Ludzie przyglądają się jej z zaciekawieniem, robią pamiątkowe zdjęcia. "Maria gue chora", czyli "Płacząca Maryja" podbija brazylijskie ulice i internet, przypominając o problemie przemocy wobec kobiet.
W ciągu sześciu lat wydamy 1 mld zł na promocję rozwoju czytelnictwa. Ale na wsparcie szkolnych bibliotek w programie firmowanym przez ministra kultury nie ma ani złotówki.
Poniedziałek. Nikt go nie widział, ale wszyscy mają o nim coś do powiedzenia. Rządowy podręcznik krytykują wydawcy i nauczyciele. Książka z potencjałem na bycie "najuważniej czytaną w Polsce" nie ma tak dobrego PR-u jak opisane w "Guardianie" bajki...
W podstawówkach będą mogli pracować asystenci nauczyciela, a sześciolatki będzie można cofnąć z 1. klasy do przedszkola. To ukłon posłów w stronę rodziców najmłodszych dzieci. Ale nauczycielom nie bardzo się on podoba.
Nauczyciele nie mogą teraz np. wybrać podręcznika, a nie wziąć ćwiczeń i boksów. Według jednego z tych zestawów dziecko ma do przerobienia w ciągu roku 1242 strony. Ono jest tylko dodatkiem do podręcznika
33-letnia Adrianne Haslet-Devis zatańczyła na scenie w Vancouver. Wystąpiła przed publicznością po raz pierwszy od zamachu w Bostonie w kwietniu 2013 roku. W wybuchu bomby na mecie maratonu kobieta straciła lewą nogę.
- MEN promuje mizoginiczny elementarz dla pierwszaków - krytykuje filozof Wojciech Krysztofiak. A feministki zastanawiają się, czy Maria Lorek, autorka rządowego podręcznika, przez ostatnie lata zmieniła sposób postrzegania świata. Bo ten z jej...
- To koń trojański wprowadzany do systemu oświaty - mówi Sławomir Broniarz z ZNP o propozycji, by w szkołach zatrudniać asystentów.
- To koń trojański wprowadzany do systemu oświaty - mówi Sławomir Broniarz o propozycji, by w szkołach zatrudniać asystentów. Będą musieli spełniać te same kryteria co normalny nauczyciel, tyle tylko, że nie dostaną uprawnień wynikających z Karty...
Nawet ci, którzy popierają ideę darmowego podręcznika, mają zastrzeżenia do projektu MEN. Najczęstsze to: pośpiech, nieuwzględnienie potrzeb uczniów niepełnosprawnych i z mniejszości narodowych, a także bałagan finansowy i prawny.
- Proszę spróbować znaleźć lepszego autora - komplementowała minister Joanna Kluzik-Rostkowska, przedstawiając Marię Lorek - szefową zespołu pracującego nad rządowym podręcznikiem. - To autorytet, który trudno podważać, ale to nas nie uspokaja -...
Uczeń z Jastrzębia-Zdroju udawał w internecie swoje byłe nauczycielki. Ukradł ich zdjęcia i ?randkował? w najlepsze, dopóki kobiety nie zgłosiły sprawy policjantom. Nauczyciele coraz częściej padają ofiarami cyberprzemocy.
- Tak może wyglądać codzienność dzieci doświadczających przemocy - przekonują członkowie fundacji Dzieci Niczyje. I zapraszają do "gry", w której można uratować kilkulatka przed wydzierającym się na niego ojcem.
Po co dzieciom archaiczne teksty o "lichym odzieniu, skórzakach i kałamarzu"? - pytają rodzice. Co to są "tosiny"? - dociekają dzieci. Trwa spór o klasyki, takie jak "Plastusiowy pamiętnik" czy "Szewczyk Dratewka".
- To rodzice, a nie urzędnik, mają prawo decydować kiedy ich dziecko idzie do szkoły - mówił poseł PiS Kazimierz Ujazdowski. Opozycji nie udało się jednak przekonać posłów koalicji rządzącej do zorganizowania referendum.
Tylko kilkudziesięciu dyrektorów szkół przyznaje: Nie jesteśmy gotowi na przyjęcie od września sześciolatków. Brakuje pomocy naukowych, świetlic i miejsc do zabawy. Ale nauczyciele są przygotowani.
Samorządy zdecydowały o likwidacji 47 podstawówek, 11 gimnazjów i 41 szkół średnich, do których dotąd chodzili uczniowie. Zniknie też ponad 200 szkół, które istniały już tylko na papierze.
Dziewczęta i chłopcy uczący się w osobnych klasach i szkołach osiągają lepsze wyniki w nauce - uważają zwolennicy edukacji zróżnicowanej. I wbrew powszechnej szkolnej koedukacji otwierają kolejne szkoły z podziałem na płeć. Do szkoły męskiej swoich...
