Wysoka temperatura może się stać naprawdę poważnym zagrożeniem zdrowia. Najbardziej narażone są osoby starsze i małe dzieci.

W sierpniu 2003 r. podczas wielkiej fali upałów w Europie w 12 krajach zmarło ponad 70 tys. osób. Fala upałów w 1994 r. w samej tylko Warszawie zwiększyła liczbę zgonów o 66 przypadków. Zwiększone ryzyko śmierci zanotowano w wielu innych miastach: w Szczecinie o 23 proc., we Wrocławiu o 43 proc., w Poznaniu o 49 proc., a w Łodzi o 63 proc.
Niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak gwałtowne skoki temperatury, ciśnienia czy wysoka wilgotność powietrza, odpowiedzialne są za blisko 20 proc. zawałów mięśnia sercowego. W Warszawie ekstremalne upały przyczyniają się do wzrostu śmiertelności mieszkańców aż o 17 proc. Oznacza to mniej więcej pięć dodatkowych zgonów dziennie!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Filmik z klimatyzatorem zawieruszył się :(
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    Pare sprawdzonych sposobow:

    - rece po lokcie zanuzyc w chlodnej wodzie,
    - wilgotny maly recznik polozyc na kark,
    - stopy wlozyc do miski z letnia/ chlodna woda,
    - nie pic lodowatych napojow,
    - zjesc kawalek solonego ogorka:-)
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Moje zwwierze, jest już w zaawansowanym wieku, spędza w ciągu dnia najwięcej czasu w łazience. A jak się schłodzi - pędzi na balkon i z zadowoleniem się wygrzewa. Spacery oczywiście są dużo krótsze niż w chłodniejsze dni i niunia chętnie robi sobie "spa" przy brzegu Wisły (a ja potem muszę ją zapędzić do szorowanie, co wcale nie jest łatwą sprawą). Czasem to ja marudzę.
    już oceniałe(a)ś
    6
    2
    "w temperaturze 35 stopni Celsjusza i przy dużej wilgotności powietrza zdrowy człowiek może nie przetrwać na dworze dłużej niż sześć godzin". Przestańcie opowiadać bajki. W Grecji czy Hiszpanii albo Włoszech upały latem są spokojnie i powyżej 40 stopni i miliony też emerytów, ze Skandynawii, Niemiec czy Holandii, spokojnie tam potrafią przetrwać i nie słyszałem żeby ci dziadkowie tam masowo wymierali. Może dlatego, że obżerają się na olinkluziwach i tankują do oporu?

    I chciałbym zobaczyć jak brytfanna z lodem schładza pomieszczenie "o kilka stopni".
    Ktoś chce Nobla dostać z fizyki za obalenie jej praw czy jak?

    Ta brytfanna to musiałaby mieć tonę lodu, bo taka kilkukilogramowa to może schłodzić,
    ale nagrzany łep wierzący w bajki.
    @bardzospokojny
    Może chodziło o schłodzenie powietrza z wentylatora o kilka stopni, a nie o obniżenie temperatury w pomieszczeniu.

    "Ale wystarczy skierować wentylator na brytfannę lub inne naczynie wypełnione lodem. To skutecznie schłodzi powietrze o kilka stopni".
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    @flying_dude
    Ok, zacznijmy od podstaw fizyki i jej praw nie do przeskoczenia. Nie można obniżyć temperatury powietrza w pomieszczeniu bez odprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz a to może zrobić tylko prawdziwa klimatyzacja.
    Powtórzę: z połączeniem na zewnątrz.

    Albo się to wbudowuje w budynek albo jest szlauch na zewnątrz albo się wbudowuje urządzenie w ścianę czy w okno i wtedy też jest na zewnątrz. Żaden wentylator nie może obniżyć temperatury powietrza a tylko będzie je mielił z kąta w kąt. Owszem, skóra będąc owiewana tym powietrzem odczuje komfort, ale nie ma mowy o "schłodzeniu powietrza z wentylatora o kilka stopni". Garść kostek lodu w garnku niczego tu nie zmienia, to tylko zabawka i jak mówiłem można sobie ten lód na łep położyć to go schłodzi. Czyli ci co kupują przeróżne gadżety typu air cooler niech pamiętają, że to tylko wentylatory, ewentualnie z nawilżaczem czy filtrem i nic więcej.

    Owszem, są tacy, którzy chałupniczo montują szlaucha od szafy klimatyzacyjnej w uchylonym oknie uszczelniając otwór szmatami i kocami, tylko jeszcze jedna uwaga – taka szafka jest głośna, bo w prawdziwej klimie silnik jest gdzie indziej a my słyszymy tylko przyjemny odgłos nawiewu.
    Wszystko.
    już oceniałe(a)ś
    6
    2
    @bardzospokojny
    Lód topiąc się pobiera od powietrza ciepło. To wszystko. Nic na zewnątrz. Wentylator poruszając powietrze opływające brytfankę zwiększa tylko intensywność procesu wymiany ciepła.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    @pablobodek
    Się zgadza, ale z powodu niewielkiej ilości tego lodu temperatura powietrza praktycznie się nie zmieni. To tak jakby nasikać do oceanu światowego i liczyć na podniesienie się poziomu wody. Teoretycznie się podniesie, ale jednak pomijalnie mało prawda?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Chłodny prysznic, chłodny napój, cień drzewa lub zasłonięte nasłonecznione okna, uchylone, jeżeli możliwe - na przestrzał, lekkie, warzywno-owocowo-kefirowe pożywienie, lody - jest lato, jest ciepło. Od dawna.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    "Zwiększone ryzyko śmierci zanotowano w wielu innych miastach: w Szczecinie o 23 proc., we Wrocławiu o 43 proc., w Poznaniu o 49 proc., a w Łodzi o 63 proc."

    Bardzo przepraszam, ale w Poznaniu było 49, 2 proc.
    @kwartalGWza5zet
    Bo z właścicielem zdechł chomik?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0