Wyniki referendum konstytucyjnego w Turcji wskazują, że zaskakująco wielu Kurdów poparło prezydenta. Niektórzy przewidują, że Erdogan odwdzięczy się procesem pokojowym.
Kolumbijczycy chcą odciąć się od koki i zamienić narkobiznes na ekobiznes. - Mamy tu wieloryby, żółwie, orły - przekonują. Ale łatwo nie będzie, bo zasiewy koki biją rekordy, a próżnię po partyzantce FARC usiłują wypełnić inne grupy zbrojne.
Trzy tygodnie po zamachach na chrześcijan w Kairze, papież Franciszek przyjeżdża z przesłaniem pokoju. Motto wizyty "Papież pokoju w Egipcie pokoju" niestety nie odzwierciedla egipskiej rzeczywistości - tamtejsi chrześcijanie jeszcze nigdy nie byli...
Na motto wizyty wybrał hasło: "Papież pokoju w Egipcie pokoju". To życzenie, a nie opis rzeczywistości - egipscy chrześcijanie jeszcze nigdy nie byli tak zagrożeni jak dzisiaj.
Ewakuacje często przypominają przymusowe wysiedlenia, towarzyszą im rabunki i dewastacje. Utrwalają rozbicie kraju na obszary kontrolowane przez rząd i grupy rebeliantów. O dobro cywilów nikt nie dba.
Talibowie znów rosną w siłę. Ich niedawny zamach na bazę wojskową przyćmił poprzednie wydarzenie militarne w Afganistanie - spuszczenie przez Amerykanów największej istniejącej bomby nieatomowej.
Pół roku nie wystarczyło siłom irackim i międzynarodowej koalicji, żeby odbić z rąk Państwa Islamskiego największe kontrolowane przez tę organizację miasto.
Sekretarz stanu USA oskarżył Iran o "destabilizujące prowokacje" na Bliskim Wschodzie.
Prezydent Trump pogratulował tureckiemu przywódcy zwycięstwa w referendum konstytucyjnym. Europejczycy są zaniepokojeni kierunkiem, w którym zmierza Turcja.
Ponad tysiąc Palestyńczyków rozpoczęło bezterminowy strajk głodowy. Żądają od Izraela poprawy warunków w więzieniach.
Majowe wybory w Iranie zapowiadają się ciekawie. Zdumienie wzbudziło zgłoszenie się do wyścigu prezydenckiego byłego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.
Zbombardowanie przez USA bazy lotniczej syryjskiego reżimu nie zmieniło sytuacji w Syrii. Aby Baszar al-Asad utracił władzę, czego nagle zażyczył sobie Waszyngton, musiałoby się wydarzyć o wiele więcej.
Władze stanu Gudżarat uznały, że życie krowy jest warte tyle, ile życie człowieka, i podniósł w piątek karę maksymalną za zabicie świętego dla hindusów zwierzęcia.
W zamian reżim z Pjongjangu uwolnił malezyjskich zakładników.
- Podejmę działania na rzecz ochrony narodu amerykańskiego przed radykalnym terroryzmem islamskim - obiecuje Donald Trump. Potwierdza tym samym, że słucha tylko tych doradców, którzy prezentują tożsame z nim poglądy.
Od kiedy Amerykanie i Brytyjczycy zakazali wnoszenia urządzeń elektronicznych na pokłady niektórych samolotów, padają oskarżenia o zamiar uderzenia w regionalnych przewoźników pod pretekstem bezpieczeństwa.
Sąd w Meksyku uwolnił jednego z mężczyzn, którzy 1 stycznia 2015 r. zgwałcili 17-letnią koleżankę z elitarnej szkoły. Dla krytyków kontrowersyjnego wyroku to dowód na bezkarność bogaczy.
Od początku wojny z ISIS w nalotach w Syrii i Iraku nie ginęło tak wielu cywilów, co w marcu. To efekt luzowania przez prezydenta Trumpa reguł użycia siły.
Jak odblokować Strefę Gazy, nie narażając bezpieczeństwa Izraela? Politycy dywagują o budowie portu na nieistniejącej wyspie i rozmieszczeniu w strefie sił międzynarodowych.
