Sygnalista informujący o nielegalnych działaniach wobec opozycji w hotelach odebrał w nocy serię głuchych telefonów. Dostał też SMS-y z sugestią, by się powiesił.
- Dla mnie to jest człowiek PiS, który nie mógł już wytrzymać tego, co się dzieje - mówi "Wyborczej" Joanna Kluzik-Rostkowska kierująca zespołem śledczym PO ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa. W piątek z zespołem spotkał się Robert Z., b. szef...
Senator PiS Grzegorz Bierecki po raz kolejny nie stawił się jako świadek na proces w sprawie zamachu na b. wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Pół godziny przed rozprawą biuro Biereckiego przekazało, że założyciel SKOK-ów wyjechał za granicę.
W projekcie zaostrzającym kary za szpiegostwo PiS rozszerza też uprawnienia ABW i Agencji Wywiadu, wyjmując spod realnej kontroli np. podsłuchy. I przemyca zapis dający służbom specjalnym możliwość handlu różnymi materiałami.
Nie ma już wątpliwości: Michał Dworczyk jako szef kancelarii premiera przekazywał za pośrednictwem prywatnej poczty mailowej informacje, które powinny mieć nadaną klauzulę tajności. Chodzi o instrukcje dla Agencji Wywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego.
Bartosz Kramek z Fundacji Otwarty Dialog złożył wniosek o wszczęcie śledztwa przeciwko wiceszefowi MSWiA Maciejowi Wąsikowi i europosłowi PiS Joachimowi Brudzińskiemu. Powód - podejrzenie inwigilacji w hotelach należących do państwowego holdingu.
Widać, że ułaskawienie dokonane przez prezydenta Dudę nie przyniosło oczekiwanych skutków. Maciej Wąsik nie wykorzystał szansy na resocjalizację.
- Ludzie już raz skazani przez polski sąd za nadużycia w służbach specjalnych robią to ponownie - tak politycy opozycji komentują ujawnione przez "Wyborczą" informacje o inwigilacji w Polskim Holdingu Hotelowym. Oświadczenie wydał też Holding.
Według źródeł "Wyborczej" w hotelach zarządzanych przez Polski Holding Hotelowy służby specjalne nieformalnie inwigilują gości. Oprócz osób uznanych za zagrożenie terrorystyczne śledzeni są też działacze opozycji. PHH zaprzecza.
Mimo skandalu z wyciekiem maili rządu wysyłanych na prywatną pocztę, premier Mateusz Morawiecki nadal prowadził służbową korespondencję z prywatnej skrzynki. Po wybuchu afery zmienił tylko adres.
"Bardzo źle się z tym czuję, proszę o pilne działanie" - napisał premier Mateusz Morawiecki do swoich współpracowników. Rezydencja szefa rządu była zbyt dobrze widoczna z ulicy. Jego podwładni znaleźli rozwiązanie.
Założyciel Getin Banku złożył pozew przeciwko instytucjom finansowym państwa, prokuraturze oraz VeloBankowi, który przejął jego bank. Chce 1,5 mld zł odszkodowania. Sugeruje też, że do pozwu mogą przyłączyć się obligatariusze Getin Banku.
Świeżo mianowany minister cyfryzacji zyskuje ogromny wpływ na przygotowanie do wyborów, ich przebieg oraz kontrolę. Resort Janusza Cieszyńskiego jest jedyną instytucją, która będzie miała dostęp do nagrań z lokali wyborczych.
Wśród zalecanych do zwiedzania przez izraelskie wycieczki dodatkowych instytucji są m.in. muzea poświęcone "żołnierzom wyklętym", choć niektórzy z nich dopuszczali się mordów na Żydach w trakcie II wojny światowej.
Dopiero po wyborach sąd zajmie się sprawą odzyskania pieniędzy za respiratory, kupione w czasie pandemii od handlarza bronią.
Nowym ministrem cyfryzacji został Janusz Cieszyński, jeden z najbliższych współpracowników premiera, w 2020 r. odsunięty po aferach z zakupem respiratorów oraz innego sprzętu do walki z pandemią. Nigdy nie poniósł za to prawnych konsekwencji.
Już ponad połowa komisarzy wyborczych powołanych przez PKW to neosędziowie, którzy swoje awanse i stanowiska zawdzięczają obecnej władzy. 31 z nich będzie tę funkcję pełnić po raz pierwszy.
Wydając wyrok w sprawie przeciwko dziennikarzowi TOK FM, Sąd Rejonowy w Sokółce przesłuchał wyłącznie świadków wskazanych przez prokuraturę. Piotr Maślak został uznany za winnego, choć postępowanie warunkowo umorzono.
"Kto nie z nami, ten przeciw Janowi Pawłowi II" - mówi nam prezes PiS, a za nim TVP. W "obronie papieża" PiS zobaczył "polityczne złoto".
Centrala "Solidarności" zaleciła organizacjom w całym kraju, by wyjazdy na niedzielny "Narodowy Marsz Papieski" finansowały z funduszu strajkowego. - To wewnętrzna sprawa związku - mówi "Wyborczej" Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej "S".
