Senegalu dożywocie za zbrodnie przeciw ludzkości. To pierwszy przypadek, kiedy państwo afrykańskie osądziło byłego przywódcę innego kraju.
Trwa największa susza w historii Indii. Rząd wybuduje 30 kanałów między głównymi rzekami.
W Stambule rozpoczyna się dziś "pierwszy w historii" Światowy Szczyt Humanitarny, organizowany przez oenzetowskie Biuro Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). 6 tys. "liderów pomocy" z sektora rządowego, pozarządowego oraz ze społeczności...
Zero dla niego, zero dla ciebie. To jest komunizm? - mawiał Khieu Samphan, jeden z przywódców Czerwonych Khmerów. Zgodnie z tą zasadą 40 lat temu w Kambodży próbowali oni stworzyć naród bez indywidualności, pieniędzy, własności ani uczuć.
Nie był ani biedny, ani skrzywdzony, ani chory na umyśle. Kształcił się w Paryżu. Dlaczego wymieniany jest w gronie największych zbrodniarzy w dziejach? Dlaczego zamienił swój kraj w jeden wielki obóz koncentracyjny i pozwolił na wymordowanie...
?Zero dla niego, zero dla ciebie. To jest komunizm? - mawiał Khieu Samphan, jeden z przywódców Czerwonych Khmerów. Zgodnie z tą właśnie zasadą 40 lat temu w Kambodży próbowali oni stworzyć naród bez indywidualności, pieniędzy, własności ani uczuć.
Światowe potęgi zgodziły się zbroić nowy, uznany międzynarodowo rząd premiera Saradża, by pokonał Państwo Islamskie. Podziały polityczne w Libii mogą łatwo zniweczyć te nadzieje.
Chyba żaden równie zamierzchły akt historyczny nie jest ostatnio tak często przywoływany przez analizujących współczesne wydarzenia jak układ Sykes-Picot, który dziś obchodzi setne urodziny.
Własny emirat w Syrii może być szansą na powrót do przywództwa światowego dżihadu oraz platformą do ataków terrorystycznych na Zachód, co kiedyś przyniosło jej sławę.
Szef Komisji Praw Człowieka ONZ prosi Ankarę o możliwość zbadania doniesień o strzelaniu przez tureckich snajperów do cywilów i o spaleniu stu osób w piwnicy.
Moja prezydentura będzie krwawa - zapowiada Rodrigo Duterte. Oponenci nowego prezydenta Filipin porównywali go do Hitlera, ale bliżej mu do Donalda Trumpa.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.