Czy to już koniec trwającej od ponad roku wojny? Po odbiciu z rąk Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju miasta Kobo wojska federalne są już zaledwie o kilkanaście kilometrów od granic zbuntowanego stanu Tigraj.
Obradujący w Londynie niezależny i nieoficjalny międzynarodowy trybunał uznał działania władz chińskich wobec Ujgurów za ludobójstwo.
Jeśli sądy są w potrzasku, demokracja w pułapce, to droga do ratowania życia ofiar wiedzie przez obudzenie godności oprawców.
"Żołnierze na granicy polsko-białoruskiej działają w duchu humanitaryzmu" - zawiadomił opinię publiczną premier Mateusz Morawiecki. Być może chodzi mu o to, że od rodzin uchodźców, którzy w polskich lasach zamarzli na śmierć, nie żąda się opłat za...
Wojska rządowe zlikwidowały ofensywę TPLF w sąsiadującym z Tigrajem od wschodu stanem Afar, a do tego Tigrajczykom nie udało się osiągnąć Mile, miasta na kluczowej autostradzie A1 łączącej Addis Abebę z Dżibuti.
Największa zapora łukowa w Afryce została poświęcona przez wojska rządowe na ołtarzu zwycięstwa z buntownikami z Tigraju.
Od przyszłego roku akademickiego nauka rosyjskiego będzie na uniwersytecie w Bangi w Republice Środkowoafrykańskiej obowiązkowa. Dwa lata temu przywrócono ją, jako fakultatywną, w szkołach średnich, rosyjskiego uczono tam już za czasów cesarza...
Skandynawski model pokojowego rozwiązywania sporów etnicznych z trudem się upowszechnia. Państwa dążeniom secesyjnym z reguły brutalnie się przeciwstawiają.
Dążący do serbskiej secesji członek trójosobowego Prezydium Bośni i Hercegowiny Milorad Dodik osiąga swoje cele stopniowo. Jest skuteczny.
"My prawa żydowskie na tej ziemi likwidujemy na wieki wieków amen!" - wrzeszczał organizator antysemickiej demonstracji w Kaliszu, paląc kopię XIII-wiecznego statutu.
W Brukseli utrwala się konsensus, że poszerzenie Unii było błędem. Nowi członkowie wnieśli bowiem do UE jedynie konflikty graniczne, korupcję, autorytaryzm i sabotaż unijnego projektu.
Niemiecki urząd prezydencki wycofał się z pomysłu uhonorowania profesora pomniejszającego odpowiedzialność zbrodniarzy ze Srebrenicy. Dlaczego miasto Kalisz nie może postąpić tak samo?
Kiedy raport ONZ jest "wypowiedzią prywatnej osoby"? Ano wtedy, gdy tak zdecyduje Rosja. Weto Moskwy nie pozwoliło na wystąpienie na forum Narodów Zjednoczonych przedstawiciela ONZ, który ostrzega przed groźbą wznowienia konfliktu na Bałkanach.
Rozpoczęta w ubiegłym miesiącu wielka kontrofensywa wojsk etiopskich, która miała zakończyć trwającą od ponad roku wojnę w Tigraju, kończy się właśnie spektakularną klęską.
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan warunkowo zgodził się, by ambasadorowie USA, Niemiec i Francji oraz siedmiu innych krajów zachodnich pozostali w Ankarze. W ubiegłym tygodniu zażądał, by MSZ natychmiast ogłosił ich personae non gratae w...
Pierwsza w historii Rady Praw Człowieka odrzucona rezolucja oznacza, że saudyjski lobbing, mieszanina przekupstwa i gróźb, okazał się zwycięski.
Putin ma dla Xi dobrą wiadomość: Chiny wcale nie muszą użyć siły, by przyłączyć Tajwan. Rosyjski prezydent zapomina jednak o "detalach".
Zasadę "pokój przez siłę" przypisuje się rzymskiemu cesarzowi Hadrianowi. Osobliwy to patron dla instytutu mającego działać w Jerozolimie.
Wokół Iranu zamyka się nieprzyjazny pierścień, nawet lenny niemal Irak buntuje się przeciwko dominacji Teheranu.
Na okupowanej przez Maroko Saharze Zachodniej interesują nas surowce, a prawa Saharyjczyków - już nie. Czy biorący ich w obronę wyrok TSUE to zmieni? I dlaczego Warszawa powinna go poprzeć?
