- środa, 22 listopada 2017
-
Koniec debaty nad projektami o KRS. Wnioski o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu będą głosowane w piątek.
-
Borys Budka odpowiada na pytania:
- Projekt ustawy, który został przez nas zaprezentowany, w pierwszej kolejności został złożony na biurku prezydenta. Trzeba naprawdę być człowiekiem złej woli, by udawać, że regulacje dotyczące KRS są analogiczne jak w przypadku Trybunału Konstytucyjnego. Konstytucja wprost, w ręce członków Sejmu, powierza wybór sędziów TK. Ta sama Konstytucja mówi, że Sejm wybiera czterech i tylko czterech członków KRS.
-
Anna Surówka-Pasek odpowiada na pytania do prezydenckiego projektu. Chociaż prezydent uzgadniał poprawki z PiS, podsekretarz udaje, że poprawek nie ma.
- Nie wiem, skąd państwo czerpiecie wiedzę, że PiS wskaże dziewięciu sędziów KRS. Takich rozwiązań w prezydenckim projekcie nie ma - mówi o jednej z poprawek, która wyciekła do mediów.
-
Ostatnie pytanie w dyskusji nad KRS zadał poseł PO Artur Dunin.
- Panie prezydencie, czy to prawda, że sprzedał pan wymiar sprawiedliwości za to, aby pan Macierewicz odszedł z rządu i pojechał jako ambasador do Waszyngtonu? - zapytał poseł.
-
Mieszkańcy kolejnych miast deklarują udział w piątkowych protestach
Dołącz do ogólnopolskiej mobilizacji na https://t.co/EVx015XE6e - wydarzenie zbiorcze Jest już z nami 49 miejscowości i ciągle przybywają kolejne. #WolneSądy #WolneWybory #WolnaPolska #3xW pic.twitter.com/RbK5UuHxDZ
— Akcja Demokracja (@AkcjaDemokracja) November 22, 2017 -
Policja przed Sejmem filmuje protestujacych w obronie wolnych sądów. Ten widok zabarykadowanego Parlamentu i tak wielu funkcjonariuszy, to jednak smutny widok. pic.twitter.com/EahhOLpxxn
— Jacek Nizinkiewicz (@JNizinkiewicz) November 22, 2017 -
.
Debata w Sejmie znacząco przyspieszyła, odkąd stery przejął wicemarszałek Ryszard Terlecki. Każdy poseł dostał minutę na zadanie pytania. Gdy czas minie, wicemarszałek po prostu wyłącza mikrofon.
-
Inicjatywa Wolne Sądy przygotowała okolicznościowe nakładki na zdjęcia profilowe na FB
-
Jacek Protasiewicz, Unia Europejskich Demokratów: - Jest żenujące, że debatujemy nad projektem, który za chwilę będę nieaktualny. Będą do niego poprawki, o których dowiadujemy się z przecieków medialnych.
-
.
Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej:
- Nasz wspólny opozycyjny projekt proponuje wybór sędziów KRS, dokładnie tak jak tego chce konstytucja. Daje możliwość zgłaszania kandydatów grupie 2 tysięcy obywateli, przedstawicielom samorządów prawniczych. Zapewnia publiczne wysłuchania kandydatów. To realne zwiększenie wpływu obywateli na wybór sędziów KRS a nie skok na stanowiska.
-
Ireneusz Zyska z koła Wolni i Solidarni prezentuje stanowisko:
- Suweren nie ma nad władza sądowniczą ani zwierzchności ani kontroli. Mam nadzieję, że projektowane zmiany pozwolą ten stan zmienić.
-
Jerzy Jachnik przedstawia stanowisko Kukiz'15: - Debatę na temat projektu o KRS prowadziliśmy już raz. Zgłaszaliśmy wówczas, że obywatele nie mogą zgłaszać kandydatów na sędziów do KRS i że kandydaci będą wybierani zwykłą większością. Projekt prezydenta rozwiązuje te problemy.
Do państwa z opozycji - dzisiaj się nie buntujcie, bo w 2010 roku KRS była wasza rada, a teraz za Chiny nie chcecie oddać. Wasz olej w głowie to widać po waszych 70 pytaniach, jakie zadaliście w sprawie Sądu Najwyższego. A teraz będziecie kolejne 70 zadawać.
-
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Teraz Budka w imieniu PO złożył wniosek o odrzucenie prezydenckiej reformy KRS w pierwszym czytaniu. - Prezydent proponuje, by w sposób nieznany konstytucji wybierać sędziów KRS w Sejmie - mówi. - Prezydent podcina gałąź, na której siedzi i chce skrócić kadencję konstytucyjnego organu, jakim jest KRS. Proszę się nie zdziwić, jak ta większość skróci kadencję prezydentowi - dodaje.
