W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 800 tys. Polaków, o Brexicie mogli decydować tylko Ci, którzy mają również brytyjskie obywatelstwo.
Od 2002 r. zaangażowała 8,5 tys. szkół, a w nich 100 tys. nauczycieli i ponad milion uczniów z całej Polski.
To pierwszy rok szkolny minister Zalewskiej. Pod wieloma względami wyjątkowy. Wprowadziła ogromne zmiany do systemu nauczania, zyskała wrogów i zwolenników. Pora wystawić jej pierwszą ocenę.
Nowelizacja prawa oświatowego, którą przyjął Sejm zawiera nie tylko cieszące uczniów przepisy dotyczące egzaminów. Są w niej zawarte również zmiany w nadzorze pedagogicznym, krytykowane przez PO i samorządowców.
Nowa podstawa programowa dla zerówek zakłada, że sześciolatki nauczą się czytać. Do pisania, które według resortu edukacji jest trudniejsze, tylko się ?przygotują?.
- Debaty, które zorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, nie były prawdziwymi konsultacjami - krytykują społecznicy. I dziwią się, że przebieg spotkań był niejawny, a ich uczestnicy pozostają anonimowi. Pytają, kto teraz zdecyduje, co dla...
Dwa miesiące po egzaminach gimnazjalnych 360 tys. uczniów w końcu poznało wyniki. Za miesiąc dowiedzą się, czy mają miejsce w wymarzonych szkołach średnich.
Najtrudniejszym zadaniem na całym egzaminie gimnazjalnym okazało się to dotyczące wodorotlenków - poradziło sobie z nim tylko 17 proc. uczniów. Co sprawiło trudność na innych przedmiotach?
Po dwóch miesiącach od napisania egzaminów gimnazjalnych uczniowie otrzymali swoje wyniki. Różnice między szkołami wiejskimi i miejskimi są spore - szczególnie w językach obcych.
W ciągu dwóch lat scyfryzowane mają być wszystkie polskie szkoły. Będzie to kosztowało 390 mln zł. Teraz na jeden komputer w szkole przypada 11 uczniów.
Uczniowie rozkochują seniorów w tańcu i Bollywood, zbierają pieniądze dla chorych, zamieniają ludzi w książki i wszyscy chcą ćwiczyć na wuefie.
Internetowy gigant zachęca do przyglądania się wpisom znajomych i zgłaszania tych, które niepokoją. W Polsce partnerem programu zapobiegania samobójstwom została fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
- Jeśli masz pasje, to nie oznacza, że musisz być w niej mistrzem świata, ważne żeby dawała ci radość - tłumaczyły uczennice z Milina na Dolnym Śląsku, uczestniczki Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych.
Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży miała zajmować się w piątek likwidacją sprawdzianu szóstoklasisty oraz powołaniem arbitrażowych kolegiów dla maturzystów, ale posłowie PiS zaskoczyli komisje poprawkami w zupełnie innych tematach.
Co robić, gdy dziecko zaskoczy was matematyczną intuicją? Gdy okaże się, że ma "talent do liczb"? Jak jego talentu nie zmarnować? Zapytaliśmy ekspertów.
Co najmniej 7 tys. nauczycieli już zwolniono. Drugie tyle pójdzie na wcześniejsze emerytury, a 2-3 tys. młodych nauczycieli szkoły nie przedłużyły kontraktów. To efekt niżu demograficznego i zatrzymania sześciolatków w przedszkolach.
Wiem, co przeczytam w komentarzach do dzisiejszego tekstu o zwalnianych nauczycielach - że dobrze im tak: mało pracują, mają dużo wolnego i w ogóle to trzeba było nie głosować na PiS. Przeczytam, że szkoła nie jest dla nauczycieli, tylko dla dzieci....
Jeśli Łejery liczyły na przychylność rządzących, to się przeliczyły. Posłowie proponowali by specjalnie dla takich szkół zmienić przepisy, ale rząd się nie zgadza.
Poznańska szkoła eksperymentalna chce nadal przeprowadzać egzaminy predyspozycji dla dzieci, które miałyby uczyć się w klasach teatralnych. Przepisy nie dają jej takiej możliwości. Posłowie proponowali, by je zmienić, ale rząd się nie zgadza.
- Wielu moich uczniów i studentów nie wyobraża sobie, że mogliby wziąć udział w marszach KOD. Dla nich to synonim obciachu i oderwania od realiów. Za to dyskurs narodowy jest atrakcyjny - mówi dr Sławomir Drelich - wykładowca UMK w Toruniu,...
