Podczas prac na Górze Gedymina w Wilnie, gdzie w XIX w. znajdowała się wojskowa twierdza, litewscy archeolodzy znaleźli szczątki siedmiu osób. Wśród nich generała Sierakowskiego.
Rządowa telewizja Turkmenistanu rozpoczęła nowy cykl programów, w których znani prezenterzy czytają książki prezydenta Gurbanguły Berdymuchamedowa. Wcześniej prezydent skrytykował niską jakość programów telewizyjnych i ograniczył finansowanie...
Sąd w Baku skazał w czwartek Aleksandra Łapszina, znanego blogera i podróżnika. Jego wina: nielegalne przekroczenie granicy Azerbejdżanu. Odwiedził Górski Karabach, który jest poza kontrolą Baku.
Zwolnienie kilku znanych więźniów politycznych, wpuszczenie do kraju zagranicznych korespondentów, zaproszenie międzynarodowych organizacji do dialogu nt. praw człowieka - to niepełna lista działań podjętych przez prezydenta Uzbekistanu Szawchata...
- Rozmieszczenie kontyngentów NATO w Polsce i w krajach bałtyckich nie będzie sprzyjało bezpieczeństwu w regionie. Stąd nasz kategoryczny sprzeciw - powiedział w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Pais" minister spraw zagranicznych Białorusi...
- Rosyjski jest naszym językiem. Stracić go, to znaczy stracić naszą historię, teraźniejszość i przyszłość. Nigdy się go nie wyrzekniemy - oświadczył prezydent Aleksander Łukaszenka podczas obradującego w Mińsku XIX Światowego Kongresu Rosyjskiej...
Z adwokata Białorusi Litwa stała się jednym z najbardziej zawziętych krytyków reżimu Aleksandra Łukaszenki. Wszystkiemu winna jest białoruska elektrownia jądrowa, która powstaje tuż przy granicy z Litwą.
Mińskowi udało się nie dopuścić do włączenia w końcową deklarację szczytu Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE krytycznych wzmianek o naruszaniu praw czlowieka na Białorusi.
Od środy Mińsk gości Parlamentarne Zgromadzenie OBWE. Czy to pomoże białoruskim władzom zmienić wizerunek na Zachodzie?
Mirosław Łazouski i Wiktor Maroz, dwaj ostatni zatrzymani w głośnej sprawie tzw. białoruskich bojowników, są już na wolności. - To wynik zachodniej presji na Mińsk - uważa politolog Aleksander Kłaskouski.
Część Białorusinów jest niezadowolona z organizacji defilady wojskowej zaplanowanej na Dzień Niepodległości Białorusi w Mińsku. Petycje przeciwko jej organizacji podpisało ponad 5 tys. osób.
Mińsk wypowiada wojnę turystycznym przewodnikom, którzy nie mają licencji. Odwiedzający coraz liczniej Białoruś cudzoziemcy powinni mieć kontakt jedynie z rządową wizją historii i teraźniejszości kraju.
Miński Komitet Wykonawczy podjął decyzję o nadaniu imienia Edwarda Woyniłłowicza skwerowi położonemu w centrum białoruskiej stolicy. O uczczenie Woyniłłowicza od wielu lat zabiegał Kościół katolicki.
Białoruskie władze wycofują się z oskarżeń w głośnej sprawie rzekomo szkolonych m.in. w Polsce bojowników. W ciągu ostatniego tygodnia sprawy karne umorzono wobec dziewięciu oskarżonych.
Gdy Uługbiek Babakułow napisał tekst o kirgiskich narodowcach znieważających uzbecką mniejszość, wytoczono mu sprawę karną o... znieważenie wszystkich Kirgizów. Musiał uciekać z kraju, a w parlamencie pojawiają się głosy, by pozbawić go obywatelstwa.
Dziewięć najważniejszych białoruskich organizacji zajmujących się obroną praw człowieka domaga się, by władze uwolniły 14 osób aresztowanych w głośnej sprawie o przygotowywanie w Mińsku zamieszek. Ich zdaniem wobec więzionych opozycjonistów mogą być...
Gruzińska opozycja żąda dymisji szefów służb specjalnych. Pod ich nosem porwano azerbejdżańskiego dziennikarza Efqana Muhtarliego, który ukrywał się w Gruzji przed represjami reżimu.
W okolicy Brześcia, tuż przy granicy z Polską, oddziały specnazu rosyjskiego, białoruskiego i serbskiego ćwiczą "działania antyterrorystyczne". W tym samym czasie manewry NATO trwają na Łotwie i w Estonii.
W ubiegłym tygodniu Ukraina i Mołdawia otworzyły kolejny punkt wspólnej kontroli na naddniestrzańskiej części granicy. Nieuznawane przez świat Naddniestrze protestuje i apeluje o pomoc do Moskwy.
