Od początku protestów byłem pesymistyczny w ocenie szans na zwycięstwo. Reżim wydawał się zbyt mocny i zbyt skonsolidowany. Jednak dzień dzisiejszy wyraźnie dodał mi (i nie tylko mnie) optymizmu.
Misternie przygotowany i konsekwentnie realizowany plan Aleksandra Łukaszenki nie powiódł się. Szanse na zmiany na Białorusi są obecnie wielkie jak nigdy.
Protesty na Białorusi nie mają przywództwa. To właśnie decentralizacja sprawia, że służby specjalne Aleksandra Łukaszenki ciągle nie mogą dać im rady.
Belarus has changed. From now on, nothing will ever be the same there. If President Aleksandr Lukashenko remains in power, we should expect mass repressions. Unfortunately, however, the position of the West towards Minsk has changed too.
Kulisy wyjazdu Swiatłany Cichanouskiej z Białorusi ciągle nie do końca są znane. Ona sama już, kiedy jest bezpieczna, milczy.
Wybite zęby, rany postrzałowe, obrażenia ciała, bicie i poniżanie - białoruskie resorty siłowe polują na dziennikarzy i nie przebierają w środkach. - Apelujemy do Zachodu o pomoc - mówi szef niezależnego Białoruskiego Zrzeszenia Dziennikarzy Andrej...
Białoruś się zmieniła. Nie będzie już taka, jak wcześniej. Jeżeli Aleksander Łukaszenka utrzyma władzę, kraj czekają masowe represje. Niestety, zmienił się też stosunek Zachodu do Mińska.
Zasłynął z walki z torturami w kirgiskich więzieniach. Uznawany przez świat za więźnia sumienia Azimżan Askarow nie doczekał wolności. Trzy dni temu zmarł w więzieniu, bo władze odmówiły mu pomocy medycznej.
Gdy śledczy zaczął mieć nadzieję, że Fani Kałpan kruszeje i jeżeli miała wspólników, to wkrótce ich wyda, zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Jakow Swierdłow zażądał mianowicie natychmiastowego rozstrzelania kobiety, która dokonała zamachu na...
Chatyń w przemówieniu przypomniał prezydent Rosji Władimir Putin. Ta niewielka wioska jest jednym z symboli niemieckich zbrodni wojennych na Białorusi. 22 marca 1943 r. Niemcy zamordowali 147 jej mieszkańców, w tym 75 dzieci, najmłodsze miało siedem...
Mimo że Lubou Kawaloua walczyła o Włada, Aleksander Łukaszenka nie ułaskawił jej syna. Za to pięć dni po wykonaniu kary śmierci przekazał wyrazy współczucia
Spadochroniarze z jednostek specjalnych Białorusi i Rosji uczą się zwalczać grupy dywersyjne tuż przy naszej wschodniej granicy.
Białoruscy bezrobotni nie będą płacić podatków. Jednak wszystko wskazuje na to, że zapłacą więcej za mieszkania, a wizyta u lekarza nie będzie już darmowa.
Władze odcięły Białorusinom dostęp do wpływowego portalu charter97.org. Nasila się przykręcanie śruby ruchom opozycyjnym. "Łukaszenka boi się kolejnych protestów ulicznych".
Białoruska prokuratura generalna domaga się od Ukrainy udostępnienia dowodów przeciwko Białorusinowi oskarżonemu o szpiegostwo i powątpiewa w uczciwość prowadzonego w tej sprawie dochodzenia. Ukraina zarzuca z kolei białoruskiemu KGB bezprawny...
Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew oświadczył, że Donald Trump wyszedł z inicjatywą przeniesienia miejsca negocjacji ws. uregulowania konfliktu na Ukrainie z Białorusi do Kazachstanu.
Najnowsze raporty białoruskich organizacji monitorujących przestrzeganie praw człowieka potwierdzają, że w kraju narasta presja na społeczeństwo obywatelskie.
Aleksander Łukaszenka zapowiada kolejne ułatwienia wizowe dla obcokrajowców, gdyż sprzyja to rozwojowi turystyki. Jedyne, co go niepokoi, to reakcja Rosji.
Przewodniczący mołdawskiego parlamentu Andrian Candu podpisał nowelizację ustawy regulującej funkcjonowanie mediów. Nowe przepisy wprowadzającą zakaz emisji programów informacyjnych i analitycznych powstałych w Rosji.
W Turkmenistanie wprowadzono faktyczny zakaz jeżdżenia samochodami w ciemnych kolorach. Prezydent Gurbanguły Berdymuchamedow lubi kolor biały i uważa, że czarny ściąga nań nieszczęścia.
