Lokalni dystrybutorzy żywności dostarczanej przez agencje międzynarodowe wymuszają usługi seksualne na Syryjkach, które przychodzą po pomoc.
Choć nie miały broni w ręku, w Iraku czeka ich dożywocie, szubienica albo zesłanie do obozu.
Rząd wyspiarskiego państwa podpisał ustawę o objęciu ochroną obszaru morskiego o wielkości 210 tys. km kw.
Beniaminowi Netanjahu grunt usuwa się spod nóg. Kolejny jego bliski współpracownik zgodził się zeznawać przeciw niemu w sprawach korupcyjnych.
Opozycyjnych przywódców porywano i torturowano dzięki informacjom dostarczanym Libijczykom przez brytyjski wywiad zagraniczny MI6.
Skandal związany z brytyjską organizacją Oxfam uderza w cały sektor pomocy humanitarnej. I raczej nie należy spodziewać się ekspiacji - ofiary są anonimowe, biedne i mieszkają daleko, sprawcy zaś nie są osobami publicznymi.
Rosjanie wciąż zaprzeczają, by ingerowali w amerykańskie wybory. Oskarżenie wniesione w piątek przez federalną ławę przysięgłych to ich zdaniem wynik walki politycznej w USA.
Nie wiadomo, co zrobić ze schwytanymi obywatelami państw zachodnich, którzy walczyli w szeregach Państwa Islamskiego. Możliwe, że trafią do amerykańskiej bazy Guantanamo na Kubie.
Mimo próśb rządzącej partii prezydent Jacob Zuma nie chce zrezygnować ze stanowiska. Ciążą na nim oskarżenia o korupcję i liczne skandale.
Czy olimpijską "ofensywą wdzięku" Korea Północna zdoła osłabić więź Seulu z Waszyngtonem?
Mimo poważnych oskarżeń o korupcję i licznych skandali Jacob Zuma od dziewięciu lat utrzymuje się u władzy. Ale jego dni są już policzone. Partia rządząca prosi własnego prezydenta o ustąpienie.
Najpoważniejsza wymiana ciosów między zewnętrznymi potęgami w Syrii zakończyła się remisem. Nadzieja w tym, że eskalacja nie leży w niczyim interesie.
Jak za pomocą podarunku się ośmieszyć i wywołać dyplomatyczną awanturę - lekcja z Korei Południowej.
Na czele Korei Północnej stoi autentyczny kibic, a zarazem wykreowany przez propagandę mistrz wielu dyscyplin. A najbardziej izolowany kraj świata ma więcej medali olimpijskich niż Indie i Nigeria razem wzięte.
Kto ma więcej racji: George Orwell postrzegający rywalizację sportową jako pożywkę dla nacjonalizów i "wojnę bez strzelania"? Czy Nelson Mandela, który pół wieku po Orwellu przekonywał, że sport "ma moc zmieniania świata, jednoczenia ludzi, obalania...
W najbardziej konserwatywnym i niespokojnym regionie świata trwa cicha rewolucja demokratyczno-feministyczna.
To kara za zamiar transmisji wydarzenia organizowanego przez opozycję. Dziennikarze siedzą zamknięci w redakcjach, obawiając się szturmu policji.
Analiza orędzia Donalda Trumpa i inne poszlaki wskazują, że decydenci w Waszyngtonie poważnie rozważają dokonanie ataku wyprzedzającego na Koreę Północną.
Kryterium naborów studentów ma być teraz "mocny kręgosłup polityczny oraz poszanowanie narodu chińskiego, chińskiej kultury, partii komunistycznej oraz socjalizmu o chińskiej specyfice".
Dawno wiadomości o Polakach nie zajmowały dwóch pierwszych miejsc w nagłówkach światowych mediów. Niestety, to, że "polscy wspinacze uratowali Francuzkę spod morderczej góry", w zbiorowej pamięci szybko ustąpiło miejsca przykrej "polsko-izraelskiej...
Nowa sytuacja w geostrategicznym labiryncie wojny syryjskiej: Ankara wygraża Waszyngtonowi i wchodzi w sojusz z Moskwą.
