Pierwszy tydzieñ wrze¶nia by³ bardzo upalny. Niemal codziennie w wielu miejscowo¶ciach mieli¶my temperaturê przekraczaj±c± +30 st. C. Pogoda jednak znacznie ró¿ni³a siê od tej, jak± obserwowali¶my w drugiej po³owie sierpnia, mimo ¿e by³a równie¿...
Polska nie jest jedynym krajem w ¶rodkowej i pó³nocnej Europie gdzie pocz±tek wrze¶nia by³ upalny. To siê jednak koñczy
Chmury mammatus s± jednym z najpiêkniejszych i najbardziej niezwyk³ych widoków na zachmurzonym niebie.
Upalne lato wcale nie ma zamiaru siê koñczyæ. W ostatni wtorek IMGW opublikowa³ mapê, pokazuj±c± liczbê dni upalnych w Polsce do 26 sierpnia. Rekord nale¿y do Rzeszowa.
Prognozy przewiduj±, ¿e front stacjonarny znajduj±cy siê obecnie nad Polsk± od wtorku zacznie siê poruszaæ na zachód i zamieni we front ciep³y.
Mijaj±cy tydzieñ by³ niezwyk³y je¶li chodzi o pogodê. Wyst±pi³y wyj±tkowo obfite opady deszczu, przez niektórych porównywane (z pewn± przesad±) do deszczów tropikalnych. W wielu miejscach dosz³o do podtopieñ i powa¿nych szkód. Na szczê¶cie nie by³o...
W ostatni poniedzia³ek 19 sierpnia przez Polskê przesz³a fala opadów, jakiej nie widzieli¶my od lat. W wielu miejscach dosz³o do podtopieñ i powa¿nych szkód. Trzeba liczyæ siê z powtórk±.
Prognozy pogody s± ju¿ na tyle precyzyjne, ¿e mo¿emy na ich podstawie zaplanowaæ wypoczynek w d³ugi weekend sierpniowy. W sobotê burze mog± byæ bardzo gwa³towne, z silnymi porywami wiatru, ulewami i gradem.
Ni¿e tego typu nazywamy górnymi ni¿ami. Jedne powoduj± lokalne podtopienia, inne przechodz± przez nas niezauwa¿one.
To, ¿e zapowied¼ 30 st. C przyjmujemy z ulg±, ¶wiadczy o tym, jak daleko posunê³y siê zmiany klimatyczne w ostatnich latach. Jeszcze 20 lat temu mieli¶my tylko po kilka takich dni w roku, obecnie traktujemy je jako letni± normê.
Chmury pierzaste Cirrus s± ³atwe do rozpoznania. To te¿ najbielsze ze wszystkich rodzajów chmur. S± tak delikatne, ¿e z ³atwo¶ci± przechodz± przez nie promienie s³oneczne.
Za dnia wiatr najczê¶ciej wieje od morza w kierunku l±du. Noc± - odwrotnie. Dlaczego? Zwykle odpowiada za to bryza.
W weekend znowu uderzenie upa³u. W wielu miejscach temperatury przekrocz± 30 st. C.
W sobotê polscy szybownicy Sebastian Kawa i Sebastian Lampart dokonali historycznego wyczynu. Jako pierwsi przelecieli szybowcem nad szczytem K2. Takie loty wymagaj± od pilota wielkiej wiedzy nie tylko lotniczej, ale i meteorologicznej.
Nadchodz± zmiany w pogodzie. Na co najmniej tydzieñ zagoszcz± w naszym kraju temperatury nieprzekraczaj±ce 25 st. C.
Burze zwi±zane z mezoskalowymi uk³adami konwekcyjnymi czêsto id± w parze z ulewnymi opadami, gradem, silnymi porywami wiatru, a czasem te¿ tr±bami powietrznymi.
Ulgi nie bêdzie. Spodziewajcie siê alertów RCB i ostrze¿eñ przed upa³ami i burzami. Zw³aszcza w weekend.
W chwili, kiedy piszê te s³owa huragan Beryl wchodzi na l±d w amerykañskim stanie Teksas. Obecnie jest huraganem 1. kategorii w skali Saffira - Simpsona.
Weekend przyniesie hu¶tawkê pogodow±. Zacznie siê upalnie. W sobotê temperatura w niemal ca³ym kraju osi±gnie oko³o 30 st. C. Krótki podmuch gor±ca zakoñczy siê w niedzielê, kiedy w ca³ej Polsce spadnie deszcz a w wielu miejscach przejd± burze....