Od 1 stycznia u naszych sąsiadów działa odpowiednik polskiego programu 500+. Ma zwiększyć dzietność Litwinów, bo niespełna trzymilionowy kraj ma poważny problem demograficzny: w ostatnich latach na stałe wyjechało z niego ponad 500 tys. ludzi.
Prezydent Łotwy Raimonds Vejonis podpisał w czwartek ustawę "O statusie uczestnika II wojny światowej". Nowe przepisy nadają status kombatanta nie tylko Łotyszom, którzy walczyli w szeregach Armii Czerwonej, ale również tym, którzy walczyli w...
Białoruskie władze chcą wprowadzić Świadectwo Rodaka, o które będą się mogli ubiegać także Polacy zamieszkujący w przeszłości tereny obecnej Białorusi. Osoby mające dokument będą zwolnione z obowiązku posiadania wizy.
Sprawę bada MSW. Powód? Znieważenie Kirgizów i rozpalanie waśni na tle etnicznym. Wszystko za sprawą psa, który podczas Dog Fashion Show w stołecznym Biszkeku paradował w tradycyjnej kirgiskiej czapce ak kałpak.
Micheil Saakaszwili, który nie był w Gruzji od 7 lat, nadal jest w centrum uwagi tamtejszych mediów. Wszystkiemu winna jest jego działalność polityczna na Ukrainie. Spór byłego prezydenta Gruzji z ukraińską głową państwa, Petro Poroszenką, rozpala w...
Prezydent Aleksander Łukaszenka przedłużył możliwość bezwizowego pobytu na Białorusi do dziesięciu dni. Od 1 stycznia turyści będą też mieli prawo zobaczyć znacznie więcej.
Mołdawia wezwała swojego ambasadora w Moskwie na konsultacje. - To prowokacja mająca na celu pogorszenie wzajemnych relacji - oburza się prorosyjski prezydent Mołdawii Igor Dodon i zapowiada, że nie odwoła zaplanowanej wizyty w Moskwie.
W Mińsku rozpoczął się proces trzech publicystów rosyjskiej agencji Regnum, oskarżonych o rozpalanie waśni na tle narodowościowym oraz bezprawną działalność przedsiębiorczą. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.
Dla mieszkańców białoruskich miasteczek i wsi Biełsat jest nieraz jedyną alternatywą dla rosyjskiej propagandy, która przenika na Białoruś.
Rosyjski sąd podjął decyzję o zaocznym aresztowaniu najbardziej wpływowego mołdawskiego polityka - Władimira Plachotniuca. Jego zwolennicy mówią o prowokacji, która ma na celu osłabienie proeuropejskiego kursu Mołdawii.
Prezydent Szawchat Mirziajew wydał rozporządzenie zakazujące stosowania tortur. - Władza po raz pierwszy przyznała, że ten problem istnieje - mówi uzbecka obrończyni praw człowieka Mutabar Tadjibajewa.
Władze Kazachstanu wypowiedziały wojnę anonimowym komentarzom w sieci. Obowiązek kontrolowania użytkowników nakłada na właścicieli portali internetowych.
Białoruski prezydent nie pojedzie na szczyt Partnerstwa Wschodniego w Brukseli, jego miejsce zajmie minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej.
Korespondent Ukraińskiego Radia Pawło Szarojko od ponad trzech tygodni jest przetrzymywany w areszcie śledczym KGB w Mińsku. Ukrainiec jest oskarżony o szpiegostwo.
Mińskowi nie podoba się usuwanie pomników Armii Czerwonej w Polsce, a opozycjonistów oburza plan zmiany nazwy ulicy Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. - Nawet rosyjski Sputnik nie kompromituje Polski w oczach Białorusinów skuteczniej niż...
Białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej oświadczył, że jego kraj może wysłać swoich żołnierzy do Donbasu w ramach misji pokojowej. Mińsk uzależnia decyzję w tej sprawie od zgody wszystkich zainteresowanych stron.
Władze Białorusi wciąż poszukują sposobu na pogodzenie sowieckich sympatii z potępieniem stalinowskich represji.
Białoruś i Rosja wkrótce zaczną wzajemnie respektować swoje wizy. Posiadając wizę białoruską bądź rosyjską, można będzie odwiedzić obydwa kraje. Oznacza to jednak, że cudzoziemcy znajdujący się na czarnej liście Kremla nie wjadą na Białoruś.
Znana litewska pisarka Ruta Vanagaite oskarżyła legendarnego dowódcę tamtejszego podziemia Adolfasa Ramanauskasa "Vanagasa" o współpracę z sowiecką bezpieką. Skandal wymusił na pisarce wycofanie oskarżeń.
Jeżeli Polska chce, by Białoruś traktowała ją poważnie i liczyła się z jej zdaniem, musi bronić swojej telewizji, a nie milcząco godzić się na prześladowanie dziennikarzy Biełsatu.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.