Nadal nie wiadomo, czego i gdzie będą się uczyć dzieci po reformie edukacji. W szczególnie trudnej sytuacji są obecni szóstoklasiści. W szkole PiS nie będzie egzaminów z przedmiotów przyrodniczych!
Jeśli myśleliście, że dowiecie się, co czeka wasze dziecko, bo minister edukacji obiecywała wszystko wyjaśnić 16 września, to się zawiedliście.
Minister edukacji Anna Zalewska przez całe wakacje prosiła o cierpliwość tych, którzy zadawali jej szczegółowe pytania o przebieg reformy. Niepewność miała zakończyć się 16 września wraz z publikacją projektu ustawy, ale pytań nadal jest wiele.
- O Polsce na lekcjach historii mówiło się dotąd mało, w ostatnich latach zaczęło się to zmieniać na lepsze, ale teraz to, niestety, głównie przykre tematy - mówi Bartosz Łusiak, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.
Konflikt Komisja Europejska - Polska dotyczący praworządności w Polsce trafił do holenderskich podręczników nauki o społeczeństwie w klasach maturalnych - poinformowała mieszkająca w Holandii Małgorzata Bos-Karczewska.
Można jeszcze dołączyć do grona 9 tys. szkół, które wiedzą, jak zrobić, by uczniowie chcieli i lubili się uczyć. "Szkoła z klasą" kończy 15 lat i rekrutuje do kolejnej edycji.
Polska próbuje dogonić cyfrowy świat - w ponad tysiącu szkół właśnie startuje pilotażowy program nauki kodowania, a Ministerstwo Cyfryzacji snuje bardzo ambitne plany na rok 2018.
Przez trzy godziny przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pozarządowych i samorządowych oraz posłowie pytali minister Annę Zalewską o zmiany w oświacie. Ustawa, która odpowie na większość pytań, będzie gotowa w piątek.
Reforma edukacyjna PiS ma jeden pozytywny skutek - mogą zarobić na niej wydawcy, którzy muszą jednak w błyskawicznym tempie wydać nowe podręczniki. Wartość rynku podręczników dla licealistów delikatnie wzrośnie.
- Zależy nam, by nauczyciele i nauczycielki oraz wszyscy, którzy pracują z młodzieżą dostali konkretne narzędzia, które ułatwią im prowadzenie rozmów opartych na faktach z poszanowaniem innych opinii - mówi Jacek Strzemieczny, prezes Centrum...
Szkoły nadal niechętnie wpisują etykę w plany lekcji. Zdarza się, że małe dzieci muszą na nią czekać nawet cztery godziny albo wybierać między etyką a np. kółkiem informatycznym.
Po premierze "Smoleńska" minister Anna Zalewska powiedziała, że film powinni zobaczyć polscy uczniowie. Ale oficjalnej rekomendacji Ministerstwa Edukacji Narodowej nie będzie.
- Jak nauczyciel mówi państwu, że czegoś nie wie, to proszę dzwonić do dyrektora. Nauczyciele i samorządy znają już cały harmonogram zmian - poradziła posłom minister Anna Zalewska na pierwszym po wakacjach posiedzeniu sejmowej komisji edukacji.
Ponad dwa miesiące po prezentacji rewolucyjnych zmian w edukacji minister Anna Zalewska nadal nie chce rozmawiać o konkretnych problemach wynikających z likwidacji gimnazjów. Nie ma ustawy, podstaw programowych, są "cztery kartki" ogólników.
Latem młodzi oszaleli na punkcie aplikacji, które jeszcze mocniej przyspawały ich do smartfonów. Ale nauczyciele mają pomysły, jak "Pokémon Go" czy Prismę wykorzystać do nauki.
Ten rok szkolny będzie pełen zmian - dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli.
Dziś politycy, aktorzy, sportowcy, żołnierze i więźniowie promują w całym kraju czytanie. Książkę Henryka Sienkiewicza wybrali internauci.
Nowy system edukacyjny będzie raczej betonował strukturę społeczną, niż ją otwierał. Z Mikołajem Herbstem*, specjalistą od edukacji, rozmawia Justyna Suchecka.
Do pierwszej klasy miało pójść tylko 18 proc. sześciolatków, ale teraz wiadomo, że poszło ich więcej. Bo rodzice chcą wyprzedzić zmiany w edukacji i skorzystać z mniejszych klas.
Ok. 300 osób protestowało pod Ministerstwem Edukacji Narodowej przeciw planowanym zmianom w edukacji. - Gimnazja potrzebują wsparcia, a nie likwidacji - mówili.
