Międzynarodowy zespół uczonych publikuje w najnowszym "Nature" szacunki dotyczące XXI-wiecznego topnienia przeszło 217 tys. lodowców górskich na całym świecie.
Badacze przeanalizowali zdjęcia satelitarne i lotnicze, dzięki którym mogli obliczyć zmiany wysokości powierzchni lodowców i przekalkulować je na zmiany ich masy. Swoje obliczenia uwiarygodnili, porównując je z danymi zebranymi z powierzchni niektórych lodowców.
Na tej podstawie piszą, że w latach 2000-19 badane przez nich lodowce górskie łącznie i średnio traciły rocznie ok. 267 mld ton lodu. Przy czym w drugiej dekadzie obecnego wieku ich roczne straty masy były o 48 mld ton wyższe od tych z pierwszego dziesięciolecia.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
I stanowi w miarę stałe źródło słodkiej wody dla setek milionów ludzi - vide Ganges albo Brahmaputra.
To przypuszczalnie mieszkańcy Bangladeszu mają przerąbane. Bo nie sądzę, żeby wielu z nich było stać na przeprowadzkę dalej niż do sąsiedniej wsi. Ew. do oceanu.
to tylko przykład, popatrz jak sytuacje w europie wywróciła tak naprawdę garstka uchodźców z Syrii czy Afryki której udało sie tu dostac
Prawackie tępe tłuki.
Druga połowa wzrostu..."
tak, to naprawdę cytat, bez skrótów. 21 procent to połowa wg pana Ulanowskiego.
Autorowi i Redakcji uprzejmie dziękujemy za "rzetelny" artykuł...
Wiesz to wszystko od tych samych naukowców, którzy mówią, że teraz tempo ocieplenia jest największe.
pojedynczy człowiek ma faktycznie znikomy wpływ, ale 8 miliardów homo, plus 70 miliardów innych zwierząt hodowanych przez tegoż homo robi sporą różnicę. kupa robiona codziennie na środku pokoju sama nie zniknie i nie będzie czysto i przestronnie jak dawniej. będzie rosła aż się nią udusimy.
"jeszcze jakieś 170 tysięcy lat temu pół Europy było pod lodem"
O, kolejny dureń, który nie rozumie pojęcia GLOBALNE.