Wizyta chińskiego przywódcy w Rijadzie to kolejne potwierdzenie słabnących więzi saudyjsko-amerykańskich i wpływów USA w regionie. Pokazuje też, że Chiny nie chcą się uzależnić od taniej rosyjskiej ropy jak Niemcy od gazu.
Czteromiesięczny chłopiec przebywa w szpitalu w Auckland, gdzie dziś lub jutro przejdzie pilną operację skorygowania wady serca. Rodzice chcieli gwarancji, że otrzyma krew od dawców, którzy nie byli zaszczepieni przeciwko COVID-19.
W wydarzeniu wzięli udział ważni ministrowie. Wcześniej talibowie publicznie zaprosili wszystkich obywateli, aby "przyłączyli się do nas na stadionie".
W środę narodowa komisja zdrowia kazała zaprzestać masowych testów, kierowania zakażonych do ośrodków kwarantanny i nakładania blokad na całe miasta i osiedla. Jest to najpoważniejsza jak dotąd zmiana polityki covidowej na szczeblu ogólnokrajowym.
Pekin utworzył ponad sto zagranicznych komisariatów w celu śledzenia, nękania, czasem repatriacji chińskich obywateli. Zgodziło się na to także kilka krajów europejskich.
Dyktatorzy tacy jak Xi Jinping czy Władimir Putin, zagarnąwszy całą władzę, zostają sami na frontach swoich bitew. Nie mają na kogo zrzucić winy za błędną politykę. Nie mogą się cofnąć.
Po bezprecedensowych protestach przeciwko ograniczeniom pandemicznym Pekin postawił cenzurę w stan reagowania kryzysowego. Ale Chińczycy mają sposoby, żeby ją obejść.
Jeden z najwyższych rangą urzędników zajmujących się pandemią, wicepremier Sun Chunlan, oznajmił, że zjadliwość wirusa słabnie. Kolejne metropolie znoszą blokady, mimo że liczba wykrytych zakażeń pozostaje wysoka.
Rząd USA rozważa radykalne rozszerzenie szkoleń dla sił ukraińskich - wynika ze źródeł CNN. Tymczasem badania opinii publicznej sugerują, że Rosjanie są coraz bardziej zmęczeni wojną.
Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin w latach 1989-2003 zmarł w środę po południu w Szanghaju w wieku 96 lat na białaczkę i niewydolność wielonarządową - podano w komunikacie.
W Republice Środkowoafrykańskiej wagnerowcy rekrutują rebeliantów uwięzionych pod zarzutami terroryzmu, morderstw, gwałtów. Tworzą z nich legion zwany potocznie Czarnymi Rosjanami.
Chińczycy, którzy uczestniczyli w weekendowych protestach przeciwko ograniczeniom pandemicznym, są nękani przez policję. Władze wydają oświadczenia mające uspokoić niezadowolonych.
Chińczycy sprzeciwiający się drakońskim restrykcjom antycovidowym protestowali w 55 miastach. Po raz pierwszy tak otwarcie wznoszono hasła przeciwko partii komunistycznej i Xi Jinpingowi.
W normalnym kraju przywódca pokazujący się ze swoim dzieckiem nie wzbudza sensacji. Badacze Korei Północnej zachodzą jednak w głowę, jak należy ten znak odczytywać.
Zaczęła się dyskusja, czy i jak wyrzucić Rosję z Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Poruszający reportaż BBC z afgańskiej prowincji Herat. W drugą zimę od przejęcia władzy przez talibów miliony ludzi cierpi głód. Tabletki na uspokojenie są tańsze niż chleb.
Pierwszych sześciu migrantów z obozu na Nauru dotarło do Nowej Zelandii. Przez lata Australia wolała płacić absurdalne kwoty za ich przetrzymywanie na pacyficznych wyspach więzieniach, niż przekazać sąsiadowi.
Ukraińcy podejrzewali, że wpisany na listę dziedzictwa UNESCO Kijowski Klasztor Jaskini był wykorzystywany przez rosyjskie służby specjalne do prowadzenia działalności wywrotowej.
- Połowa infrastruktury energetycznej Ukrainy jest uszkodzona lub zniszczona, a jedna czwarta populacji nie ma prądu - podsumował dr Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, po wizycie w Kijowie. - Tej zimy miliony...
Wtorkowy alert Associated Press o ataku rakietowym Rosji na członka NATO przeraził świat. W depeszy powołano się na "wysokiego rangą urzędnika wywiadu USA", ale okazało się, że wbrew zasadom agencji informacja nie została potwierdzona w drugim...
Symbolizowane przez Tuan Tuan i Yuan Yuan nadzieje na pokojowe zjednoczenie z Tajwanu z Chinami odeszły w przeszłość. A pandy, najbardziej luksusowe prezenty od Pekinu, nie wzbudzają już takiego pożądania jak kiedyś.
