Moskiewskie media z zadowoleniem przyjęły poniedziałkową decyzję o zdjęciu unijnych sankcji z Białorusi. To jasny sygnał dla Kremla, że Unię Europejską ?można wziąć na przetrzymanie?.
Unia Europejska zniosła większość sankcji nałożonych na Białoruś. Taką decyzję podjęli w poniedziałek szefowie dyplomacji 28 krajów UE.
"Zdrajca Rosji", "ten, co skapitulował przed Zachodem" - rosyjskie nacjonalistyczne media atakują białoruskiego prezydenta. Ich zdaniem jego postawa wobec ukraińskiego konfliktu zniszczyła mit ostatniego przyjaciela Rosji.
Prezydent Aleksander Łukaszenka zaostrzył przepisy dotyczące wwozu towarów z zagranicy. To zła wiadomość dla ulokowanych po sąsiedzku polskich supermarketów.
Inicjatywę tłumaczą względami bezpieczeństwa. Czy to strach przed radykałami z Państwa Islamskiego czy też sposób na walkę z opozycją?
480 dol. za donos na wysokiej rangi urzędnika łapówkarza bądź kogoś, kto wziął do kieszeni ponad 2,5 tys. dol., a za sprawy mniejszego kalibru - po blisko 300 dol. Mińsk postanowił nagradzać obywateli za informacje o korupcji.
W Tadżykistanie tak zmieniono konstytucję, by władzę mógł przejąć syn obecnego prezydenta. Dyktatorzy z krajów b. ZSRR coraz częściej myślą o podobnych rozwiązaniach.
Dla władz walka z terroryzmem to kolejny pretekst do represjonowania społeczeństwa. Uzbekistan należy do najbardziej zniewolonych państw świata.
- Prezydent lubi władzę, a wtrącanie do więzienia i ułaskawianie należą do jej atrybutów - mówi białoruski politolog. - Wszyscy ułaskawieni urzędnicy musieli wcześniej przyznać się do winy i napisać do Łukaszenki list, w którym się pokajali. Później...
Moskwa latami oskarżała ?zgniły Zachód? o demoralizację, rozwiązłość seksualną i niszczenie tradycyjnych wartości. Niecałe sto lat temu, w pierwszych latach władzy bolszewickiej, sytuacja była odwrotna: to purytański Zachód oskarżał komunistyczną...
Będzie mniej grzywien i mandatów. Białoruscy milicjanci mają być tolerancyjni i wyrozumiali
Trzem młodym twórcom graffiti z Mińska grozi do sześciu lat pozbawienia wolności. - Nie popełniliśmy żadnego przestępstwa, budynki wyglądają teraz lepiej - mówi jeden z oskarżonych.
Tłumy na ulicach Kiszyniowa chcą dymisji premiera. - Napięcie jest takie, że może dojść do krwawej łaźni - mówi mołdawska politolog Lina Grau.
Źli AK-owcy rabują, mordują i gwałcą, w obronie ludu stają sowieckie służby specjalne - białoruskie MSW chce tym filmem wskrzesić kult NKWD.
Służby specjalne zakazują sklepom handlu papierosami, a te przejęte na czarnym rynku lądują w piecach. Do 2025 r. Turkmenistan chce całkowicie zwalczyć nałóg palenia.
Zaskakujący reality show w kirgiskiej telewizji: deputowani jako taksówkarze rozmawiają z wyborcami.
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy prezydent Białorusi przeszedł niezwykłą metamorfozę. Z "jastrzębia", który uwielbia wkładać mundur wojskowy, strzelać z karabinu i odbierać wojskowe defilady, stał się miłującym pokój "gołębiem" podkreślającym...
W ostatnich dniach w internecie opublikowano nagranie zrobione w trakcie jednej z takich obław.
Władze Kirgistanu zamierzają ustawowo ograniczyć wysokość wydatków na uroczystości weselne. Nowe prawo ma limitować liczbę zapraszanych gości, samochodów tworzących orszak weselny oraz czas trwania imprezy.
