Aleksandra Zemke wymyśliła edukacyjną grę, którą na prestiżowym konkursie w Brazylii pokonała setki innych projektów. Teraz "Smile Urbo" jest testowana w Polsce.
- Nasz manifest nigdy nie był polityczny - mówią członkowie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. To ich pismo w Sejmie cytowała szefowa MEN Anna Zalewska. Nie podoba im się, że wybrała tylko te punkty, które pasowały jej do krytyki...
W poniedziałek 9 maja zaczęły się matury ustne z języka polskiego, na każdy dzień Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała 32 różne polecenia. Wśród środowych zadań znalazł się "ocenzurowany" obraz.
Matura z biologii jest jednym z najpopularniejszych egzaminów. W środę rano mierzyło się z nim aż 54,5 tys. absolwentów - co piąty maturzysta.
Zadania z egzaminu gimnazjalnego nauczyciele sprawdzali, nie wychodząc z domów. Centralna Komisja Egzaminacyjna chciałaby w przyszłości e-ocenianiem objąć również inne państwowe testy.
Matura z wiedzy o społeczeństwie jest brana pod uwagę w rekrutacji m.in. na prawo, ale przed rokiem żaden inny egzamin nie poszedł tak źle. - Teraz młodzież powinna mieć więcej powodów do zadowolenia - oceniają nauczyciele.
Tomasz i Karolina Elbanowscy od ośmiu lat ?ratują maluchy?. Walczyli z minister Hall, Szumilas i Kluzik-Rostkowską. Z Zalewską będą współpracować.
- Pogłębione konsultacje będą dotyczyły projektowanych na podstawie m.in. prowadzonych obecnie debat zmian w polskiej edukacji - tłumaczy Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN. Resort poprowadzi konsultacje wraz z fundacją Karoliny i Tomasza Elbanowskich....
Maturę z WOS we wtorek zdawało 32 tys. absolwentów liceów oraz techników. W zeszłym roku żaden inny egzamin nie poszedł tak źle. Jak będzie teraz?
Fundacja Tomasza i Karoliny Elbanowskich została partnerem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Razem mają wydawać unijne pieniądze na ?pogłębione konsultacje społeczne?. Do podziału jest prawie 8 mln zł.
Niemal 75 tys. uczniów przez trzy godziny rozwiązywało zadania z matematyki na poziomie rozszerzonym. To trzeci pod względem popularności egzamin maturalny.
W poniedziałek 9 maja odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym. To trzeci pod względem popularności przedmiot maturalny - za językiem angielskim i geografią, wybrało go aż 31 proc. tegorocznych maturzystów.
Czy historia Stevena Spielberga, który nie był najlepszym uczniem, będzie pocieszeniem dla tych, którym matura z języka angielskiego nie poszła najlepiej? Okaże się w lipcu. W piątek czytali o nim na egzaminie dojrzałości.
Piątek to dzień matur z angielskiego - od rana większość maturzystów zmagała się z egzaminem na poziomie podstawowym. Po południu ponad 131 tys. maturzystów podejdzie do arkusza rozszerzonego. To najpopularniejszy przedmiot maturalny.
- Mam nadzieję, że z większością uczniów nie spotkamy się w sierpniu na poprawce - mówi Dariusz Kulma, popularny nauczyciel matematyki, który w internecie pomaga maturzystom przygotować się do egzaminu dojrzałości. Kulma przewiduje, że matura w tym...
Matura z matematyki to najczęściej oblewany przedmiot na egzaminie dojrzałości. Czy tym razem będzie inaczej? Okaże się w lipcu. Ale już teraz każdy może sprawdzić, czy poradziłby sobie z zadaniami maturalnymi.
Matura 2016 z matematyki zaskoczyła zadaniem wziętym z życia. 31. zadanie o trzęsieniu ziemi, w którym uczniowie musieli się wykazać zrozumieniem logarytmów, odwołuje się do prawdziwego przykładu z Tajlandii.
- Podejrzanie łatwe - komentują pierwsi maturzyści, którzy napisali przed czasem egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym. Zmaga się z nim 350 tys. absolwentów - wśród nich wielu poprawkowiczów.
Matematyka to zmora maturzystów, jest najczęściej oblewanym przedmiotem, dziś do egzaminu podchodzą więc nie tylko tegoroczni absolwenci liceów i techników. Przez 170 minut mierzą się m.in. z ciągami, logarytmami i równaniami.
- W realu nie mogłam znaleźć ludzi, z którymi mogłabym pogadać o książkach. Dzięki internetowi zobaczyłam, że oni istnieją - mówi 22-letnia Marta. Takich jak ona jest więcej. W ubiegłym roku wpisy z książką w tle wyświetlono w Polsce 41 mln razy.
