Posłowie ze wszystkich ugrupowań zasypali Ministerstwo Edukacji Narodowej pytaniami o planowane zmiany w oświacie. W odpowiedzi najczęściej czytają: "Chcemy stworzyć system oświatowy na miarę XXI wieku"
- Jesteśmy przeciwni likwidacji gimnazjów, gdyż wiąże się to m.in. z nieuchronnymi zwolnieniami nauczycieli i dyrektorów, przeładowaniem nowych szkół powszechnych, przekreśleniem dotychczasowego dorobku gimnazjów, kumulacją roczników w 2019 roku -...
"My nauczyciele, wykonujący zawód zaufania społecznego, jesteśmy głęboko poruszeni i zaniepokojeni publicznymi wystąpieniami wysokiej rangi urzędników państwowych o wojennych i powojennych wydarzeniach z historii Polski". - piszą nauczyciele w swoim...
Polscy licealiści zdobyli cztery medale na 48. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Gruzji. W konkursie uczestniczyła młodzież z 73 państw.
Na 14. Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej w Indiach młodzi Polacy zdobyli trzy srebrne medale, dwa brązowe i dwa honorowe wyróżnienia zw. wzmianki zaszczytne.
"Zmiany będą miały charakter ewolucyjny" - przekonuje po raz kolejny minister edukacji Anna Zalewska. A zaniepokojonych samorządowców zachęca do udziału w konsultacjach społecznych.
Matura z przedmiotów rozszerzonych jest formalnie fikcją, bo nie ma progu zdawalności. Minister edukacji chce go więc ustalić na poziomie 40 proc.
W Wietnamie zakończyła się Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna. Polska reprezentacja zdobyła cztery medale.
Krytyka nauczycieli i samorządowców nie zniechęca PiS do reformy polskiej szkoły. Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała, że ustawa likwidująca gimnazja będzie gotowa już 16 września.
Hanan al-Hroub: Nie mogę zmienić sytuacji w kraju, ale mogę zapewnić dzieciom bezpieczne środowisko do nauki. A one? One już mogą zmienić świat
Ponad 12 tys. maturzystów zgłosiło się do okręgowych komisji egzaminacyjnych, by obejrzeć swoje prace. Chętnych do oglądania egzaminów jeszcze nigdy nie było tak wielu.
Gdyby w tym roku na maturze rozszerzonej obowiązywał próg zdawalności na poziomie 50 proc., egzamin zdałby tylko co czwarty maturzysta. Minister Zalewska zapowiada, że o takim progu i jego wysokości będzie rozmawiała z władzami uczelni wyższych.
- 16 września będziemy mieli gotowy projekt ustawy o nowym systemie szkolnym. Chcielibyśmy, żeby przed świętami została przyjęta - zapowiedziała w środę minister edukacji Anna Zalewska.
Rodzice szóstoklasistów i gimnazjalistów, których dzieci wskutek reformy edukacji w 2019 r. będą walczyć o miejsca w tych samych liceach, skarżą się na Ministerstwo Edukacji Narodowej. I szukają wsparcia u państwa Elbanowskich.
Sejmowa komisja etyki poselskiej odstąpiła od wymierzania kary dla posła Kukiz'15 Rafała Wójcikowskiego. Ten tłumaczył wpis popierający transparent o szubienicach dla Legii m.in. nawiązaniami do insurekcji kościuszkowskiej.
Księża raczej nie chcą pokemonów w kościołach, ale część przyznaje, że nowa gra może przyciągnąć w święte progi. A dyrekcja obozu w Auschwitz prosi, by nie polować tam na stwory. O co chodzi w zamieszaniu wokół gry "Pokemon GO"?
We wrześniu rozpocznie się pilotaż nauki programowania w szkołach, ale Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przewiduje na niego pieniędzy. Niektórzy kuratorzy zapłacą nauczycielom za szkolenia, ale to, czego tak naprawdę brakuje, to sprzęt.
Na 57. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej Polacy zdobyli cztery medale i dwa wyróżnienia. Z sukcesami wrócili też fizycy.
Młodzi Polacy odnieśli sukces na 47. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej, która w niedzielę 17 lipca zakończyła się w Zurychu. Czterech uczniów wróci do kraju z medalami.
- Tak jak w nauczaniu historii nie ma miejsca na wątpliwości na temat tego, kto rozpętał II wojnę światową czy kto zamordował polskich oficerów w Katyniu, tak samo jednoznaczne musi być nauczanie o zbrodniach popełnionych w Jedwabnem i Kielcach -...