Pokonani w terenie dżihadyści zakładają legalne biznesy, zaostrzają przekaz propagandowy i inwestują w "samotne wilki". Czego możemy się spodziewać z ich strony w najbliższym czasie?
Kolejne ataki terrorystyczne w Afganistanie to rezultat klinczu na wojnie oraz rosnącej rywalizacji pomiędzy talibami a Państwem Islamskim.
Wywiad przedstawiał dowody na zaangażowanie libańskiej Partii Boga (Hezbollah) w handel kokainą i pranie brudnych pieniędzy. Ale rząd Baracka Obamy utrudniał śledztwo, bo priorytetem było zawarcie porozumienia nuklearnego z Iranem, jej patronem....
Na olimpiadę w Korei Południowej szykuje się 22 sportowców z Północy i cała armia pracownic aparatu propagandy kulturalnej. Mają wychwalać nuklearną potęgę swego kraju i łagodność przywódcy.
Wojska tureckie i walczące po ich stronie oddziały syryjskiej opozycji wtargnęły podczas weekendu do Afrinu. Ankara, członek NATO, wydała wojnę sojusznikom USA. Swoją ofensywę Turcy nazwali przewrotnie "Gałązka oliwna".
Polowania na najważniejszych terrorystów trwają latami, bo każdy kolejny uczy się na błędach poprzedników. Gdzie jest twórca ISIS i jego ostatni żyjący szef - mniej więcej wiadomo. Tylko że to "mniej więcej" ma średnicę 300 km.
Miesiączkującym nie wolno przechodzić przez bród w drodze do szkoły - tak miał postanowić rzeczny bóg w jednym z powiatów południowej Ghany.
Kim Dżong Un skończył właśnie - prawdopodobnie - 34 lata. Żadnego święta, parad, nawet wzmianki w mediach. Eksperci zachodzą w głowę, skąd ta powściągliwość.
Nie przebierając w środkach, rząd syryjski próbuje odbić z rąk rebeliantów wschodnią Ghutę i Idlib.
"Prawdziwi hindusi" niepocieszeni: sąd najwyższy odwołał swoją decyzję sprzed 16 miesięcy nakazującą odgrywanie hymnu narodowego przed każdą projekcją.
Gwałtownie rośnie popyt na najważniejszy po wodzie surowiec świata - piasek. Ten popyt uaktywnił świat przestępczy.
W mediach krąży fantazyjny plan pokojowy, jaki USA miałyby zaproponować Palestynie i Izraelowi. Z wymianą terytorium między kilkoma państwami regionu włącznie.
Reformy w Iranie się ślimaczą, bo gospodarkę oplótł swoimi mackami trzeci, nieformalny ośrodek władzy - Gwardia Rewolucyjna powołana do "ochrony rewolucji", czyli islamskiego systemu rządów.
Zamiast protestować przeciwko Trumpowi, niech lewacy wesprą dzielne Iranki! Czyli o manierze wykorzystywania każdego wydarzenia do uderzenia w ideologicznych przeciwników poprzez przypisanie im własnych wad.
Tę zaskakującą wiadomość ogłosił premier Hailemariam Desalegn. Jeśli mu wierzyć, Etiopia z kraju autorytarnego stanie się demokracją
Irańskie protesty są nieskoordynowane, rozproszone, brakuje przywódcy i spójnego przekazu. Mimo to reżim ajatollaha Chameneiego powinien się bać: kiedy ziarno buntu zostanie zasiane, nigdy nie wiadomo, co i kiedy z niego wyrośnie.
Populacja kłapouchów w wielu krajach jest dziesiątkowana za sprawą nieposkromionego popytu na ich skóry w Chinach.
Autorami prac są więźniowie przetrzymywani od kilkunastu lat w osławionej bazie armii USA na Kubie. Pentagon pozwala im uczestniczyć w warsztatach plastycznych, by zmniejszyć ryzyko protestów głodowych i prób samobójczych.
Nawet w czasach triumfującego obskurantyzmu, autorytaryzmu i postprawdy na świecie nie brakuje dobrych wieści.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.