- Wczoraj rano 280 tys. maturzystów na języku polskim mierzyło się z czwartą częścią "Dziadów" i wierszem Zbigniewa Herberta.
47 tys. maturzystów wybrało jako dodatkowy przedmiot język polski na poziomie rozszerzonym. Oni napisali dziś aż dwa egzaminy maturalne.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację, która zakłada likwidację godzin karcianych. O weto w tej sprawie prosił go Związek Nauczycielstwa Polskiego.
- Cała matura to jest tak naprawdę egzamin z umiejętności rozumienia tego, co się czyta - mówi prof. Krzysztof Biedrzycki z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Badań Edukacyjnych.
"Dziady", artykuł o "Lalce" i "Niezbędnik Inteligenta" o internecie, a do tego wiersz Zbigniewa Herberta "Dałem słowo" - to z tymi tekstami mierzyli się maturzyści na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. O godz. 14 rozpoczął się...
Matura 2016 z języka polskiego to dwa tematy do wyboru: "Czy warto kochać, jeśli miłość jest źródłem cierpienia?" na podstawie fragmentu "Dziadów" i interpretacja wiersza "Dałem słowo" Zbigniewa Herberta. Czytanie ze zrozumieniem dotyczyło języka...
Matura 2016 zaczęła się w środę o godz. 9 - 280 tys. absolwentów przystępuje do pisemnego egzaminu z języka polskiego. Po raz pierwszy do egzaminów w nowej formule podejdą uczniowie techników. Co roku mamy o 20 tys. nowych maturzystów mniej, każdej...
Matura 2016 to stres dla 280 tys. absolwentów liceów i techników. Na tym stresie próbują żerować internetowi oszuści, którzy na kilkanaście godzin przed egzaminem dojrzałości zasypują sieć ?przeciekami?.
Matura 2016 rozpocznie się w środę o godz. 9 egzaminem z języka polskiego - podejdzie do niej około 280 tys. tegorocznych absolwentów. Ale kilkuset młodych Polaków nie ma majówki i już zaczęło maturalny egzamin - to ci zdający maturę międzynarodową...
Licealiści i studenci w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii tworzą rocznie kilkaset projektów społecznych wpływających na życie 5 mln Polaków.
Zwykle na przełomie kwietnia i maja najbardziej zestresowani są maturzyści i ich rodzice. W tym roku - zmiana - to jedyna grupa, która może odetchnąć z ulgą.
Organizacje pozarządowe próbują coraz to nowych sposobów, by ułatwić nauczycielom rozmawianie z uczniami o kryzysie migracyjnym. Przybywa scenariuszy lekcji, filmów edukacyjnych, a "Nomada" wypuściła właśnie grę "Ulica Antakia".
- Jeśli pojawi się mniejsze zapotrzebowanie na nauczycieli w szkołach podstawowych w klasach I-III, to więcej nauczycieli potrzebnych będzie w przedszkolach - przekonuje Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN. Tylko że jak zauważa ZNP, w przedszkolach...
Cofnięcie sześciolatków do przedszkoli wymusi zwolnienie nawet 15 tys. nauczycieli - wyliczył ZNP. A minister edukacji mówiła niedawno, że nie muszą się martwić, bo ?dzieci w systemie jest tyle samo?
- To jest postulat zgłoszony przez rodziców jako propozycja rozwiązania. I on mnie się spodobał - mówiła wiceminister Teresa Wargocka o pomyśle na to, by w szkołach ogólnodostępnych tworzyć odrębne specjalne klasy dla dzieci z niepełnosprawnościami....
Chcieliśmy dać społeczeństwu i partiom politycznym sygnał, że w sprawie obrony demokracji musimy być razem, bez względu na poglądy polityczne
Nastolatki z całej Polski przez kilka tygodni po lekcjach prowadziły projekty społeczne, które miały zmienić ich otoczenie. Najlepszym uczestnikom olimpiady ?Zwolnieni z teorii? nagrody - Złote Wilki - wręczył wicepremier Mateusz Morawiecki.
Tim Peake od kilku miesięcy przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aktualniej krążącej 250 km nad Ziemią. Nie przeszkodziło mu to w pokonaniu londyńskiego maratonu.
Debaty edukacyjne minister Anny Zalewskiej to dobry pomysł. Im dłużej jednak trwają, tym większe mam poczucie, że wprowadzają olbrzymi chaos w edukacji. I niepewność, której szkoła nie znosi.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.