Białoruski Komitet Śledczy wszczął postępowanie karne wobec opozycjonistów z Brześcia. Są podejrzani o zniewagę prezydenta Aleksandra Łukaszenki.
"Ukrywająca się w Gruzji radykalna opozycja została zmiażdżona" - cieszy się reżimowy azerski portal Haqqin.az.
Prezydent Białorusi ponownie szefem Narodowego Komitetu Olimpijskiego, to już szósta jego kadencja na tym stanowisku. - Sport, który jest najważniejszym ideologicznym instrumentem naszej polityki, nie stał się wciąż źródłem narodowej dumy i...
Koalicja, która rządziła Mołdawią przez ostatni rok, przestała istnieć. Powodem jest oskarżenie o korupcję jednego z liderów Partii Liberalnej, Dorina Chirtoacy.
W minionym roku samobójczą śmiercią zginęło dwa i pół razy więcej Białorusinów niż w wypadkach drogowych.
Białoruskiego prezydenta, wielkiego miłośnika hokeja, oburzają słabe rezultaty narodowej reprezentacji. Zwołał dziś nawet w tej sprawie specjalną naradę. - Hokejem zachwycają się miliony ludzi, a u nas praktycznie cały naród - oznajmił.
Statkiewicz twierdzi, że więziony przez KGB jego współpracownik Siarhiej Kuncewicz był torturowany. - Po niedawnych protestach władza odczuła nienawiść ze strony społeczeństwa. Boi się i dlatego nadal chce zastraszać obywateli - mówi opozycjonista.
Rosyjski prezydent jest najpopularniejszym zagranicznym politykiem na Białorusi. A władza zmusiła do rezygnacji z przeprowadzania sondaży ws. popularności Łukaszenki.
Komitet Śledczy Białorusi oskarża Dzmitryja Kousza o branie łapówek. Wcześniej, po publikacji "Wyborczej", Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał jego ekstradycję z Polski, gdzie poprosił o azyl, na Białoruś.
Prokurator generalny oraz co najmniej 50 wysokiej rangi funkcjonariuszy MSW zostało aresztowanych. - Nie wykonali polecenia prezydenta i nie zmusili przedsiębiorców do przekazania dodatkowych środków na organizację igrzysk azjatyckich - twierdzi...
Według doniesień wywiadu połączone wojska mają ćwiczyć atak na siły NATO. Przede wszystkim na Litwę i Polskę.
Młodszy syn białoruskiego prezydenta 13-letni Kola lubi pospać. Dlatego jego ojciec chce, by lekcje zaczynały się godzinę później.
- Nie będzie szybkich politycznych zmian na Białorusi, ale polityka otwartych drzwi przynosi dobre rezultaty i powinna być przez Zachód kontynuowana - uważa politolog Walery Buhakau.
W Tadżykistanie i Uzbekistanie zakazano prorosyjskim stowarzyszeniom organizacji obchodów Dnia Zwycięstwa. Mołdawskie władze ustanowiły 9 maja Dniem Europy. Byłe republiki radzieckie chcą pokazać swoją niezależność od Rosji.
Rosja rozpoczęła wielka akcję rozdawania wstążek św. Jerzego, chce rozprowadzić 100 tys. wstążek poza swoimi granicami. Nawet najbliżsi sojusznicy widzą w tym jednak symbol rosyjskiego nacjonalizmu.
Białorusini pracowali w sobotę w czynie społecznym. Prezydent Białorusi stylizował się na Lenina, chcąc podkreślić swoje przywiązanie do ludu pracującego i tradycji ZSRR.
Z białoruskiego urzędu ds. walki z korupcją skradziono 270 tys. dol. Kradzieży miał dokonać jeden z funkcjonariuszy, który później przez Ukrainę uciekł do Rumunii.
Do 2025 roku Turkmenistan stanie się krajem całkowicie wolnym od tytoniu. Specjalną ustawę o zwalczaniu palenia podpisał prezydent Kurbankuły Berdymuhamedow.
Po klęsce w wojnie w 1920 r. Lenin nie zrezygnował z walki z pańską Polską. Sowieckie służby wysyłały za zachodnią granicę świetnie wyszkolonych dywersantów, którzy podszywali się pod białoruskich partyzantów walczących o przyłączenie wschodnich...
- Operacja "Biały legion" była prowokacją służb. Mam nadzieję, że wszyscy aresztowani podczas niedawnych antyrządowych protestów zostaną uwolnieni - mówi Daszkiewicz.
Kazachstan do 2025 r. ma zrezygnować z cyrylicy i przejść na łaciński alfabet. - To cios dla euroazjatyckiej integracji - oświadczył jeden z twórców ideologii "rosyjskiego świata" Nikołaj Starikow.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.