Najnowsze badania pokazują, jak działa maszyneria naszego ciała sterująca apetytem. I dlaczego jest ona pułapką przy obecnej wysokoprzetworzonej diecie.

Osoba na diecie zmagająca się z apetytem na tłuste potrawy najczęściej obwinia swoją słabą wolę. Pyszny smak masła, śmietany lub lodów jest trudny do zapomnienia. Jednak najnowsze badania opublikowane w piśmie „Nature" sugerują, że źródłem naszych apetytów „na tłuste" może być nieznane dotąd połączenie między jelitami a mózgiem.

W Columbia’s Zuckerman Institute naukowcy badający myszy odkryli, że tłuszcz wchodzący do jelit wyzwala sygnał, który biegnie wzdłuż nerwów do mózgu i napędza ochotę na tłuste potrawy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Zdolność do kontrolowania ludzkiego apetytu może doprowadzić do rozwoju skutecznej terapii, która pomoże w walce z otyłością poprzez zmniejszenie spożycia wysokokalorycznych tłustych potraw." - tylko, że na tym na pewno nie będzie zależało producentom i sprzedawcom tak zwanej wysokoprzetworzonej żywności... ani też nikomu w ogóle z przemysłu spożywczego.
    @dziab
    ale może na tym zależeć gościom z przemysłu farmaceutycznego, bo to w końcu byłaby 'magiczna pigułka' na odchudzanie, więc nie przekreślałbym tej możliwości ;)
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @dziab
    spożywka utuczy, farmacja odchudzi, konsument zapłaci... witaj w nowym wspaniałym świecie
    już oceniałe(a)ś
    14
    1
    @dziab
    Ale jeżeli zmniejszy się popyt na takie produkty, to i producenci będą brali pod uwagę.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Dzięki kremlowskiej putanie i jego pomocnikom z pis, sp, episkopatu, hordy jurija, kornic schudniemy tej zimy i żadne drogi komunikacji jelit z mózgiem nam w tym nie przeszkodzą.
    już oceniałe(a)ś
    27
    1
    To w pewien sposób wyjaśnia fenomen Prezesa Prezesów, wszystkich Du*ów, Morawieckich, Horał, Zalewskich, Szydeł i innych Obajtków: u nich wszystkich, na skutek nieszczęśliwej mutacji, mózgi są bezpośrednio i jednokierunkowo skomunikowane z jelitami nie cienkimi, a grubymi; i stąd mają jedno wielkie G we łbach.
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    A jak jest z alkoholem. Czy oprócz znanych mechanizmów uzależnienia możliwa jest reakcja "jelitowo - neuronowa"?
    @g96
    Podobno tak, ale dopiero po małpce
    już oceniałe(a)ś
    4
    5
    Tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie... śródbłonek nie znajduje się w jelitach...
    już oceniałe(a)ś
    15
    1
    Jelito nie jest wyścielone śródbłonkiem, for heaven's sake.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    Nawet nie chcę sobie wyobrażać jak w praktyce wyglądały te badania na zwierzętach. Ludzie są wredni.
    już oceniałe(a)ś
    13
    4
    hmmm
    może trzeba przestać produkować wysoko przetworzone pożywienie? uj przecież to chodzi o dochody... kto się będzie bawił w zdrowe mniej przetworzone jak na tym gownie od którego dostajemy raka mozna zarobic
    już oceniałe(a)ś
    0
    0