W ramach finansowanej przez Unię Europejską operacji "Trigger IX" w Ameryce Łacińskiej przejęto ponad 200 ton kokainy i innych narkotyków, aresztowano ponad 14 tys. ludzi i zajęto tysiące sztuk broni.

Międzynarodowa organizacja policyjna poinformowała, że między 12 marca a 2 kwietnia przeprowadziła operację przy bezprecedensowej współpracy 15 krajów. Celem było przejęcie nielegalnej broni palnej. Podczas nalotów znaleziono jej ponad 8,2 tys. sztuk oraz 306 tys. pocisków.

Przy okazji policje przejęły także 203 tony narkotyków i 372 tony prekursorów narkotyków o wartości 5,7 miliarda dolarów.

- Operacja wymierzona w nielegalną broń palną doprowadziła do masowych konfiskat narkotyków, co jest kolejnym dowodem na to, że te przestępstwa są ze sobą powiązane – powiedział szef Interpolu Jürgen Stock.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Panie redaktorze, pociski to jest jest to, co wylatuje z luf z przodu, kiedy się strzela. A to co się do nich wkłada od tyłu (i co można skonfiskować) - to naboje.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Mara Salvatrucha czyli MS-13 to nie jest gang młodzieżowy. Powstał w środowisku emigrantów z Salvadoru około 50 lat temu w Los Angeles.

    Dziś ma ponad 50 tysięcy członków.
    @Xwear
    Może jest młodzieżowy, bo rzadko kto dożywa dwudziestki;-)
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Ameryka Łacińska to straszne miejsce. Bezpieczna przystań dla nazistów, KGB, Irańskich terrorystów i karteli. Nic dziwnego że jako swoich przywódców wybierają ludzi pokroju Bolsonaro czy ,,Luli"
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Gratulacje, mniej nielegalnej broni to mniej dramatów rodzinnych, społecznych, osobistych.

    > Agencje przypominają przy tej okazji, że sąd apelacyjny w USA rozpatruje pozew cywilny Meksyku przeciwko siedmiu amerykańskim producentom broni oraz jednemu hurtownikowi i dystrybutorowi, będący próbą pociągnięcia ich do odpowiedzialności za ułatwianie zbrojenia meksykańskich gangów.

    Pozew oczywiście absurdalny, tak jak i pomysły niektórych w USA by umożliwić pozywanie producentów broni i amunicji gdy ich produkt zostanie użyty do przestępstwa.
    @BlakeS
    Jasne.
    Mniej legalnej broni to również byłoby mniej dramatów rodzinnych, społecznych i osobistych, ale o tym już zmilczysz, prawda?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @BlakeS
    Ale się manipulatorek trafił. Mniej legalnej broni to również mniej dramatów rodzinnych, społecznych, osobistych, łatwych samobójstw, ośmiolatków zastrzelonych przez czterolatków bawiących się tatusiowym pistolecikiem. Tylko to już przemilczysz, prawda?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0