-
Piotrowicz dalej: - Zapisy ustawy są w pełni zgodne z Konstytucją. Twarzą upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości jest rzecznik KRS [Waldemar Żurek - red.]. Państwo boicie się wymiaru sprawiedliwości, który rozliczy afery z lat minionych. W pełni popieram skierowanie tego projektu do komisji.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
-
Na mównicy Stanisław Piotrowicz z PiS:
- W pełni popieramy konieczność dalszych prac nad prezydenckim projektem ustawy o KRS. Jednocześnie klub PiS wnosi o odrzucenie projektu ustawy złożonego przez PO. Z wystąpienia posła-sprawozdawcy wynikało, że projekt zgłoszony przez jego klub jest sprzeczny z projektem prezydenta. Nie da się więc łącznie procedować nad obydwoma projektami.
Piotrowicz przyznaje, że w reformie KRS nie chodzi o przyspieszenie postępowań w sądach:
- Tym zajmiemy się w kolejnych projektach. Nie chodzi nam tylko o zmiany o charakterze strukturalnym, ale personalnym. Sędziowie muszą mieć mentalność służebną wobec narodu, a nie mentalności panującej nad narodem - mówi poseł PiS.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
-
Pod Sejmem zostało kilkadziesiąt osób:
Może jest z 30-40 osób pod Sejmem. Fantastycznie pic.twitter.com/ByuqLPllgJ
— Borys Taniewski (@borys_tan) November 22, 2017Płot, policja, Sejm. Przykry widok. pic.twitter.com/AYaiNb4KTs
— Michał SzymanderskiP (@MichalSz_P) November 22, 2017 -
.
Projekt Iustitii zakłada reformę wyboru do KRS, ale na zupełnie innych zasadach niż projekt prezydencki. Stowarzyszenie proponuje, aby kandydatów na sędziów KRS wybierał nie Sejm, ale wszyscy sędziowie w kraju. 'Wynika to z europejskich regulacji prawnych, które mówią, że sędziów wybierają sędziowie' - uzasadnia organizacja. Sędziowie głosowaliby na jedną ogólnopolską listę i mieliby być zobowiązani do udziału w głosowaniu. Sejm w tym roku już raz odrzucił projekt Iustitii, ale posłowie PO znów go złożyli.
- To dobry projekt, który spełnia standardy demokratyczne - mówi Borys Budka z PO, ale projekt nie ma szans na przyjęcie, dopóki większość w Sejmie ma PiS. - Z jednej strony mamy projekt prezydencki, który udaje reformę. I projekt obywatelski, który już raz ta większość odrzuciła, chociaż to on zapewnia demokratyczne wybory sędziów KRS. Zderzamy Polskę obywatelską i demokratyczną z totalnym partyjnictwem - dodaje.
-
Sławomir Neumann dla RMF FM o Michale Szczerbie, który rzucił z mównicy sejmowej projektami ustaw.
- To nie licuje z powagą Sejmu. O poważnych rzeczach rozmawiamy, trzeba poważnie traktować tą sprawę. Zamach na sąd to jest poważna rzecz, to nie jest czas na jakieś tanie gadżeciarstwo - mówi szef klubu PO i zapowiada rozmowę dyscyplinującą.
-
Anna Surówka-Pasek prezentuje prezydencki projekt ustawy o KRS.
- Niezależność sądów i niezawisłość sędziowska mogą okazać się frazesem, gdy sądy nie działają sprawnie. Dotychczasowa praktyka działalności KRS daje podstawy do oceny, że skupia się ona na sprawach kadrowych. A poza nimi, zadaniem KRS jest czuwanie nad przestrzeganiem etyki zawodowej sędziów. Potrzeba zmian o charakterze ustrojowo-organizacyjnym.
Przedstawicielka Kancelarii Prezydenta przedstawia kolejne etapy wyboru sędziów do KRS. Według propozycji prezydenta będzie tego dokonywał parlament.
Prezydent Andrzej Duda swoją propozycją zmian w KRS otworzył PiS drogę do zdobycia większości w tej instytucji. Jakie są sposoby na jej przejęcie? Wyjaśniamy.
-
Rozpoczęło się pierwsze czytanie projektów nowelizacji ustawy o KRS. W tym punkcie posłowie będą obradować nad dwoma projektami: prezydenckim oraz projektem Iustitii, złożonym przez posłów PO.
Reforma sądów w Sejmie. Dziś pierwsze czytanie projektów o SN i KRS
Łukasz Woźnicki