Premier Beata Szydło powitała uczniów, rodziców i nauczycieli na Facebooku. W specjalnej audycji na żywo mówiła o tym, jaki będzie ten rok szkolny i co czeka nas w kolejnych.
Dla 5 mln uczniów skończyły się właśnie wakacje. Oni, ich rodzice i nauczyciele od kilkunastu lat nie zaczynali nauki w takiej niepewności. A to dopiero początek zmian.
Edukacja powinna być przewidywalna. A dziś dziecko idące do szkoły nie wie, co je czeka - mówi Sławomir Broniarz*, prezes ZNP
Choć Polska była gospodarzem mistrzostw Europy studentów w debatach, to w polskiej szkole na debatowanie jest mało miejsca.
"Czy pani minister przewidziała jakąś możliwość zmian dla niepublicznych, katolickich placówek, która uratuje je od likwidacji?" - pyta poseł Krystyna Pawłowicz minister edukacji Annę Zalewską. Odpowiedzi na razie nie ma.
Edukacja nie musi być tylko przykrym obowiązkiem. Dzięki spotkaniu z prawdziwą nauką może być wielką przyjemnością. Centrum Nauki "Kopernik" i jego goście wiedzą, jak to się robi.
Za chwilę zacznie się ostatni rok szkolny, o którym wiemy - mniej więcej - jaki będzie. W ławkach w pierwszych klasach zasiądą siedmiolatki i tylko 18 proc. sześciolatków. Szóstoklasiści w kwietniu nie napiszą sprawdzianu na koniec podstawówki....
W środę list intencyjny w tej sprawie podpisali minister Anna Zalewska i szef Instytutu dr Jarosław Szarek. Celem: "upowszechnienie rzetelnej wiedzy o najnowszej historii Polski". Czym jest "rzetelna wiedza"? Przekonamy się, gdy poznamy listę...
Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie współpracować z Instytutem Pamięci Narodowej. W środę list intencyjny w tej sprawie podpisali Anna Zalewska i dr Jarosław Szarek. Celem jest m.in. "upowszechnienie rzetelnej wiedzy o najnowszej historii Polski".
Po krytyce samorządowców i dyrektorów szkół MEN zmienia jedno z głównych założeń reformy - nie będzie szkół powszechnych. Czy reforma edukacji zostanie przesunięta? MEN twierdzi, że nie.
Polscy licealiści zdobyli tego lata 25 medali - w tym trzy złote - na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych. - To oni zbudują Polskę przyszłości - mówią nauczyciele.
Igrzyska w Rio sprawiły, że zachwycaliśmy się siłą mięśni, hartem ducha. Były medale, niespodzianki i rozczarowania. O sportowcach było głośno. W tych samych letnich tygodniach gimnastykowały się też mózgi, i to te najtęższe z najtęższych.
Polscy uczniowie zdobyli dwa medale na XIII Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej. Ich sukcesem zakończył się letni sezon na międzynarodowe konkursy przedmiotowe.
To już oficjalne: nastoletni zawodnicy z Polski rewelacyjnie poradzili sobie na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w Rosji. Żadna inna olimpiada przedmiotowa nie poszła nam w tym roku aż tak dobrze.
Google, właściciel serwisu YouTube, jest na niekończącej się wojnie o prawa autorskie i pieniądze. Korzystają na tym głównie duże firmy i wytwórnie, ich podopieczni oraz najbardziej oglądani twórcy. Stawka - 2 mld dol.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczy ok. 3,5 mln zł na stworzenie kolegiów arbitrażowych dla maturzystów. Kim będą arbitrzy? Lista wymagań wobec nich jest naprawdę długa.
- Ta reforma szkoły jest trudna dla samorządów. Ale wielu z nas obawia się reformy programowej. Napisania historii Polski na nowo, tego wszystkiego, co się wydarzyło po 1989 r. Myślę, że to, co nam przedstawiono, jest dopiero początkiem większej...
Ponad 80 proc. dzieci ma albo płaskostopie, albo koślawe kolana, albo krzywy kręgosłup. A ich kondycja fizyczna jest coraz gorsza - dzisiejszy 15-latek biega 1000 m o 15 s dłużej niż jego rówieśnik w 1989 r.
Niećwiczące dzieci to wina nas, dorosłych. To my - w domu i szkole - nie potrafimy pokazać najmłodszym, że sport jest świetną i ważną zabawą.
Resorty edukacji i zdrowia ponownie zmieniają przepisy w szkolnych stołówkach i sklepikach. Jest drożdżówka, ale zdrowsza.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.