Na 57. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej Polacy zdobyli cztery medale i dwa wyróżnienia. Najlepsi byli Amerykanie.
Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje reformę edukacji zaplanowaną przez minister Annę Zalewską i apeluje o podpisanie petycji w "obronie polskiej szkoły". O wsparcie prosi rodziców i samorządowców.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, które zrzesza ok. 5 tys. dyrektorów, liderów i urzędników oświatowych, zajęło stanowisko w sprawie zmian planowanych w edukacji. - Oświata od początku zapowiedzianych zmian będzie borykała się...
Prawie 60 proc. absolwentów liceów i prawie 90 proc. absolwentów technikum, którzy przystąpili do rozszerzonego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie, uzyskało zero punktów za wypracowanie.
We wrześniu ostatni rocznik rozpocznie naukę w szkole zawodowej. Od 2017 r. zawodówki zastąpią dwustopniowe branżówki. Te mają lepiej współpracować z pracodawcami i kończyć się inną maturą.
Likwidacja gimnazjów wywoła trzęsienie w systemie edukacji. "Głos Nauczycielski" przekonuje, że stracą na nim uczniowie, nauczyciele i samorządowcy.
Z maturą nie poradził sobie co piąty absolwent szkoły średniej, najwięcej osób znów poległo na matematyce. Ale 15 proc. uczniów ma jeszcze szanse - może poprawiać maturę w sierpniu.
5 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki matury. Dariusz Chętkowski, popularny łódzki polonista, zauważa, że to prawie tydzień później niż przed rokiem. Na blogu zastanawia się, czy to dlatego, że od teraz młodzież będzie mogła...
PiS przy okazji reformy edukacji wymieni kilkanaście tysięcy dyrektorów szkół. A przez chaos, który wywoła, ma również szansę zmienić wójtów, burmistrzów i prezydentów.
W nowej strukturze systemu edukacji nie widać miejsca dla szkół dwujęzycznych, sportowych czy artystycznych. Niepewny jest też los szkół niepublicznych prowadzonych przez organizacje kościelne czy stowarzyszenia rodziców.
Zespół BIQDATA przygotował specjalną infografiką, w której pomaga prześledzić drogę dziecka z klasy do klasy w kolejnych latach
Zmiany w strukturze systemu edukacji nie dotkną tylko tych uczniów, którzy od 1 września będą już w liceach i technikach. Reszta musi się liczyć z tym, że to na nich będzie testowana reforma.
Ośmioklasowa szkoła wcale nie musi oznaczać, że dzieci pozostaną w jednym budynku i z tymi samymi nauczycielami przez osiem lat. W skrajnym wariancie już dziesięciolatki trzeba będzie dowozić do szkół w większych miejscowościach.
PiS dobrze zdiagnozował wiele problemów polskiej oświaty. Ale wątpliwe jest, czy zaproponowane lekarstwa na pewno leczą przypadłości, które wszyscy widzimy i krytykujemy.
- Od rana nie robimy nic innego, tylko odbieramy telefony rodziców, nauczycieli i samorządowców, a to nie my powinniśmy być ich adresatem. To ministerstwo wprowadza reformy, które wywołały chaos - mówi Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku...
Likwidacja gimnazjów, 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum - takie zmiany zapowiedziała minister Anna Zalewska. Co o jej propozycjach sądzą eksperci?
Wraca ośmioklasowa szkoła powszechna z edukacją wczesnoszkolną aż przez pierwsze cztery lata. To najważniejszy punkt reformy, która rozpocznie się w roku 2017, a zakończy w 2022. Poza likwidacją gimnazjów, zapowiadaną przez PiS od dawna, minister...
Likwidacja gimnazjów, 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum - takie zmiany zapowiedziała minister Anna Zalewska na specjalnej prezdentacji w Toruniu, poświęconej reformie edukacji. A także wsparcie dla czytelnictwa, zwiększenie godzin historii i...
Od września 2017 roku MEN uruchomi nowy typ szkół - branżowe z zawodową maturą. A po nich zawodowe studia licencjackie.
Minister edukacji Anna Zalewska na konferencji w Wałbrzychu mówiąc o reformie szkół zawodowych, poinformowała, że wracają 4-letnie licea. Wcześniej prezydent Andrzej Duda mówił, że to jego zdaniem najlepsze rozwiązanie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.