Władze Iraku zareagowały represjami na konferencję postulującą normalizację stosunków z Izraelem, ponieważ uznały, że o polityce zagranicznej może się wypowiadać tylko władza, a nie obywatele.
Uchodźcy przestaną przybywać, gdy ich przekonamy, że jesteśmy równie nieludzcy jak ci, przed którymi uciekają. Kilka trupów na granicy to za mało, żeby wywołać taki efekt. Dlatego trzeba ich jeszcze publicznie znieważyć i zelżyć.
Farsa sądowa w Kigali pokazuje, jak na miejscu jednej dyktatury zamiast demokracji wyrosła kolejna dyktatura.
Koniec konfliktu pomiędzy Etiopią, Erytreą i Tigrajem nie przyniesie dla mieszkańców Rogu Afryki otuchy, lecz jeszcze więcej cierpień.
Po tygodniach zakulisowych rozmów USA i Chiny umówiły się, że status dyplomatyczny obecnego ambasadora Mjanmy (d. Birma) przy ONZ nie zostanie podważony, za to on sam nie zabierze głosu podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego.
Państwa arabskie przez długi czas nie zgadzały się na wojskowe kontakty z Izraelem. Jednak dziś tego weta już nie ma, a współpraca wojskowa Izraela z dawnymi wrogami staje się czymś rutynowym.
Ładnie byśmy wyglądali, jakbyśmy na Zachodzie pobierali lekcje demokracji. U nich wszędzie Chazarzy, elgiebety i kościoły pozamykane. Chłop musi babę o zgodę prosić, zanim ją bzyknie. A u nas porządek jest i szacunek dla tradycji
Tydzień temu prasa turecka podała, że w prowincji Bitlis władze odkryły tajny cmentarz kurdyjskiej PKK.
Wybitni afrykańscy intelektualiści w dramatycznym apelu wzywają władze Etiopii oraz przywódców Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju do podjęcia rozmów pokojowych. Konflikt trwa już rok i przeradza się z wojny regionalnej w domową, podsycaną jeszcze...
Oba kraje nie miały już stosunków dyplomatycznych w latach 1976-88, i stoczyły ze sobą dwie krótkie wojny w latach 1963 i 1976. Współcześnie główną kością niezgody jest kwestia Sahary Zachodniej, okupowanej przez Maroko wbrew stanowisku ONZ, Unii...
"Zwycięskie są tylko przegrane rewolucje" mówił przytomnie filozof Leszek Nowak. Obawiał się dyktatury rewolucji zwycięskiej, niesłusznie, choć ze zrozumiałych powodów, nie wierząc w zdolność młodej demokracji, o ile w ogóle by powstała, do jej...
Nieszczęsny Afganistan na władzy talibów nie zyska ani pokoju, ani nawet ochrony przed obcą interwencją. Domina się nie posypią, ale "Wielka gra" trwa nadal.
Czy można w spokoju ducha mieszkać pod cudzym dachem? Bez przyznania, że był on cudzy, choć już nie jest, i że wiąże się z tym obowiązek pamięci i zadośćuczynienia? Mamy i analogie, i różnice między argumentacją izraelską i polską oraz mieniem...
Uchwalona właśnie przez Sejm nowelizacja KPA oczywiście nie ma nic wspólnego z mieniem ofiar Zagłady - dokładnie tak samo, jak przyjęta tego samego dnia ustawa o własności mediów nie ma nic wspólnego z TVN 24. Rozpatrywane w oderwaniu od polskiej...
Amharowie nieoczekiwanie znaleźli się w pułapce między siłami tigrajskimi a oromskimi. Wzięci w dwa ognie będą walczyć tylko o przetrwanie.
Jedynym rzeczywistym kapitałem gazety jest jej wiarygodność. "No bo jak ludzie przestaną nam ufać, to niby dlaczego mieliby nas kupować? Władza przynajmniej kłamie gratis"
Uciekając przed wojskową obławą, pięciu młodych ludzi skoczyło z dachu czteropiętrowego budynku w Rangunie. Czworo z nich nie żyje.
W sprawie zamachu pod koniec lipca na tankowiec "Mercer Street" jasny jest tylko jeden fakt. UE oraz Wielka Brytania, USA i pozostałe państwa grupy G-7, jak również Rumunia i Izrael, stwierdziły, że sprawcą tego ataku dronowego u wybrzeży Omanu był...
Historię Kurdów w Kurdystanie opisać powinien jakiś kurdyjski Szekspir. A przynajmniej George Martin.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.