ABW prowadzi "rozmowy ostrzegawcze" ze środowiskami zaangażowanymi w upamiętnianie poległych w Polsce żołnierzy Armii Czerwonej. Chodzi głównie o działaczy lewicy, którzy co roku składali kwiaty na cmentarzach wojskowych.
Z 8 do 30 mln zł wzrósł w Poczcie Polskiej fundusz nagród, którymi dysponuje zarząd spółki, każdego roku przynoszącej dziesiątki milionów złotych strat. Wg związkowców zarząd Poczty nie chce ujawnić, jak będzie dysponował tymi pieniędzmi.
Tak właśnie w praktyce działa prywatne państwo mafijne. Do jego zbudowania PiS potrzebuje wspólników: dobrze opłacanych wykonawców i wiernych funkcjonariuszy, którzy będą pilnować wstydliwych tajemnic, wykonywać bezprawne polecenia i przykrywać...
Po tekście "Wyborczej" o zniszczeniu ponad 26 mln. pakietów wyborczych, opozycja zawiadamia prokuraturę. Posłowie zapowiadają też kontrolę w Poczcie Polskiej.
Poczta Polska po cichu wywiozła z łódzkiego magazynu ponad 26 mln pakietów przygotowanych na prezydenckie wybory kopertowe w 2020 r. i je zniszczyła. Koszt i miejsce utylizacji - nieznane.
Odkąd TVP stała się wyłącznie narzędziem partyjnej propagandy, układ materiałów w "Wiadomościach" jest zawsze taki sam. Rząd przedstawiany jest jako ten, który robi Polakom dobrze. Opozycja z kolei wyłącznie jątrzy i przeszkadza. Przecież wiadomo,...
Od 7 do 16 marca widzowie wieczornych wydań "Wiadomości" telewizji publicznej słyszeli, że stacja TVN przeprowadziła "drugi zamach na papieża Polaka". Zaś opozycja "atakami na Kościół ukrywa problem pedofilii we własnych szeregach".
Rzecznicy dyscyplinarni Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie nie podejmą żadnych działań wobec sędziów Stanisława Piotrowicza i Roberta Pelewicza. "Wyborcza" ujawniła, że namawiali dwóch innych sędziów do sfałszowania egzaminu...
Kierująca tygodnikiem "NIE" Małgorzata Daniszewska zapowiada pozew przeciwko prezesowi Orlenu Danielowi Obajtkowi. Bo wycofał ze sprzedaży w sieci Orlenu numer "NIE" z Janem Pawłem II i ukrzyżowaną lalką na okładce.
Konstytucja nie mówi "cenzura jest zakazana, chyba że publikacja obraża Jana Pawła II". W zakazie cenzury nie ma żadnych wyjątków.
Lewica zażąda od premiera i marszałek Sejmu wyjaśnień, czy minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przynosi broń na zebrania rządu i posiedzenia w parlamencie. Bo mimo że jest chroniony przez Służbę Ochrony Państwa, nosi ją...
To już pewne: Jan Paweł II i jego "obrona" to pomysł władzy na nadchodzące wybory. Temat ma przykryć afery, nepotyzm, złodziejstwa i nieudacznictwo rządzących.
- Potwierdzam nasze zdecydowanie, by kontynuować współpracę z Rosją i wzmocnienie relacji we wszystkich obszarach - mówił w Moskwie saudyjski minister spraw zagranicznych. Arabia Saudyjska i państwowy koncern Saudi Aramco to dzisiaj główny partner...
Na wniosek PiS Sejm odrzucił społeczny projekt likwidacji TVP Info oraz abonamentu radiowo-telewizyjnego. Projekt nie trafi nawet pod obrady komisji
Przez ostatnich 20 lat PiS z niszczenia ludzi za pomocą teczek bezpieki zrobił religię i młot na politycznych przeciwników. "Teczki na Wałęsę" były dobre, ale "teczki na Wojtyłę" już nie są. Jedne i drugie wytworzył ten sam system.
- Skrajnie partyjna, zakłamana i stronnicza telewizja publiczna po prostu nie powinna istnieć - uzasadniał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Głosowanie nad przyjęciem lub odrzuceniem projektu wicemarszałek Małgorzata Gosiewska wyznaczyła na...
Po publikacjach "Wyborczej" sędziowie krakowskiego sądu apelacyjnego nie chcą w swoim gronie Roberta Pelewicza. Sędzia miał brać udział w próbie sfałszowania egzaminu na aplikację sędziowską córki senatora PiS Stanisława Piotrowicza.
Pisarz i były oficer wywiadu odzyskał emeryturę, którą niesłusznie odebrał mu PiS. W procesie o przywrócenie świadczeń sąd zwrócił się o opinię do IPN.
Sąd dla Warszawy-Śródmieścia odmawia dostępu do akt sprawy przeciwko Markowi Chrzanowskiemu, byłemu szefowi KNF oskarżonemu o korupcję. Ten sam sąd już trzeci rok nie może wyznaczyć daty rozpoczęcia procesu w aferze KNF.
Powerbanki i specjalne akumulatory mogące zapewnić prąd całej redakcji zawieźli do Lwowa i Truskawca przedstawiciele Ukrainian Media Fund, którego operatorem jest Fundacja Gazety Wyborczej. Trafią do dziennikarzy pracujących przy linii frontu.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.