Pierwsi rolnicy, poza tym, że nauczyli się doić krowy i uprawiać pszenicę, zmienili dietę, zgryz i wynaleźli głoski "f" i "w". Wcześniej nie potrafili połączyć dolnej wargi z górnymi zębami. Słowo "Wyborcza" byłoby poza ich zasięgiem.

Zacznijmy od małego ćwiczenia. Połącz ze sobą dolne i górne siekacze w taki sposób, żeby stykały się górnymi krawędziami - specjaliści zwą je brzegami siecznymi. Teraz spróbuj wypowiedzieć jedną z dwóch głosek: dźwięczną „w” lub bezdźwięczną „f”. Nie jest łatwo, prawda. Dlaczego? Ponieważ obie są głoskami wargowo-zębowymi, co oznacza, że aby je prawidłowo wymówić, trzeba zetknąć górne siekacze z dolną wargą, a nie z ich dolnymi odpowiednikami. To akurat jest łatwe, gdyż nasze szczęki są zazwyczaj ustawione w taki sposób, że dolna (czyli żuchwa) jest delikatnie cofnięta względem górnej. W takim ułożeniu górne siekacze mogą bez trudu zetknąć się z dolną wargą.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    A w Polsce wynaleziono właśnie dietę, która pozwala nazywać pięćset złotych godnością. To fajosko znaleźć swoje miejsce w ewolucji, no nie?
    @zsfb
    Nawet Forbes pisal o tym ze 500+ zmniejszylo glod wsrod najbiedniejszych dzieci o 98%.
    Miara cywilizacji jest opieka nad najslabszymi.
    Posmiej sie w Niemczech z Kindergeld:))))

    a mowilem dziadkowi ze otwarcie czworakow to byl fatalny pomysl.
    już oceniałe(a)ś
    4
    8
    @kali_5
    a o ile procent te twoje 500+ zmniejszyło głód wśród dzieci najbogatszych?
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    @zsfb
    Wynaleziono w Polsce? Cała stara UE ma programy podobne do 500+, to jest normalny europejski standard.
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    @anj2
    Tylko pewnie trafiają głównie do potrzebujących, a nie tych, którzy akurat mają co najmniej 2 dzieci w odpowiednim wieku. Do tego pewnie nie powiększają "dziury" budżetowej o 20 (w następnej wersji o 40) mld.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    W pierwszym dniu kwietnia można się dowiedzieć wielu fajnych rzeczy :)
    @rip22
    Zaczęło się trzydziestego marca.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    "Mleć"! Miło zobaczyć tę formę zamiast "mielić".
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    To dlatego pierwsi Piastowie nie znali litery F :)
    @torlin5
    I dlatego nie dali się nabrać na kredyty we FRANKACH !
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    @scepy
    Pewnie słyszeli o Frankach, bo to całkiem ważne państwo (a nawet cesarstwo) było, tylko może wymawiali je "prankach", jako że zamiast "f" używano wtedy "p", czego ślady możemy dostrzec i obecnie np. w imieniu Stefan i jego staropolskiej wersji Szczepan.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @jarson70
    albo Lucyper i Lucyfer :)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ciekawe badania i dociekania, artykuł też niczego, tylko tytuł od czapy. "Naukowcy rozwiązali zagadkę". Jaką zagadkę? Nie było żadnej zagadki. Na podstawie badań postawiono za to pewne tezy zgodne z przypuszczeniami innych naukowców. Tezy, których, w zasadzie, nie da się udowodnić ze stuprocentową pewnością.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    Znaczy się rolnicy 10 tysięcy lat temu mniej bluzgali, bo to ani "fuck" się nie dało powiedzieć, ani "koorwa"... kulturalniej jakoś było... normalnie mityczny Złoty Wiek!
    już oceniałe(a)ś
    7
    3
    Różnie bywa. Np. w Holandii to 220 -314 euro, w zależności od wieku dziecka, niezależnie od dochodu.
    To kwestia kosztów technicznych. Uzależnienie zasiłku od dochodu generuje dodatkowe koszty urzędnicze (zaświadczenia o dochodach, ich gromadzenie, weryfikacja, wydawanie decyzji itp), które mogą być większe, niż potencjalna oszczędność z nieprzyznawania zasiłków na dzieci z zamożniejszych rodzin.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    W kastylijskim (hiszpańskim) można zaryzykować twierdzenie że głoski B i W(V) w wymowie się nie różnią (Havana/Habana) lecz są bardziej wargowe niż w języku polskim. Filipińczycy nie wymawiają głoski F. Np. Filipińczyk mówiąc po angielsku 55 powie pypty pajp.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0