W najmłodszym państwie świata, doświadczanym konfliktami i klęskami żywiołowymi, trzy czwarte mieszkańców potrzebuje pomocy. Ale widać też nadzieję - opowiada Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.
Demokracje pozostające pod presją populizmu wypatrują wyborczej porażki Erdogana - byłby to pocieszający dowód na to, że nawet zdewastowanie rządów prawa i nagięcie reguł demokracji nie dają gwarancji wiecznej władzy.
Po miesiącach podchodów władzom udało się aresztować byłego premiera Imrana Khana. Jego zwolennicy uważają, że stawiane mu zarzuty są czysto polityczne.
Londyn wydaje się gotowy do wysłania Ukraińcom pocisków o zasięgu 300 km, które mogłyby odmienić losy wojny - donosi amerykański dziennik "The Washington Post".
Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa na rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W nocy Rosja przeprowadziła kolejny atak rakietowy na stolicę Ukrainy.
16 osób zginęło i blisko 30 zostało rannych w dwóch niepowiązanych ze sobą atakach uzbrojonych szaleńców w ostatnich dniach. W żadnym kraju Europy nie ma tyle niezarejestrowanej broni, co w Serbii.
Szef Grupy Wagnera oświadczył, że z powodu braku amunicji jego najemnicy wycofają się do 10 maja z Bachmutu. Wcześniej opublikował nagranie, w którym oskarża dowodzących wojną o to, że jego ludzie padają jak muchy na polu walki.
W marzeniach rosyjskich propagandystów właściwą odpowiedzią na domniemany atak ukraiński na Kreml jest zabicie Wołodymyra Zełenskiego oraz uderzenie w Kijów pociskiem balistycznym Sarmat.
Rosyjskie media i służba prasowa prezydenta Rosji poinformowały, że w nocy dwa ukraińskie drony próbowały uderzyć w kremlowską rezydencję Putina.
Romanowi Protasiewiczowi prokuratura postawiła półtora tysiąca zarzutów. W środę sąd skazał go na 8 lat więzienia, m.in. za planowanie zamachu stanu. Jego dwóch kolegów dostało znacznie wyższe wyroki.
Izraelskie MEN przyznaje, że nie sprawdziło listy muzeów, którym historycy zarzucają, że "ignorują udział Polaków w mordowaniu Żydów". Zdaniem przewodniczącej parlamentarnej Komisji ds. Traktowania Ocalałych z Holokaustu, akceptując umowę "rząd...
Minister obrony Siergiej Szojgu wezwał państwową firmę do podwojenia produkcji rakiet. To kolejna z serii wypowiedzi najważniejszych osób w Rosji sugerujących, że potrzeby armii są większe niż możliwości przemysłu zbrojeniowego.
Tokio zamierza podwoić wydatki na obronę w ciągu najbliższych pięciu lat. Japońska armia będzie mogła zaatakować Chiny, jeśli te zaatakują Amerykanów w Azji.
Podczas wizyty południowokoreańskiego prezydenta Yoon Suk-yeola w Waszyngtonie zawarto przełomową umowę. Stany Zjednoczone zgodziły się rozmieszczać okręty podwodne uzbrojone w broń jądrową w Korei Południowej i angażować Seul w operacje planowania...
17 dni przed wyborami Erdogan odwołał wszystkie aktywności kampanijne. Tłumaczy się grypą żołądkową.
Rosyjscy propagandyści są niepocieszeni po odejściu z Fox News gospodarza popularnego talk-show, który prezentował milionom Amerykanów poglądy zbieżne z narracją Kremla.
Taką decyzję partii rządzącej ogłosił prezydent Cyril Ramaphosa, ale kilka godzin później zostało to zdementowane. Mimo to wydaje się, że Putin może się czuć w Południowej Afryce bezpiecznie.
Według dokumentów udostępnionych sądowi przez prawników księcia Harry'ego, obecny następca tronu otrzymał "bardzo dużą sumę" od korporacji Ruperta Murdocha. Miało to zaspokoić roszczenia podsłuchiwanych członków rodziny królewskiej.
Na nagraniach widać zakrwawionych mężczyzn leżących na asfalcie i pilnowanych przez uzbrojonych w karabiny policjantów. Przypadkowi przechodnie układają na nich opony, oblewają benzyną i podpalają.
Policja ekshumowała już ponad 70 ciał zakopanych w lesie we wschodniej Kenii. To członkowie Międzynarodowego Kościoła Dobrej Nowiny, którzy - zgodnie z instrukcjami swego pastora - głodowali, żeby pójść do nieba.
