W dalekiej przeszłości niedźwiedź polarny wielokrotnie krzyżował się z brunatnym. Okazją były poprzednie globalne ocieplenia, a więc interglacjały epoki plejstoceńskiej.

Tekst został opublikowany 7 czerwca 2022 r. Przypominamy go z okazji Dnia Niedźwiedzia Polarnego.

______________

Niedźwiedź polarny (Ursus maritimus) to jeden z symboli globalnego ocieplenia – gatunek, dla którego zmiany klimatu oznaczają egzystencjalne zagrożenie.

Obecnie w 19 subpopulacjach rozsianych w europejskiej, azjatyckiej i północnoamerykańskiej Arktyce żyje ok. 26 tys. tych szczytowych drapieżników. Choć zjedzą wszystko, co się da, w tym nierozsądnych ludzi, to w surowym klimacie Dalekiej Północy wyspecjalizowały się w polowaniu z lodu morskiego na foki – które dzięki dużemu zapasowi tłuszczu są dla nich wysokoenergetycznym pokarmem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Przysłowie niedzwiedzie - że najlepszych przyjaciół poznajemy w biedzie
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    bo każdy nie-Afrykanin jest w blisko dwóch procentach genetycznym neandertalczykiem. To efekt zbliżeń sprzed 54-49 tys. lat.
    A każdy Afrykanin?
    @Aros
    Afrykańskie linie homo sapiens po prostu nie spotkały się z neandertalczykami, więc teraz nie noszą ich genów.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @Aros
    A każdy Afrykanin nie ma domieszki genów neandertalskich, bo się z neandertalczykami nie krzyżował.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @E_i_D_N
    No nie, to nie jest prawda. Prawdą jest, że _WIĘKSZOŚĆ_ rdzennych Afrykanów nie ma genów neandertalskich. Ale przecież nie wszyscy, bo kontakty z populacjami mającymi te geny zachodzą od tysięcy lat.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0