Aby ułatwić dzieciom naukę, wiele krajów wprowadziło do szkół komputery. Tak się powoli dzieje i w Polsce, u nas sprzęt ten jednak nie służy jako pomoc podczas wszystkich lekcji, tylko jako narzędzie...
W jego czasach nikt nie komponował tak jak on. Jak w pełni docenić geniusz Jana Sebastiana Bacha? Trzeba poznać i zrozumieć matematyczne piękno jego kompozycji.
"Czarownice mogą mieć rację, olbrzymy mogą być dobre" - śpiewali aktorzy w muzycznym filmie "Tajemnice lasu", który niedawno oglądałem razem z dziećmi. Piosenka wpadła mi do głowy i za nic nie...
No i smutek. Za chwilę znowu drzewa zaczną straszyć łysymi badylami. Dopiero wtedy widać, jak bardzo poprawia nam samopoczucie zieleń liści.
Sprytny program do rozpoznawania piosenek i wyświetlacz telefonu z absurdalną liczbą kolorów.
Tego wydarzenia nie można przegapić, nawet pomimo barbarzyńskiej pory. W nocy
Bardzo rzadka sytuacja - leniwe popołudnie. Ziewam mało dyskretnie. Za chwilę ziewają koty, jeden po drugim. Na koniec ziewa pies. Po chwili runda ziewania się powtarza, ale już tylko dogrywka: ja...
Najpierw nauczyliśmy się korzystać z ognia, potem go podtrzymywać i przenosić, a na końcu - rozniecać. Ta nauka trwała, lekko licząc, pół miliona lat.
Choć mamy o sobie wysokie mniemanie, niewiele różnimy się od dawno wymarłego gatunku Homo erectus. Czy chcemy, czy nie, jesteśmy uzależnieni od ognia. Nieporadnie próbujemy go czymś zastąpić.
Ogień w ciele kojarzyć się może różnie. Jednym przywodzi na myśl zgagę, ból lub gorączkę. Innym (o lepszym zdrowiu) - miłosne uniesienia. Na co dzień nie myślimy jednak wcale o tym, że tak naprawdę...
Najwięcej kłamią nastolatki. I w dodatku - jak z nut. A inni? Tylko tyle, by móc bez wstydu spojrzeć wieczorem w lustro.
Trafiają do "Księgi rekordów Guinnessa", wykonują najcięższe roboty. No i są po prostu piękne! Co robią największe maszyny wyprodukowane ludzką ręką?
Spacer to najbanalniejsze doświadczenie pod słońcem, ale... na planetoidzie czy komecie, gdzie jest słabe ciążenie, przy próbie zrobienia kroku zostalibyśmy wyrzuceni w kosmos.
ADHD najczęściej kojarzymy z nadpobudliwymi, niegrzecznymi dziećmi. Tymczasem na tę przypadłość cierpi też wielu dorosłych. Psychologowie chcą im pomóc za pomocą gier komputerowych.
Jak hodowczyni ekokurczaków postanowiła nasłać hakerów na amerykańskich urzędników i dostała urząd w Białym Domu. Teraz Jennifer Pahlka stara się, by rząd był bardziej jak internet.
Śmiejemy się średnio 17 razy na dobę. To normalne zachowanie. Tyle że śmiech nie jest tak całkiem zwyczajnym odruchem. Odgłosy podobne do śmiechu wydają łaskotane szympansy, goryle czy orangutany,...
- Pamiętam, jak moje dzieci były małe... Ile one wtedy pytań potrafiły zadać! A każda odpowiedź prowadziła do kolejnych pytań. To nie miało końca! - wspominał dr Jerzy Giżejewski, geolog z Instytutu...
Zamiast kupować gotowe maty z nasionami, możemy je wykonać samodzielnie. Wystarczą nasiona zebrane w ogrodzie i kawałki papieru.
Wcześniejsze wstawanie źle wpływa na nasze zdolności poznawcze. A jeśli chodzi o dzieci - a zwłaszcza nastolatki - jest dla ich mózgów prawdziwą katastrofą.
Robot z ?Gwiezdnych wojen?, nasz triumf nad wizytówkami i bezpieczna komórka.
Czasami naprawdę trudno jest mi się oprzeć wrażeniu, że moja suka się śmieje. Lekko otwarte szczęki, przez które widać język, kąciki ust, które sięgają niemal od ucha do ucha. Ekscytacja i to dziwne...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.