Rydwany pojawiają się w "Gladiatorze" i "Gladiatorze II", ale przez lata najsłynniejsza scena z nimi pochodziła z jednego filmu - "Ben Hura", który kończy właśnie 65 lat.

11 statuetek na 12 oscarowych nominacji - takiego wyniku nie miał żaden film, aż w 2004 roku, ledwie 20 lat temu, "Władca Pierścieni: Powrót króla" zdobył 11 na 11 (po drodze jeszcze "Titanic" w 1998 roku zgarnął 11 Oscarów na 14 nominacji).

"Ben Hur" Williama Wylera, monumentalne widowisko z Charltonem Hestonem w roli żydowskiego księcia i wyścigiem rydwanów, który przeszedł do historii kina, oscarowy rekord dzierżył przez prawie cztery dekady.

Jak Amerykanie pokochali Ben Hura

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Pamiętam żart: stacja piętnasta drogi krzyżowej: juda Ben-hur daje wodę Jezusowi ....
    już oceniałe(a)ś
    18
    0
    Sentyment mam do tego filmu. Kojarzy mi się z Wielkanocą.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    „11 statuetek na 12 oscarowych nominacji - takiego wyniku nie miał żaden film, aż w 2004 roku, ledwie 20 lat temu, "Władca Pierścieni: Powrót króla" zdobył 11 na 11 (po drodze jeszcze "Titanic" w 1998 roku zgarnął 11 Oscarów na 14 nominacji)”

    Czyli nie do 2004 roku tylko 1997.
    już oceniałe(a)ś
    11
    3
    Jezu, kto to pisze...
    1. "przez lata najsłynniejsza scena pochodziła z jednego filmu" - a z ilu filmów naraz może pochodzić JEDNA, najsłynniejsza scena?

    2. "zaskakujący pomysł autora Lew Wallace'a, adwokata i generała, bohatera wojny secesyjnej. Skojarzył on przygodowo-historyczną intrygę z życiem i męką Chrystusa" - serio, to taki ZASKAKUJĄCY pomysł?... W tamtych czasach, z całym zalewem podobnej literatury... Po prostu ta akurat książka była napisana ciekawie, bez patosu (w miarę)
    i większego zadęcia...
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    Dlaczego do tej pory nie wydanano tego filmu w formacie 4K...??!
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Warto byłoby też wspomnieć, że przy kręceniu tego "wspaniałego widowiska" zabito ponad 100 koni.
    @psieciunio
    Niezupełnie. Podczas kręcenia Ban Hura z 1959 zginęło 11 koni (o 11 za dużo, ale to jednak nie 100). I podobno akurat żaden podczas kręcenia wyścigu rydwanów. 100 koni zginęło nie "przy kręceniu tego "wspaniałego widowiska" " jak piszesz, a przy kręceniu wcześniejszego filmu, z 1925.

    Niestety nie tylko wypadki przydarzały się zwierzętom na planach, czasami celowo je zabijano. Z rodzimego ogródka: celowo zabił konia np. pan Wajda zrzucając go w swoim filmie "Popioły" ze skały.

    Dobrze, że czasy się jednak zmieniają i powszechne słuszne oburzenie jest coraz lepszym hamulcem przed takimi akcjami.
    już oceniałe(a)ś
    17
    0
    @stary_wrobel Racja, pomyliłem "Ben Hury". Nb. pana Wajdy właśnie przez to, co opisałeś, nigdy nie uważałem za wielkiego - ani reżysera ani człowieka.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @stary_wrobel
    Nie miałam pojęcia, że Wajda był takim s.synem podobnie jak ta węgierska reżyserka, która podpaliła owce, czy też barany. Co za patologia!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Gazeto Wyborcza nie kłam, nie dezinformuj, nie niszcz ludzi i instytucji bezpodstawnym oczernianiem.
    W tym na Camerimage kobiety są reprezentowane w konkursach tak licznie, że żaden inny festiwal nie może się z Camerimage równać.
    Konkurs debiutów reżyserskich - 45% to filmy kobiet, konkurs debiutów operatorskich 75% to filmy kobiet! Konkurs seriali TV 35% to filmy kobiet, Konkurs videoklipów to 30% filmy kobiet, Filmy studenckie to 30 % kobiecych filmów, konkurs główny 25%. Gdzie tu jest odsuwanie kobiet na boczny tor? W zespołach jurorskich 30% to kobiety. Gdzie tu antyfeminizm, mizoginizm czy seksizm? Gdzie? Czy wy nie macie odrobiny przyzwoitości?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Dynamika sceny z rydwanami jest wspaniała, bez komputera, istne szaleństwo.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0