- środa, 22 listopada 2017
-
PILNE
Koniec debaty nad reformą Sądu Najwyższego. - Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu odbędzie się w bloku głosowań - mówi wicemarszałek Kidawa-Błońska.
Blok głosowań zaplanowano na piątek rano.
-
- To nie będzie tak, że wszyscy sędziowie SN z automatu zostaną przeniesieni w stan spoczynku. Nie wiem też, dlaczego mówicie państwo, że pierwsza prezes zostanie przeniesiona w stan spoczynku, gdzie to państwo wyczytaliście - mówi Surówka-Pasek.
W projekcie Duda zapisał, że sędziowie przechodzą w stan spoczynku w wieku 65 lat, a Gersdorf kończy 65 lat w listopadzie. 'Osoba powołana na stanowisko pierwszego prezesa SN może zajmować to stanowisko tylko do czasu przejścia w stan spoczynku' - czytamy w projekcie ustawy.
W projekcie przewidziano też procedurę na wypadek, gdyby pierwszy prezes musiał odejść z powodu swojego wieku. Prezydent powierzy wtedy kierowanie sądem wybranemu przez siebie sędziemu SN.
-
Surówka-Pasek przekonuje, że 'nie wie, jakie państwo poprawki zgłosicie', chociaż Kancelaria Prezydenta uzgodniła już zmiany z PiS. - To się okaże na posiedzeniu komisji - mówi.
-
.
Podsekretarz Anna Surówka-Pasek z Kancelarii Prezydenta odpowiada na pytania. Tłumaczy m.in. dlaczego prezydent chce obniżyć wiek przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku, co umożliwi usunięcie 40 proc. składu SN.
- Nie dalej niż rok temu podczas komisji w Senacie pani sędzia ze stowarzyszenia Iustitia wskazywała, że ona bardzo by chciała, aby sędziowie mogli przechodzić w stan spoczynku w wieku 55 lat, bo oni czują się przepracowani - mówi.
- A jeśli chodzi o dekomunizację: owszem, doszło do dekomunizacji SN po 1989 r., ale ci sędziowie potem wrócili. Dziś w SN jest ok. 15 sędziów, którzy należeli do PZPR do końca - dodaje.
-
Zakończyła się seria pytań. Jako pierwsza odpowiada Zofia Romaszewska, którą do głosu wywołał Rafał Grupiński. Poseł PO zapytał ją, dlaczego firmuje niedemokratyczne reformy Kancelarii Prezydenta.
- Uważam, że należało wreszcie zainteresować się sprawą sądów. Dlaczego państwo uważają, że z całą pewnością ta ustawa fatalnie wyjdzie, a już wybory...? Skąd to państwo wiecie? Z punktu widzenia polityków rozumiem, że każdy uważa każdego za oszusta. Ale ja wierzę, że te sądy zreformujemy, bo do zreformowania jest bardzo dużo - mówi Romaszewska.
-
.
Piotr Kaleta z PiS:
W tej debacie przemawiało już niespełna 70 osób. Jaka to była debata? Powielacie to samo, co było kilka miesięcy temu. Nie wprowadzacie żadnej nowej jakości do debaty, a tylko gorsze standardy, w wykonaniu pana posła Szczerby.
Poseł zwrócił się do Szczerby, który dziś rzucał prezydenckimi projektami. - Pokazał pan, że jest zwykłym szczeniakiem. Należy się panu prezent. Proszę się do mnie zgłosić w kuluarach. Mam dla pana pieluszkę.
- Mówi pan o godnym zachowaniu, ale pana zachowanie też nie było godne jak rzucanie projektami - upomina wicemarszałek Kidawa-Błońska.
-
.
- Prezydent oszukał ludzi, którzy uwierzyli, że jego weta są po to, aby nie doszło do przyjęcia niekonstytucyjnych ustaw. Odwagi starczyło mu na krótko, bo przedstawił projekty jawnie sprzeczne z Konstytucją - mówi posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.
-
.
Na mównicę rzadko wchodzą posłowie partii rządzącej. Wreszcie pytanie zadaje poseł PiS Piotr Polak.
- Polacy czekali na tę reformę. Dobrze, że w projekcie jest rozdział o odpowiedzialności dyscyplinarnej, bo odpowiedzialność sędziów SN powinna być całkowita i zupełna - mówi, chociaż w projekcie nie ma nic o takiej odpowiedzialności.