Czym ró¿ni siê szkwa³ od burzy? Kiedy powinni¶my siê go obawiaæ?
Nadchodzi du¿a zmiana w pogodzie. W przysz³ym tygodniu nie bêdzie ju¿ upa³ów, a przed nim czekaj± nas burze.
A w przysz³ym tygodniu nale¿y spodziewaæ siê burz. Gdzieniegdzie bêdzie trzeba liczyæ siê z opadami gradu i silnymi porywami wiatru.
W polskiej tradycji od setek lat funkcjonuje okre¶lenie "deszcze ¶wiêtojañskie". Nazywa siê w ten sposób zwiêkszone opady na prze³omie czerwca i lipca, szczególnie w okolicach dnia ¶wiêtego Jana, czyli 23 czerwca.
W najbli¿szych dniach nadal czêsto bêdzie pada³ deszcz. Opady poniedzia³kowe w po³udniowo wschodniej Polsce mog± byæ intensywne i spowodowaæ lokalne podtopienia. Kolejne dni tak¿e bêd± obfitowaæ w opady. Panowaæ te¿ bêdzie umiarkowana temperatura w...
Chmury s± nie tylko piêkne. Nios± te¿ w sobie sporo informacji o nadchodz±cej pogodzie. Oto, jak czytaæ chmury k³êbiaste.
D³ugi weekend bêdzie deszczowy i burzowy. Burze lub przelotne opady bêd± wystêpowaæ codziennie. Najwiêcej bêdzie ich na po³udniu Polski.
Ostatni tydzieñ by³ bardzo burzowy. Podobnie bêdzie i w tygodniu nastêpnym. Burzom towarzysz± wy³adowania atmosferyczne zwane potocznie piorunami. Zastanówmy siê wiêc, jak powstaj± pioruny i dlaczego nie wystêpuj± podczas ka¿dego ulewnego deszczu.
Burze, choæ spektakularne i miejscami przynosz±ce straty materialne nie zmieni³y jednak zasadniczo bilansu wodnego naszego kraju. Nadal panuje dotkliwa susza.
Je¶li widzimy na mapie synoptycznej prognozowan± liniê zbie¿no¶ci wiatru, to znaczy, ¿e mo¿emy siê tam spodziewaæ wielu burz.
Je¶li pogoda siê nie zmieni, czekaj± nas du¿e straty w rolnictwie, po¿ary lasów i w koñcu problemy z zaopatrzeniem w wodê.
W Polsce tradycyjnie uwa¿a siê dni 12 - 14 maja (tak zwani zimni ogrodnicy) i 15 maja (tak zwana zimna Zo¶ka) za czas wiosennych przymrozków. Czy jednak zjawisko zosta³o potwierdzone?
Pierwsza po³owa maja to czas kiedy zasadniczo zmienia siê typ pogody i rozk³ad ci¶nienia nad Europ±. Temperatury w niektórych miejscach znacznie spadn±.
Wyja¶niamy, sk±d siê bior± wiosenne przymrozki i jak rolnicy, sadownicy czy ogrodnicy próbuj± sobie z nimi radziæ.
Klimat, jak nad morzem. W majówkê s³oneczna pogoda i lekki wiatr z po³udniowego wschodu sprowadzaj±cy ciep³e powietrze.
Koniec ch³odu i nocnych przymrozków. Wstêpna prognoza na d³ugi majowy weekend.
Powód¼ w Dubaju, teraz w Chinach. Wyja¶niamy, dlaczego zasiewanie chmur nie ma z nimi nic wspólnego.
Po bardzo ciep³ym pocz±tku kwietnia druga polowa miesi±ca zaczê³a siê ch³odem. W wielu miejscach wyst±pi³y przymrozki i pojawi³ siê ¶nieg. W najbli¿szych dniach nie ma szans na ocieplenie.
Po ciep³ym tygodniu nadesz³y dni z ni¿szymi temperaturami. Ciep³± masê powietrza nad naszym krajem zast±pi³a ch³odniejsza. Masy powietrza ró¿ni±ce siê temperatur±, nie mieszaj± siê ze sob±. Oddzielone s± wyra¼nymi strefami styku zwanymi frontami...
W weekend za¶wieci te¿ s³oñce, z wyj±tkiem niedzieli. Od poniedzia³ku zacznie padaæ deszcz, a wysoko w górach nawet ¶nieg.
Tegoroczna wiosna zaczyna siê w sposób niespotykany, wrêcz szalony. Czy zostanie pobity kwietniowy rekord temperatury?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.