W finałowym starciu University Rover Challenge na pustyni w Utah drużyna Politechniki Rzeszowskiej pokonała studentów z Waszyngtonu. Trzecie miejsce przypadło studentom z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Fundacja Karoliny i Tomasza Elbanowskich wygrała z projektem Federacji Inicjatyw Oświatowych zaledwie jednym punktem. Przewodniczącą komisji konkursowej, która wybierała partnera dla MEN, była szefowa resortu Anna Zalewska.
Polska ma kłopot z zapewnianiem dzieciom równych szans, są też u nas wyjątkowo nieszczęśliwe - wynika z raportu UNICEF. Jest kategoria, w której jesteśmy stawiani za wzór: edukacja.
Choć uczniowie w czasie posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży mieli rozmawiać o miejscach pamięci, nie brakowało ostrych w ocenach odniesień do bieżącej, polityki: Trybunału Konstytucyjnego, uchodźców czy marszów KOD.
Obowiązkowy sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany, a maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego - zdecydował we wtorek rząd przyjmując przygotowany przez MEN projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Pierwsze wprawki dziennikarskie zaliczyłam w "Wiadomościach Witnickich". Byłam jeszcze w liceum i nie myślałam, że kiedyś będę dziennikarką. Po skończeniu II LO w Gorzowie Wlkp. wybrałam studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Tam oprócz...
- 13 czerwca prawie dwa tysiące uczniów jeszcze raz rozwiąże arkusz maturalny z informatyki - informuje dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Podczas finałów konkursu Odyseja Umysłu w USA polska młodzież zdobyła aż 11 najważniejszych wyróżnień - cztery miejsca pierwsze, trzy drugie, dwa trzecie i dwie nagrody specjalne za wybitną kreatywność. Od 25 lat tak wielu sukcesów Polacy jeszcze w...
Organizacje pozarządowe próbują coraz to nowych sposobów, by ułatwić nauczycielom rozmawianie z uczniami o kryzysie migracyjnym. Przybywa scenariuszy lekcji, filmów edukacyjnych, a stowarzyszenie Nomada wypuściło właśnie grę ?Ulica Antakia?.
Nie chciał się ścigać, zależało mu na przyjaźniach, dlatego wybrał liceum blisko domu, i to tam rozwija programistyczne talenty. Z sukcesami. 17-letni Wojciech Różowski z Trzebini zdobył właśnie uznanie w międzynarodowym konkursie w Phoenix.
Dzieci nie chcą jeść w szkołach niedoprawionych obiadów. Wyrzucają coraz więcej jedzenia, a rodzice rezygnują ze stołówek. Od września żywieniowe zakazy złagodnieją
Srebrny medal dla drużyny Uniwersytetu Warszawskiego i brązowy dla ekipy z Uniwersytetu Wrocławskiego - to sukcesy polskich drużyn na mistrzostwach świata w programowaniu zespołowym rozegrywanych w Tajlandii.
- W pliku dostarczonym na płycie dane do zadania 6.2 były niepoprawne - poinformował ?Wyborczą? Andrzej, maturzysta z woj. Świętokrzyskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna potwierdza. - Przepraszam wszystkich zdających - mówi dyrektor Marcin...
Centralna Komisja Egzaminacyjna wygrała walkę z wyciekiem zadań do internetu w czasie ustnych matur z polskiego. Ale ma nowy problem - jakość źródeł, na które powołuje się w zadaniach.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zrealizowało dwie ważne obietnice PiS - zlikwidowało obowiązek szkolny dla sześciolatków i zlikwidowało tzw. godziny karciane. Wymieniło też wszystkich kuratorów oświaty.
Do matury z historii podeszło 21,3 tys. uczniów. Ten egzamin będzie brany pod uwagę przy rekrutacji m.in. na prawo, politologię, socjologię i inne kierunki humanistyczne oraz społeczne.
Franciszek Budrowski, uczeń klasy drugiej I LO w Białymstoku, zdobył złoty medal podczas XXII Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej w Helsinkach. Olimpiadę wygrał Mariusz Trela z V LO w Krakowie. Drużyna polskich licealistów z Gdyni, Białegostoku i...
Choć nie będzie już sprawdzianu szóstoklasisty, tysiące piątoklasistów mierzą się dziś z badaniem kompetencji, które dotąd ten sprawdzian poprzedzało. Badani są też trzecioklasiści.
Główną nagrodę i 75 tys. dolarów w międzynarodowym konkursie naukowym dla młodzieży Intel ISEF zdobył 18-letni Kanadyjczyk Han Jie Wang. Wśród wyróżnionych znalazł się nastoletni Polak - Wojciech Różowski z LO w Krzeszowicach.
Mariusz Trela z V LO w Krakowie wygrał XXII Bałtycką Olimpiadę Informatyczną w Helsinkach. Drużyna polskich licealistów z Gdyni, Białegostoku i Warszawy zdobyła łącznie sześć medali.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.