Jak twoje ciało reaguje na stres w pracy i co możesz z tym zrobić?

Doktor Jessi Gold, psychiatra z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis, zdaje sobie sprawę, że zbliża się do wypalenia zawodowego. Natychmiast po przebudzeniu frustruje ją skrzynka mailowa i nie chce jej się wstawać z łóżka. Nie jest chyba zaskoczeniem, że pracownik służby zdrowia psychicznego, który stara się powstrzymać rosnącą falę wypalenia, też może się czasem wypalić. W końcu zjawisko stało się wszechobecne w naszej kulturze.

W badaniu z 2021 r. przeprowadzonym na grupie 1500 amerykańskich pracowników ponad połowa stwierdziła, że czuje się wypalona z powodu wymagań, przed jakimi staje w pracy. W grudniu aż 4,3 miliona Amerykanów zrezygnowało z pracy, co określano jako "wielką rezygnację". Kiedy myślimy o wypaleniu zawodowym, często przywołujemy objawy psychiczne i emocjonalne, takie jak poczucie bezradności czy cynizm.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    W epoce niewolnictwa tak jest. Eksploatuje się pracownika do zupełnego zniszczenia, a potem przyjmuje się nowego do pracy.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    15-20 minut dziennie na hobby.. no rozpusta, luksus i szaleństwo
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    ""The New York Times": Twoje ciało wie, że uległeś wypaleniu zawodowemu ". Dlaczego zwracacie się wyłącznie do mężczyzn? Kobiety stanowią połowę społeczeństwa i są tak samo ważne, jak mężczyźni. Do kobiet zwracamy się w rodzaju żeńskim, nawet jeśli są czytelnikami, słuchaczami, czy ludźmi. Nigdy nie mówimy do kobiet w rodzaju męskim. Stosując wyłącznie formę męską, zwracając się do ogółu, dyskryminujecie kobiety. Wstyd Wyborczo!
    @teresa123
    Zwracają się do mężczyzn, bo to nie Wysokie obcasy. ;)
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @teresa123
    Dlatego, że takie są reguły gramatyczne. Do grup mieszanych zwraca się w rodzaju męskim. Mało już zapaskudziłyście język? Jesteście groteskowe. Zamiast dążyć do równości i znoszenia podziałów, wy chcecie wyodrębniać się i oddzielać coraz bardziej. Kompleksy każą wam bezustannie zwracać na siebie uwagę i podkreślać obecność. To jest śmieszne!
    Jedyna równość to ta, w imię której płeć się pomija a nie ją podkreśla. Proponuję wszystkim separatystkom wydzielić sobie jakiś obszar i tam założyć np Autonomiczną Republikę Kobiecą. Nam dajcie spokój.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0