Nawet w społeczeństwach pierwotnych, od których wszyscy pochodzimy, ludzie, rozmawiając, głównie plotkowali. Jak to się zaczęło - rozmowa z antropologiem prof. Bogusławem Pawłowskim o początkach mowy

Tomasz Ulanowski: Kiedyś postanowiłem sprawdzić, czy mowa nie jest przereklamowana. Chciałem się powstrzymać przed mówieniem przez tydzień. Wytrzymałem trzy dni z hakiem.

Prof. Bogusław Pawłowski: (śmiech) Wychodzi na to, że bez mówienia da się wytrzymać najwyżej tak długo jak bez wody. Ale przyznam, że znam wiele osób, które byłyby bardziej wytrzymałe od pana. Za siebie nie ręczę.

POLECAMY: Michał Nogaś rozmawia z Katarzyną Kłosińska, Teresą Kruszoną i Michałem Rusinkiem w Klubie "Wyborczej" [WIDEO]

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Ogromnie ciekawe, bo naukowe. Dziękuję i proszę o więcej!
    już oceniałe(a)ś
    30
    0
    Określenie - "język obcy" ustawia nas jak do czegoś obcego, więc, chcemy czy nie - negatywnie. W niektórych językach istnieje określenie "język zagraniczny". Gdy takimi językami się porozumiewam z tambylcami, to się wcale nie przejmuję błędami, nie chcę im dorównywać bo to niemożliwe. Zakładam, że są na tyle inteligentni, że możemy się porozumieć i czasem delikatnie o tym napomykam, wzbudzając wesołość i dobry nastrój. Komunikowanie się ze zwierzętami? To odgłosy przez nich wydwane, mowa ciala etc. My możemy to rozumieć tak jak one rozumieją naszą mowę ciała, dźwięk, natężenie głosu etc. Po szczekaniu moich psów rozpoznaję czy to zwierzę jakieś się zbliża, czy sąsiad albo ktoś obcy. Każde szczekanie jest inne. Taka psia mowa.Dodam, że w polach żyję przeplatanych lasami, a najbliższy sąsiad jest oddalony o 2 km. Gdy ktoś jest na drugi byt otwarty i umie słuchać, to pojawia się nowe universum wrażeń. Podziękowania i pozdrowienia dla autorów powyższeggo wywiadu.
    PS. Interesującym, pod względem badawczym byłoby zagadnienie porozumiewania się mową w czasie pandemii. Maseczki zniekształcają głos, do tego dochodzi brak obserwacji mimiki, szczególnie ust itd. Ponadto, z natury rzeczy rozmawiamy mniej i "inaczej". To zagadnienie przekracza moje kompetencje jednak zauważam zmiany. Chętnie kiedyś, coś na ten temat przeczytam. Hej!
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    @zemanco
    istnieje określenie "język zagraniczny" - istnieje dlatego, że słowo "zagraniczny" oznacza właśnie "obcy".
    już oceniałe(a)ś
    1
    6
    @Mr_Katelbach
    Myślę, że jest to intuicyjne spojrzenie na sprawę. Nie każda "zagranica" jest "obca". Coś może być dla nas obce, nieprzystępne, a nawet wrogie. Zagranice takie nie są. Np. Mówimy podróże kształcą, co oznacza że zagranice so pozytywne. Dodam, że jednym ze słownikowych znaczeń slowa "obcy: jest niewlaściwy komuś lub czemuś. Tylko to, może nieświadomie ustawiać nas do języków "obcych"/ w sposób negatywny. Tak sobie nieśmiało ten problem rozważam i pozdrawiam.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    @Mr_Katelbach
    mr Katelbach za dużo wie. Skąd? Z zagranicy! w domu się o tym nie mówi, dlatego dzieci chodzą do szkoły - do "obcych" idą.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @zemanco
    język zagraniczny funkcjonuje w rosyjskim (inostrannyj jazyk), częściowo w angielskim (foreign może znaczyć zagraniczny ale i obcy), natomiast w niemieckim język obcy zdecydowanie jest obcy (Fremdsprache)
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @pancerzyk
    Dodalbym: idioma estranjero w języku hiszpanskim, lingua extrangeira w języku portugalskim. W języku włoskim francuskim jest podobnie. Może gdzieś jeszcze?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Jeszcze o maseczkach. Co o nas myślą psy gdy nas teraz w kagańcach widzą?
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Czyta się powyższy wywiad z "zapartym tchem", dziękuję.

    Btw, czy da się mówić z "zapartym tchem"?
    Każdy język "narodowy" jest sobie swoistym centrum (świata). Toteż inne języki są z natury (ludzkiej) obce, zagraniczne. Nie są nośnikiem tego samego ,"narodowego" mitu założycielskiego (są nośnikiem innych, ...konkurencyjnych (?), mitów). Toteż dzięki manipulacji językowej tak łatwo wskazać wroga.
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    mowa jest ok, tyle tylko, że ważne jest żeby się miało coś do powiedzenia..
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Kurde co na to rydzyk i ta jego niebieska baba ?
    @piss na kaczorka
    Noooo.... nie wiem? Bredzi i domaga się kasy jak zawsze?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Ciekawe- choć naukowe.
    @zapalNICka
    Ciekawe, BO naukowe
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Ciekawy wywiad o społeczeństwach pierwotnych po współczesność
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    mię uczyli na religi że od 2000
    @wibrafon
    Kłamali. Religia to pierwszy kontakt człowieka ze złem, którym jest kłamstwo.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @Czesio_
    Mechanizm uzależniający naiwniaków od cwaniaków.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0