Choć sobota i niedziela to na Białorusi tradycyjnie dni największych obrotów, bazarki i targowiska świecą pustkami. Strajkujący handlarze tłumaczą, że pracę uniemożliwia im nowe rozporządzenie o konieczności posiadania towarów z certyfikatami.
Siadając do noworocznego stołu, Aleksander Łukaszenka nie może narzekać. Odchodzący 2015 rok był dla niego nadzwyczaj udany.
W Kiszyniowie rozpoczął się we wtorek proces byłego premiera Włada Filata. To klęska całego obozu politycznego, zmierzającego do integracji Mołdawii z Unią Europejską.
Ponad połowa ankietowanych Rosjan uznała prezydenta Władimira Putina za człowieka roku 2015. Pojawienie się w tym zestawieniu Aleksandra Łukaszenki jest sporą niespodzianką.
Aleksander Łukaszenka, by wymusić bezwzględne posłuszeństwo aparatu władzy, sięga po sprawdzony chwyt - walkę z korupcją i aresztowania.
Przez dwa lata prowadziło tajną operację mającą zdemaskować polski wywiad. Żadnego szpiegostwa nie wykryto, ale broniący praw więźniów działacz dostał wyrok 6,5 roku więzienia.
Przez dziesięciolecia stanowili radziecki odpowiednik historii o 300 Spartanach, którzy w 480 r. p.n.e. zginęli, walcząc z Persami pod Termopilami. O 28 czerwonoarmistach bohatersko broniących przedpola Moskwy w listopadzie 1941 r. uczyły się w ZSRR...
Białoruskie MSW szykuje sprawy karne wobec 12 Białorusinów, którzy biorą udział w konflikcie zbrojnym na Ukrainie.
Zwierzchnik gruzińskiej Cerkwi prawosławnej katolikos Eliasz II uważa, że powinien mieć prawo do ułaskawienia przestępców.
Mer Kiszyniowa wezwał młodzież, by wzięła przykład z syryjskich uchodźców i zmiotła granicę pomiędzy Rumunią a Mołdawią. Jego zdaniem dla Mołdawii jest to najkrótsza droga do połączenia się z UE.
Około stu studentów Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego protestowało w środę w Mińsku przeciw wprowadzeniu obowiązkowej opłaty za egzamin poprawkowy.
Ukraina wywiera coraz większą presję na nieuznawane przez świat Naddniestrze. Kontrolę nad jego jedyną zewnętrzną granicą chce przekazać Mołdawii.
Zamach na posła ZSRR w Warszawie miał być zemstą za zbrodnie bolszewików. Zabił 19-letni Rosjanin, który zapewniał, że działał sam. W rzeczywistości desperat okazał się pionkiem w spisku białych emigrantów - kto wie, czy nie działających z...
Po paryskich zamachach autorytarne reżimy w Azji Środkowej wykorzystują hasła walki z terroryzmem, by ograniczyć swobody obywatelskie.
Nie zważając na wszelkie personalne animozje, Moskwa pozostaje dla Mińska najbliższym i najważniejszym sojusznikiem. Ochłodzenie i konflikty między nimi nie mają podłoża ideologicznego. To raczej przepychanki dwóch przywódców o podobnych...
W ubiegłym tygodniu białoruski sąd wydał drugi w tym roku wyrok śmierci. Unia Europejska - za pośrednictwem szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini - zachęca Białoruś do wprowadzenia moratorium na wykonywanie kary najwyższej.
Białoruskie KGB grozi obywatelom, którzy uczestniczyli w wojnie na Ukrainie. Jednak łagodniej traktuje tych, którzy walczyli po stronie Rosjan.
W Sankt Petersburgu w dziwnych okolicznościach zmarł tadżycki chłopczyk, dziecko imigrantów zarobkowych. A w Duszanbe rosyjski oficer zgwałcił i zamordował młodą kobietę. W Tadżykistanie wrze.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.