W Europie może wymrzeć niemal jedna piąta gatunków fauny i flory. Jest więc jeszcze gorzej, niż się obawialiśmy.

Cztery lata temu Międzyrządowa Platforma ds. Bioróżnorodności i Ekosystemów (IPBES) ogłosiła wstrząsający raport dotyczący oceny zagrożeń, jakie stoją przed gatunkami zamieszkującymi Ziemię.

Jak szacowali jego autorzy, dogmat wzrostu ludzkiej cywilizacji (wiązany z postępem) zagraża aż milionowi gatunków fauny i flory.

Ta ogromna liczba była szokująca także dlatego, że nauka poznała dotąd ledwie 1,9 mln gatunków zwierząt i roślin (z czego aż 1 mln stanowią owady). Ich całkowitą liczbę szacuje się jednak na kilkanaście milionów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    VII wymieranie Ziemi już trwa... a bal na "Titanicu" też.
    @WJW
    VI
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Czyli prawie wszystkich, bo szacuje się, że tyle właśnie do tej pory opisano. Uczeni spekulują, że może ich być znacznie więcej, nawet do 40 mln, ale większość zanim zostanie opisana to wymrze. I tak opisywanie znacznej części nowych gatunków dokonuje się obecnie na bazie okazów muzealnych, często pozyskiwanych 100 lat temu. Degradacja biotopów i zanikanie bioróżnorodności postępują w zastraszającym tempie. A Homo sapiens pierwszy miliard osiągnął w 1825 roku. W ciągu 200 lat osiągnęliśmy 8 miliardów. Nic dziwnego, że zrobiło się ciepło, sucho, wietrznie, ciasno i straszno. Ale nie do wszystkich to dociera. Tylko młodych żal.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Koniki polne, te z naszych ogrodów i trawników, giną podczas bezmyślnego koszenia trawy.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Wydaje się to może dla niektórych dziwne lub bardzo przewrotne, ale to właśnie nasza długowieczność i chęć życia w zdrowiu oraz pęd do nieskończonej szczęśliwości właśnie nas zabija poprzez wykańczanie wszystkiego co dookoła nas otacza. Lecz najpierw, poprzez chciwość, zazdrość, niezrozumienie, nieporozumienia i niewybaczania zabijamy gatunek własny.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0