- Chciałbym zapytać panią minister, która przedstawiała nam projekt, jaki procent Polaków jest niezadowolonych z funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości? - mówi poseł i od razu podpowiada: - Są stosowane badania, można zacytować.
-
Relacja z dzisiejszego protestu. Materiał Video-KOD.
-
Opozycja cały czas zadaje pytania w sprawie projektu reformy SN. Debata nad reformą KRS jest już opóźniona o godzinę. Pod Sejmem cały czas trwa protest.
Teraz pod Sejmem. Dziękujemy, że jesteście z nami! #WolneSądy pic.twitter.com/ixXbZ98cCi
— Michał Stasiński (@StasinskiM) November 22, 2017 -
Poseł Szczerba rzuca projektami:
Skandaliczne zachowanie posła PO @MichalSzczerba podczas wystąpienia w #Sejm. Rzucił projektami ustaw z mównicy w kierunku posłów PiS#wieszwiecej #reformasądownictwa pic.twitter.com/wbhEGdZW4P
— TVP Info ???? (@tvp_info) November 22, 2017 -
Trzeba mowić jak jest. Złożone projekty Dudy nie istnieją. Zostały pierwsze strony. To bujda na resorach! #WolneSądy pic.twitter.com/aWh44DbokI
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) November 22, 2017 -
Poseł Michał Szczerba na mównicę przyniósł rekwizyty. Pokazuje Konstytucję z 1997 r. - To nie jest jego konstytucja - mówi o Piotrowiczu. - To jest jego konstytucja - mówi i wyciąga konstytucję PRL. Potem bierze projekty prezydenckie i mówi: - To jest bujda na resorach! - po czym rzuca je przed mównicę.
Prowadząca obrady Małgorzata Kidawa-Błońska(PO) każe mu je podnieść, poseł podnosi. Schodząc z trybuny przeprasza protokolantkę, na którą spadły dokumenty.
-
W Sejmie debata, a "Wiadomości" pytają: - Czy czeka nas trzeci pucz?
Ewa Bugała najpierw chwali PiS za 500 plus i dbanie o bezpieczeństwo Polaków. A potem zapowiada, że "totalna opozycja" znów będzie chciała "zdestabilizować państwo".
-
.
Sławomir Nitras z PO cytuje polskiego rapera.
- Łona. Ja wiem, że większość państwa go nie zna. Łona, poeta, artysta powiedział tak: ?Patrzysz w lustro i nie masz problemów, żeby usnąć, skoro usypia cię słuszność, tylko nie sposób zjechać z tych słusznych torów, kiedy wolność wyboru już oddałeś w ręce uzurpatorów? panie prezydencie.
Panie prezydencie. Módlmy się za naszą ojczyznę i demokrację - dodaje.
-
Marta Golbik z Platformy pyta PiS, kiedy będą rozpatrywane weta prezydenta.
- Co, jeżeli uchwalimy te ustawy, a potem weta zostaną odrzucone? Które ustawy będą obowiązywały? - mówi Golbik.
-
Oto jak wygląda dzisiejszy protest pod Sejmem:
-
Polacy przeciw totalnej opozycji - tak sejmową debatę 'relacjonuje' TVP Info.
.@tvp_info marzy o powtórce nocy z 16/17 XII pic.twitter.com/XyLuxUOltQ
— Wiktor Misztal (@MisztalWiktor) November 22, 2017 -
.
Po oświadczeniach klubowych czas na pytania. Słucha ich Zofia Romaszewska i Anna Surówka-Pasek z Kancelarii Prezydenta. Posłowie najczęściej pytają o nieujawnione dotąd poprawki.
- Co państwo przehandlowaliście z prezydentem? - pyta PiS posłanka Nowoczesnej Monika Rossa.
-
Konstytucja, Konstytucja! - krzyczą ludzie zgromadzeni pod Sejmem.
Tłum wolnych obywateli gęstnieje przed #Sejm! ? Nie godzimy się na #PartyjneSądy!#WolneSądy #konstytucja pic.twitter.com/rqsz5ZwxAi
— GrzegorzDrobiszewski (@GDrobiszewski) November 22, 2017
Reforma sądów w Sejmie. Dziś pierwsze czytanie projektów o SN i KRS
Łukasz Woźnicki