Wystrzelony w piątek rano międzykontynentalny pocisk balistyczny wzbił się na ponad 6 tys. km i zanurkował 1 tys. km dalej w wodach japońskiej strefy ekonomicznej.
Na ministra finansów szykuje się polityk skazany za niepłacenie podatków. Ministrem obrony chce zostać dekownik uznany przez służby za "żydowskiego terrorystę". Szefem MSW - seryjny prowokator i awanturnik, wielokrotnie skazany za podżeganie do...
W objętym częściowym lockdownem Kantonie zbuntowali się robotnicy napływowi. A tam, gdzie restrykcje zelżały, Chińczycy i tak boją się wychodzić z domów.
Według doradcy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zamordowany przed kamerą "za zdradę" Jewgienij Nużyn przeszedł oficjalną procedurę wymiany jeńców wojennych. Wciąż nie wiadomo, dlaczego zwerbowany więzień miałby się zgodzić na powrót do Rosji, skoro...
Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję rekomendującą stworzenie spisu szkód wojennych wyrządzonych Ukrainie przez Rosję oraz ustanowienie międzynarodowego mechanizmu w sprawie reparacji. "Za" głosowały tylko 94 ze 193 państw członkowskich.
Rosyjski skazaniec wcielony do Grupy Wagnera i posłany na front trafił do ukraińskiej niewoli. W niejasnych okolicznościach znalazł się z powrotem w Rosji, gdzie towarzysze zgotowali mu kaźń przed kamerą.
Według ministerstwa cnót i występków powodem decyzji było nieprzestrzeganie nakazu segregacji płci i noszenia hidżabu.
Jest mało prawdopodobne, żeby rosyjski odwrót z zachodniego brzegu Dniepru był pułapką - twierdzą analitycy z Institute for the Study of War.
Rosja jest agresorem i dostawy bezzałogowców niszczących Ukrainę należy wstrzymać - argumentuje naczelny jednej z irańskich gazet, konserwatywny duchowny. Według byłego ambasadora Iranu w Moskwie decyzja o eksporcie dronów została podjęta z...
Nowoczesny, wielopiętrowy budynek zdobi duży biały napis "Wagner". Przynajmniej formalnie nie jest to punkt rekrutacji najemników, a "centrum technologii wojskowych".
Demonstracyjne wycofywanie okupantów z jedynego zajętego przez nich dużego ukraińskiego miasta może być grą nastawioną na wciągnięcie wojsk Kijowa w długą i kosztowną kampanię.
Francuski sąd wydał pierwszy wyrok w związku z wojnami domowymi w Liberii z lat dziewięćdziesiątych. Kunti Kamara, były dowódca rebeliantów, dostał dożywocie za stosowanie przemocy wobec ludności cywilnej i zbrodnie przeciwko ludzkości.
Stan i miasto Nowy Jork zgodziły się wypłacić łącznie 36 mln dolarów Muhammadowi Azizowi i spadkobiercom Khalila Islama, by zrekompensować im skazanie za morderstwo radykalnego przywódcy czarnych Amerykanów w 1966 r. Dwaj członkowie Narodu Islamu...
Po rozmowach w Republice Południowej Afryki dwaj wrogowie: rząd w Addis Abebie i Ludowy Front Wyzwolenia Tigraju (TPLF), zgodzili się trwale zakończyć działania wojenne. Wojska tigrajskie mają się zintegrować z armią federalną, z którą przez dwa...
Izraelscy wyborcy przesunęli się jeszcze dalej na prawo. Wyniki wtorkowego głosowania wskazują, że największą partią w Knesecie zostanie Likud byłego premiera Benjamina Netanjahu. Ale to radykalniejsi od niego syjoniści religijni będą ogonem, który...
Iran przygotowuje się do wysłania około 1 tys. dodatkowych sztuk uzbrojenia do Rosji - nie tylko dronów kamikaze, ale też rakiet balistycznych, wobec których Ukraina jest bezbronna.
W wywiadzie udzielonym dzień przed wtorkowymi wyborami do Knesetu lider opozycji Benjamin Netanjahu zapowiedział, że jeśli wróci na stanowisko premiera, nie będzie realizował przełomowej umowy gazowej zawartej z Libanem. A wielbiący żydowskich...
Zaczadzony kłamstwami produkowanymi przez zwolenników Donalda Trumpa szaleniec zeznał, że wdarł się do rezydencji spikerki Izby Reprezentantów, aby połamać jej kolana. Swą misję porównywał do walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Jest wiele różnic. Wietnam był na drugim końcu świata, Ukraina jest sąsiadem napastnika, Rosji. Geografia Azji Południowo-Wschodniej sprzyjała walce partyzanckiej bardziej niż ukraińskie stepy i błota. Rząd USA musiał się liczyć z własną opinią...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.