W amerykańskich mediach skończyła się epoka. Najpopularniejszy, najbardziej kontrowersyjny, najbardziej znienawidzony przez liberałów, a uwielbiany przez konserwatystów gospodarz wieczornego talk-show odszedł ze stacji, której od lat był twarzą.
Po wezwaniu przez ONZ do trzydniowego rozejmu w piątek walki w Sudanie wciąż trwały. Tymczasem USA, ale też Japonia i Niemcy szukają sposobu na ewakuację swoich obywateli w kraju, w którym zginęło już od początku konfliktu co najmniej 400 osób.
Kryminalna historia przywódcy partyjki Czarny Młot to wątek poboczny w sprawie werbowania Amerykanów przez rosyjskiego agenta Aleksandra Ionowa. We wtorek prokuratura federalna przedstawiła nowy akt oskarżenia.
Sąd w stanie Gudżarat odrzucił apelację Rahula Gandhiego od wyroku skazującego go na dwa lata więzienia. Jeśli wyrok w kolejnych instancjach się utrzyma, grozi mu zakaz pełnienia funkcji politycznych przez sześć lat.
Sztuczna inteligencja nie odróżnia prawdy od fałszu. Tak jak znaczna część społeczeństwa.
Evan Gershkovich, pierwszy amerykański dziennikarz zatrzymany w Rosji od czasów zimnej wojny, pozostanie w areszcie. Nie traci ducha.
USA usiłowały wymusić na obu stronach konfliktu w Sudnie 24-godzinny rozejm, ale walki trwają dalej. W kraju narasta chaos i kryzys humanitarny.
W ramach finansowanej przez Unię Europejską operacji "Trigger IX" w Ameryce Łacińskiej przejęto ponad 200 ton kokainy i innych narkotyków, aresztowano ponad 14 tys. ludzi i zajęto tysiące sztuk broni.
Amerykańscy prokuratorzy postawili zarzuty dwóm osobom za prowadzenie nielegalnej ekspozytury chińskiego ministerstwa bezpieczeństwa publicznego w Chinatown na Manhattanie.
W Sudanie czwarty dzień trwały walki między armią i Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). W starciach zginęło już około stu cywilów, blisko tysiąc jest rannych.
Amerykański dziennik "The Washington Post" przeanalizował kolejne dokumenty wyniesione z wojskowych serwerów USA. Tym razem to rewelacje związane z wojną w Ukrainie.
Human Rights Watch rozmawiało z 34 osobami, które przeżyły najazd wojsk rosyjskich na obwód chersoński między marcem a listopadem 2022 r. Ich relacje pozwalają sformułować kolejne zarzuty o zbrodnie wojenne.
"Washington Post" dotarł do członków grupy internetowej, gdzie pierwotnie pojawiały się wykradzione dokumenty wywiadowcze Pentagonu. Z rozmów wynika, że poszukiwany autor przecieku to dwudziestolatek pracujący w jednej z baz wojskowych.
Departament Sprawiedliwości wszczął dochodzenie w sprawie tajnych dokumentów wywiadu USA, które zostały opublikowane w mediach społecznościowych w ostatnich tygodniach. Czy upublicznione dane mogą zaszkodzić Ukrainie?
W Tel Awiwie arabski obywatel Izraela wjechał rozpędzonym samochodem w ludzi spacerujących nadmorską promenadą. Spirala przemocy nakręca się w całym kraju.
Izraelskie wojsko zaatakowało cele Hamasu w Strefie Gazy i południowym Libanie. To odpowiedź Tel Awiwu na wystrzelenie z Libanu w kierunku Izraela 34 pocisków.
Kevin McCarthy podkreślił pilną potrzebę dostaw broni na Tajwan, a Tsai Ing-wen pochwaliła "silne i wyjątkowe partnerstwo" z USA. Pekin przesunął grupę uderzeniową lotniskowców, przybliżając ją do wybrzeży Tajwanu na mniej więcej 370 km.
Wskutek nocnych starć wewnątrz meczetu Al-Aksa w Jerozolimie dwanaście osób jest rannych, a setki aresztowanych. Władze Autonomii Palestyńskiej i Hamasu mówią, że to zarzewie rewolucji.
Śledczy podejrzewali, że do podłożenia ładunków wybuchowych na dwóch rurociągach użyto jachtu "Andromeda". Teraz według "Washington Post" ta teoria jest podważana: "To mogła być zasłona dymna".
Gabinet Beniamina Netanjahu przyjął plan powołania kontrowersyjnej gwardii narodowej, która ma się zająć zwalczaniem palestyńskich przestępstw. To cena za pozostanie w koalicji partii żydowskiego ekstremisty Itamara Ben-Gewira.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.