Sąd w Turynie uniewinnił mężczyznę oskarżonego o napaść seksualną, ponieważ zaatakowana kobieta stawiała zbyt słaby opór. Wyrok odbił się głośnym echem w mediach.
Idei samotniczego zamachu, z jakim prawdopodobnie mieliśmy do czynienia w Londynie, nie wymyślili wcale dżihadyści. Za jej prekursora uchodzi Louis Beam - amerykański biały nacjonalista walczący z "tyrańskim" i "opanowanym przez spisek żydowski"...
To reżim Kim Dżong Una stał za próbą wykradzenia z banku centralnego Bangladeszu prawie miliarda dolarów - twierdzi wicedyrektor amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).
Yogiemu Adityanathowi marzą się Indie czysto hinduskie, bez mniejszości. Mianujący go premier Narendra Modi najwyraźniej uznał, że zwycięstwo w wyborach powszechnych w 2019 r. da mu nie łączenie, tylko dzielenie narodu poprzez rozgrywanie religii.
Samozwańcze Państwo Islamskie z powodzeniem zamienia terenówki w pojazdy opancerzone, królują wśród nich kie i hyundaie.
Miesiąc przed referendum konstytucyjnym Ankara zaostrza antyeuropejską retorykę. Dlaczego jednak groźba zalania Unii uchodźcami z Syrii wydaje się czcza?
A nawet jeśli Ankara zrezygnuje z umowy migracyjnej z UE, jakie jest prawdopodobieństwo nowego szturmu setek tysięcy ludzi na europejskie granice?
Biały Dom pod rządami Donalda Trumpa proponuje obcięcie wpłat dla międzynarodowych organizacji pomocowych niemal o połowę. Niepewna jest przyszłość operacji pokojowych, programów szczepień, żywienia uchodźców.
Dżihadyści wtrącili tysiące pomordowanych do leja krasowego pod Mosulem. Miejsce kaźni wpisuje się w długą listę zbrodni, jakich dopuściło się ISIS.
Pentagon zdecydował, że stolicę "kalifatu" wyzwolą Kurdowie. Ale ostatecznie Rakka zapewne wróci w ręce Asada.
Zabójstwo brata północnokoreańskiego dyktatora przypomniało, że groźna jest nie tylko broń nuklearna Pjongjangu.
Organizacja Save the Children opublikowała raport o zdrowiu psychicznym pokolenia dzieci wojny w Syrii. To najszerzej zakrojone badania od początku trwającego już sześć lat konfliktu.
To odwet za śledztwo w sprawie zamachu na Kim Dżong Nama w Kuala Lumpur. Z kolei malezyjska policja odgrodziła północnokoreańską ambasadę w stolicy.
Delegacja rządu w Damaszku po raz pierwszy zgodziła się rozmawiać o transformacji politycznej, a opozycyjna - o terroryzmie. Pod naciskiem Rosji i Turcji.
Mimo dramatycznego zubożenia kraju i sankcji w Damaszku łatwo kupić szkocką whisky i kubańskie cygara.
Według ONZ aż 19 mln mieszkańców tego 27-milionowego kraju potrzebuje pomocy humanitarnej. Tymczasem coraz trudniej jest ją tam dostarczać.
Amerykańscy analitycy wątpią, by Donald Trump zdecydował się wysłać kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy do Syrii. Co najwyżej 4-5 tys., jak w przypadku Iraku.
Oddziały irackie wchodzą coraz głębiej do kontrolowanej przez ISIS zachodniej części Mosulu, ale napotykają zacięty opór.
Burza po nieudanym zamachu w Iraku. Jego jedyną ofiarą padł sam sprawca - Brytyjczyk, który przystał do dżihadystów, a swego czasu dostał od rządu odszkodowanie za dwa lata spędzone w amerykańskim więzieniu Guantanamo.
Nawet gospodarz spotkania, specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura, "nie oczekuje przełomu".
Pracownik północnokoreańskiej ambasady miał być mózgiem zamachu na Kim Dżong Nama, przyrodniego brata Kim Dżong Una.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.