Zwolnienie kilku znanych więźniów politycznych, wpuszczenie do kraju zagranicznych korespondentów, zaproszenie międzynarodowych organizacji do dialogu nt. praw człowieka - to niepełna lista działań podjętych przez prezydenta Uzbekistanu Szawchata Mirzijojewa. Czy w Uzbekistanie rozpoczęła się pierestrojka?

– Uzbeckie media powinny pisać o korupcji, biurokracji, obojętności urzędników, wymuszaniu łapówek. Powinny stać się areną, na której toczy się dyskusja i wymiana zdań – oświadczył prezydent Uzbekistanu Szawchat Mirzijojew. Dodał, że dotychczasowy model pracy uzbeckich mediów nie sprawdza się w obecnych warunkach.

Prezydent przyznał, że o niektórych wydarzeniach i problemach dowiaduje się dzięki portalowi radia Ozodlig (uzbecki wariant Radia Wolna Europa). Jeszcze niedawno stacja radiowa była nazywana propagandową tubą, za pomocą której Stany Zjednoczone destabilizują „uzbecki raj”. BBC poinformowało, że w najbliższym czasie otworzy swoje biuro w Taszkiencie. Będzie to pierwszy oficjalny przedstawiciel zachodnich mediów w tym państwie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    za wiele lat, kilka miesięcy po pogrzebie "Wielkiego Ojca wszystkich prawdziwych Polakow" Jaroslawa Pierwszego, "Gazeta Wyborcza , Paryż" opublikuje podobny artykuł o łagodnej pierestrojce w ojczyźnie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0