Unijne kontrole dowodzą, że grecka granica jest dziurawa, a przemyt ludzi kwitnie. Jeśli kraj w trzy miesiące jej nie uszczelni, grozi mu wyrzucenie ze strefy Schengen.
- W pracy nie mam trudności. Problem jest wtedy, gdy nie wszystko jeszcze rozumiem po polsku - mówi Fadi, uchodźca z Syrii. - Ale w takich momentach chłopaki sprawdzają potrzebne słówko w telefonie (mają słownik arabsko-polski) i już wszystko wiadomo - uśmiecha się Jolanta, także uczestniczka zajęć w Centrum Integracji Społecznej.
Opublikowane niedawno wyniki dziennikarskiego śledztwa bałkańskich reporterów ze stowarzyszenia BIRN udowadniają, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej zarabiają krocie na sprzedaży broni tam, gdzie toczą się konflikty.
Nazywam się Parham Ghobadi. Jestem imigrantem z Iranu. Legalnie przyjechałem do Polski, mieszkam w Warszawie od dwóch lat, uczę angielskiego. Od początku przyglądam się napływowi do Europy ludzi z mojej części świata. Dlatego w czasie przerwy świątecznej postanowiłem pojechać do Austrii, Serbii i Macedonii (tam niestety odmówiono mi wjazdu), żeby na własne oczy przekonać się, jak wygląda życie migrantów.
Po dwóch latach niebytu prawicowa ODS bierze na sztandary hasła antyimigracyjne i wraca do politycznej gry. Na drodze do sukcesu stoi jedna przeszkoda - partia ANO.
Austria zamierza ograniczyć w tym roku liczbę uchodźców i wprowadzi szczelniejsze kontrole na granicach. Zaostrzenia polityki migracyjnej Niemiec domagają się koalicjanci Angeli Merkel.
Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy - przekonywała premier Beata Szydło w Parlamencie Europejskim. W rzeczywistości w 2015 r. status uchodźcy uzyskało w Polsce dwóch Ukraińców. Po odwołaniach.
Dziś ostatni dzień konsultacji społecznych związanych z rozporządzeniem ws. relokacji uchodźców. Polska przyjmie ich w tym roku jedynie 400, choć zobowiązaliśmy się przyjąć 6,1 tys. osób w ciągu dwóch lat.
Przybywające do Unii Europejskiej uchodźczynie doświadczają przemocy - alarmuje Amnesty International.
- Zjawisko migracji nie jest problemem samych uchodźców. To wspólny problem zarówno tych, którzy uciekają, jak i tych, którzy przyjmują bądź nie przyjmują migrantów. Żeby dobrze zająć się tym wyzwaniem, musimy spojrzeć na niego w połączeniu z innymi zjawiskami współczesnego świata - mówi Agata Stafiej-Bartosik, dyrektor polskiego oddziału Ashoki, międzynarodowej organizacji innowatorów społecznych.
Jak Szwajcaria rozwiązuje problem braku mieszkań dla napływających do kraju uchodźców? Umieszcza ich w schronach zbudowanych na wypadek wybuchu trzeciej wojny światowej.
Szwecja chce ograniczyć napływ uchodźców i przywróciła kontrole graniczne z Danią. W odpowiedzi to samo zrobiła Kopenhaga na granicy z Niemcami. - Strefa Schengen jest zagrożona - mówią w niemieckim rządzie.
Europa zachowuje się wobec uchodźców absurdalnie. Brak wspólnej polityki grozi upadkiem solidarności także w innych kwestiach.
Jeśli Polska dalej będzie się tak wspaniale rozwijać jak przez ostatnie 25 lat, będzie przyciągać coraz więcej ludzi. Wtedy przyda się dobra polityka integracyjna. Zaniedbania w tej dziedzinie strasznie się mszczą - mówi minister ds. integracji w rządzie Nadrenii Północnej-Westfalii
Komisja Europejska broni pomysłu, by dać Brukseli prawo do przerzucania straży granicznej UE na zagrożone rubieże Schengen. - Ale mamy nadzieję, że nigdy z tego nie skorzystamy - powiedział Frans Timmermans, wiceszef KE.
Przez blisko dwa tygodnie przyglądałem się życiu syryjskich uchodźców w Turcji, gdzie przebywa ich aż 2,2 mln i skąd wielu przeprawia się do Europy. Choć Ankara w tym roku częściowo zamknęła granice, przez lata przyjmowała ich z otwartymi ramionami - w przeciwieństwie do ?solidarnej? Europy.
Premier Kanady Justin Trudeau przywitał syryjskich uchodźców na lotnisku w Ottawie. Z kolei Barack Obama przywitał na Facebooku syryjskiego naukowca, którego historię opisał znany bloger Brandon Stanton z Humans of New York. Tak to się robi w Ameryce.
- Czasem bywam zaskoczona tym, co napisałam. Tak było z "Rubieżą" - mówi Olga Tokarczuk. To jedno z 21 opowiadań, które znalazły się w wydanej właśnie przez Polską Akcję Humanitarną książce "NieObcy". Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany ofiarom wojny w Syrii
Niedawny wywiad Donalda Tuska dla ?Wyborczej? i pięciu innych dzienników europejskich wywołał, głównie w Niemczech, bardzo duże poruszenie - jak na szefa Rady Europejskiej krytykowanego na początku kadencji, że milczy i nie nadaje tonu w Brukseli.
Etiopia, Sudan, Egipt, Arabia Saudyjska, Szwajcaria, Polska - to szlak Selam, która uciekła z brutalnie rządzonej Erytrei. Po trzech tygodniach w naszym domu pod Warszawą już nie wygląda na kobietę w średnim wieku. Znowu jest uśmiechniętą 24-latką.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.