W kulturalnej i finansowej stolicy Turcji wyrosły syryjskie restauracje, apteki, biura podróży. Ale nie wszyscy uchodźcy radzą sobie tak dobrze.
Niezwykły tom "NieObcy" powstał dzięki 23 znakomitym pisarzom i reporterom - wśród nich są Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Andrzej Stasiuk, Ignacy Karpowicz - którzy bezpłatnie udostępnili swoje opowieści o spotkaniu z Innym. Dochód zostanie przekazany na pomoc ofiarom wojny w Syrii.
Imigranci z różnych części świata starają się podszyć pod Syryjczyków, by dostać prawo pobytu w UE. Korzystają na tym fałszerze dokumentów.
Unijny patrol na Morzu Egejskim, w którym uczestniczyłem, szybko zmienił się w akcję ratowniczą. Tylko w ciągu dwóch godzin natknęliśmy się na pięć pontonów i jedną dużą łódź przemytników
"Dużo słyszałem o tym, jak nieprzychylnie Brytyjczycy są nastawieni do migrantów. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że tych, którzy wykazują troskę i chęć pomocy, jest znacznie więcej" - pisze w liście otwartym do Brytyjczyków Ahmad al-Rashid, uchodźca z Syrii.
Mimo złej pogody od początku listopada na greckie wyspy dotarło 110 tys. imigrantów. Odwiedziłem tureckie Bodrum, skąd pod osłoną nocy wyruszają kolejni.
Dwumilionowe Gaziantep leży ledwie 50 km od syryjskiej granicy. Są tu zbiegli żołnierze i władze rebeliantów, dżihadyści i organizacje pomocowe, szpiedzy i uchodźcy
W pierwszej połowie 2015 roku Syryjczycy otworzyli w Turcji 750 firm. Ale i tak znacznie więcej osób pracuje na czarno na farmach, budowach i w fabrykach
Kluczem do ograniczenia migracji jest zaangażowanie humanitarne na Bliskim Wschodzie - słyszymy w Europie. Odwiedziłem najlepiej wyposażony obóz dla uchodźców w Turcji. I co? Stamtąd też są ucieczki.
Lubimy podkreślać, że na greckie wyspy przeprawiają się głównie młodzi mężczyźni. O losie kobiet pozostawionych na Bliskim Wschodzie mówi się mało - Maciej Czarnecki pisze z obozu Nizip.
Obóz w Nizip leży zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od terenów tzw. Państwa Islamskiego. Właśnie stąd rozpoczynam serię korespondencji o syryjskich uchodźcach w Turcji
Tysiące uchodźców utknęły na granicy macedońsko-greckiej, bo kraje bałkańskie przestały wpuszczać imigrantów ekonomicznych. Grecy obawiają się teraz, że zostaną sami z problemem.
Już połowa stanów nie chce przyjmować Syryjczyków. Pojawiła się też nowa koncepcja, żeby wpuszczać tylko chrześcijan.
Gulistan, Hasan i czworo ich dzieci są Kurdami. Uciekli z Iraku przed Państwem Islamskim, chcieli znaleźć w Rosji schronienie. Zamiast tego zostali oskarżeni o próbę nielegalnego przekroczenia granicy. Od tej pory, a minęły już dwa miesiące, mieszkają na lotnisku Szeremietiewo.
Straż Graniczna zatrzymała niemal setkę uchodźców, których Polacy próbowali przewieźć przez granicę z Niemcami. Biorą po 3 tys. euro od osoby. Wśród kierowców są najprawdopodobniej krakowscy kibole.
?Wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców? - tak swój tekst na prawicowym portalu wPolityce.pl zatytułował Konrad Szymański, przyszły minister ds. europejskich w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.
Erozja Schengen? Jeszcze większy unijny rozdźwięk w sprawie uchodźców? Otwarta wojna z Państwem Islamskim w ramach NATO? Większe uprawnienia dla służb specjalnych w Unii Europejskiej?
- Obawiam się, że za bardzo wierzymy w to, że projekt europejski jest niezniszczalny. Wiele rzeczy wydaje nam się niewyobrażalne, dopóki się nie zdarzą. Potrzebujemy więcej solidarności - apelował w piątek w Pradze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
Wreszcie skończyła się najdłuższa kampania wyborcza nowoczesnej Europy. Nastąpiła zmiana władzy, ale kryzys imigracyjny nie tylko pozostał, ale się wręcz pogłębia. Dajmy sobie szansę na bycie otwartym społeczeństwem.
Jiad, półtoramiesięczny chory synek Eidy, syryjskiej uchodźczyni w północnym Libanie, o której pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, jest już w domu dzięki ofiarności czytelników ?Wyborczej?. Zapłacili rachunek libańskiemu szpitalowi.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.