- Mamy dwa światy. Doskonały w głowie urzędników i niedoskonały w rzeczywistości - mówił o podstawówkach Włodzimierz Bernacki z PiS. W Sejmie opozycja domagała się referendum w sprawie posyłania sześciolatków do szkół.
- Dotąd mówiliśmy "nasze uczennice", teraz będziemy musieli przestawić się na "nasi uczniowie" - mówi dyrektor warszawskich "Platerek" Leszek Ossowski. W murach jego szkoły po raz pierwszy od 130 lat będą się uczyć chłopcy. Ale pełnej koedukacji na...
Nie ma tablicy ani ławek. Za to nauczyciele są na wyciągnięcie ręki, podążają za dzieckiem.
Akcja ?Plan vélo" to pomysł na poprawienie stanu zdrowia Francuzów i równocześnie ochronę środowiska. Ci, którzy będą jeździć do pracy rowerem, mogą liczyć na premię - ogłosił francuski rząd.
Gimnazjaliści już nie przeczytają o "immunitecie, który pozwala uniknąć odpowiedzialności za błędy". Po interwencji sędziów w MEN wydawnictwo Operon zdecydowało się zmienić fragment podręcznika do wiedzy o społeczeństwie dla gimnazjalistów.
- Wielu mądrych nauczycieli mówi, że mają dziś ?nadmiar wygody?. Boksy od wydawców zachęcają do sadzania dzieci przy wypełniankach uczących schematów, a nie kreatywności - mówi była minister edukacji
CBOS sprawdził, jak Polacy oceniają wolny rynek po 25 latach od reform Leszka Balcerowicza. - Ludzie widzą, że bogaci dziedziczą majątek po rodzinach, a biedniejsi startują w dorosłe życie obciążeni wielkimi kredytami. Stąd może brać się poczucie,...
- Odebrałem zawiadomienie, że prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w Ministerstwie Kultury - poinformował na Facebooku Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny ?Liberte?.
Rządowy podręcznik krytykują m.in. rodzice z Ratuj Maluchy, a przyklaskują im niezadowoleni wydawcy.
Podręcznik przygotowany przez rodziców związanych z ruchem Ratuj Maluchy nie jest zbyt kolorowy, zawiera literówki, nikt nie kontrolował jego jakości. - Rządowy nie będzie lepszy - zapewniał jednak Tomasz Elbanowski.
- Politycy mydlą nam oczy, a co naprawdę robicie w sprawie bezrobocia młodych? - pytała przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Kamila Kosińska. A Urszula Kałuzińska dopytywała o to, jak UE radzi sobie z kryzysem.
- Pomóżcie, nie chcemy studiować w ośmieszonej uczelni - apelują licealiści z Radomia. Proszą, by nie przyznawać indeksów na Uniwersytecie Techniczno-Humanistycznym za wygraną w konkursie Miss i Mister Studniówek.
Sławomir Łuczywek nie mógł odebrać komórki. Bo nie słyszy. - Pani z banku nie potrafiła zrozumieć, że z głuchym nie porozmawia przez telefon - mówi jego kolega Kamil Drabek, który telefon odebrał.
- Karta nauczyciela nie potrafi docenić najlepszych nauczycieli, za to skutecznie chroni słabych - ocenia minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. - Powtarzanie takich tez to populizm - odpowiada prezes ZNP. W tej kadencji parlamentu radykalnych...
- Karta nauczyciela nie potrafi docenić najlepszych nauczycieli, za to skutecznie chroni słabych - mówi minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. - Powtarzanie takich tez to populizm - odpowiada prezes ZNP Sławomir Broniarz. Ale w tej kadencji...
Odpowiedzi mają pomóc w przygotowaniu szkół do nauki pierwszoklasistów.
Dzieciństwo kończy się szybciej. Już w piątej klasie dziewczynki nazywane są ?dziwkami?. W gimnazjum wylewają się problemy narastające wcześniej - mówi Iwona Chmura-Rutkowska
Minister edukacji może zlecić opracowanie i wydanie szkolnego podręcznika - taki zapis znalazł się w nowelizacji ustawy o oświacie, którą w piątek przyjął Sejm.
Kino zamknięte, bilety drogie. A w programie szkoły nie ma miejsca na filmy. Czy dlatego wielu uczniów nie widziało "Wałęsy" i niekoniecznie pójdzie na "Kamienie na szaniec"?
Przez najbliższe trzy lata samorządy - a za ich pośrednictwem szkoły - mają dostawać pieniądze na książki i ćwiczenia. Projekt rządowego elementarza dla pierwszaków wciąż owiany jest tajemnicą.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.